Nejen k modlitbě, ale i k odpočinku nebo ochlazení. Brněnské chrámy se na celé léto otevírají lidem - Tiskový servis

Nejen k modlitbě, ale i k odpočinku nebo ochlazení. Brněnské chrámy se na celé léto otevírají lidem

Do opravovaného sv. Jakuba, ale i do moderního sv. Augustina na náměstí Míru a do dalších běžně uzavřených kostelů zavede návštěvníky a návštěvnice projekt Brno a jeho chrámy. Rozšířenou otevírací dobu nebo komentované prohlídky nabídnou sakrální památky až do 15. září.

Komentovaná prohlídka v katedrále sv. Petra a Pavla, Františka Foto

Komentovaná prohlídka v katedrále sv. Petra a Pavla, Františka Foto

Každoroční letní akce Brno a jeho chrámy zpřístupní letos sedm běžně uzavřených staveb. Od úterý do soboty bude otevřena bazilika Nanebevzetí Panny Marie (14.00–17.00), kostel sv. Tomáše (13.30–17.30), kostel J. A. Komenského (14.00–18.00) a kostel sv. Michala (14.00–18.00). V pondělí až pátek bude otevřen kostel sv. Maří Magdalény (otevřeno 09.30–16.30). Poprvé se zapojily i dva kostely mimo úzké centrum: kostel sv. Augustina na náměstí Míru (otevřeno v soboty od 14.00–17.00) a kostel sv. Cyrila a Metoděje na Gajdošově ulici v Židenicích (otevřeno v neděle od 14.00–18.00). Poslední zmíněný láká také na výstavu historických fotografií ze života farnosti. „Jsem rád, že lidé mohou během letních měsíců do brněnských kostelů zavítat během celého dne. Přijít, zastavit se, spočinout a v tichu popřemýšlet o životě, pomodlit se nebo se jen ochladit v horkém letním dni – to je možnost, kterou nabízíme každému člověku, který kolem našich kostelů chodí,” řekl biskup Pavel Konzbul.

V každém z kostelů jsou k dispozici zdarma pracovní listy pro děti, které je seznámí s církevními stavbami hravou formou, a také brožura Brno a jeho chrámy, ve které najdete i další sakrální památky v Brně. Oba materiály jsou ke stažení i na webových stránkách projektu.

Doprovodný program nabídne 7 procházek a 2 přednášky. „Novinkou je prohlídka s průvodcem, která představí opravy a změny v kostele sv. Jakuba procházejícího náročnou rekonstrukcí. Průvodce se zaměří nejen na příběh dějin tohoto impozantního kostela, ale i na jeho současnost a budoucnost,” uvedla Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO, které stojí za organizací.

Na prohlídkách se s průvodci kromě kostela sv. Jakuba lidé dostanou například na židovský hřbitov v Židenicích, do funkcionalistické synagogy Agudas Achim či do kostela sv. Rodiny na Grohově. Dozví se více o historii červeného a betlémského kostela a o působení českobratrské církve evangelické v Brně. Zabrousí i do Maloměřic a Obřan, kde se podívají ke kostelu sv. Václava a projdou se kolem industriálních staveb i menších sakrálních památek.

Přednášky se budou věnovat zaniklým sakrálním stavbám v Brně a knězi Josefu Toufarovi. Jeho život a smrt přiblíží spisovatel Miloš Doležal, držitel ceny Magnesia Litera za knihu roku 2022.

Projekt „Brno a jeho chrámy“ se každoročně koná v období od půlky června do půlky září. Letošní 16. ročník pořádá TIC BRNO ve spolupráci s Biskupstvím brněnským, křesťanskými farnostmi v Brně, Židovskou obcí Brno a brněnskou pobočkou Židovského muzea v Praze. Kompletní informace jsou dostupné na webu https://www.gotobrno.cz/festival/brno-a-jeho-chramy/.

Další články z rubriky