Přeskočit na obsah

Nejen od stolu k televizi. Vyrazit můžete i dál, třeba do zoo nebo do bazénu

23. prosince 2021 3 minuty čtení
(ral) – Vánoční tipy jsou letos navzdory všude skloňované pandemii nebývale bohaté. Speciální program pro návštěvníky připravila brněnská zoo, hvězdárna láká na zcela novou projekci a na sportoviště se lidé dostanou zadarmo.

I na Štědrý den mají otevřeno v Zoo Brno, kde můžete přihlížet štědrodopolednímu krmení – v 10 hodin lišky polární, v 11 pandy červené a v 11.30 velblouda dvouhrbého. „Kromě toho vás v zoo čeká vánoční strom pro zvířata, takže když vyrazíte na Štědrý den nebo mezi svátky na Mniší horu, tak na náměstíčku před Beringií můžete utrhnout nějaké přáníčko a splnit některému z našich zvířat vánoční přání,“ popsala tisková mluvčí zoo Monika Brindzáková. Více informací o otevírací době uvádí zoo na svém webu.

Na Štěpána zvláště ty z vás, kteří mají děti, zveme na výšlap na Špilberk. Tam totiž na malé návštěvníky čekají adventní dílničky, kde si vytvoří třeba tradiční vrkoče. Když už na hradě budete, zajděte i na výstavu s herničkou. „Jde o výstavu z našich depozitářů, přičemž některé hračky ještě nebyly nikdy prezentovány. Exponáty zahrnují období od 17. století po současnost a prohlédnout si je můžete denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin,“ sdělil Jakub Urbánek z Muzea města Brna. Zavřeno je na Špilberku jen na Štědrý den, na Boží hod vánoční a na Nový rok. Vánoční otevírací dobu hledejte zde.

Brněnská hvězdárna a planetárium chystají dárek pro své návštěvníky, a to nejen v podobě nového představení. „Od 27. prosince do 1. ledna máme připravenou celou řadu představení pro malé i velké, dokonce za mimořádné vánoční vstupné 50 Kč. Hned 27. prosince je přitom premiéra našeho nového pohádkového příběhu, který se jmenuje Pejsek a kočička letí ke hvězdám a je věnovaný nejmenším dětem ve věku od 3 do 8 let,“ sdělil ředitel hvězdárny Jiří Dušek. Více zde.

Tradiční výstavu betlémů opět po roce organizuje Letohrádek Mitrovských. „Výstava představí historické i soudobé exponáty od nás i ze zahraničí, včetně nejoblíbenějších českých betlémů a kuriozit. Výjimečným exponátem je rozsáhlý ručně malovaný papírový betlém z roku 1933 od Jana Václavů. Exotické betlémy pochází z Afriky a Jižní či Střední Ameriky,“ lákají na webu organizátoři. Součástí expozice je i tzv. celoroční betlém, což je největší dioráma v ČR na téma život Ježíše Krista se 105 figurami. Vyrazit sem lidé mohou i na Štědrý den nebo na Štěpána, zavřeno bude 25. a 31. prosince a na Nový rok. Podrobnější otevírací doba je dostupná zde.

Rozplavat či vypotit vanilkové rohlíčky můžete na městských sportovištích zadarmo. Zájemci si zasportují na více než deseti sportovištích, například v bazénech, na kluzišti, lezecké stěně či na minigolfu. Některá z nich připravila doprovodný program, například aquazorbing. Některá z míst ale vyžadují registraci, kterou mohou návštěvníci učinit zde.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.