Přeskočit na obsah

Nejen běh, který šíří dobro. Co vše nabídne festival Skolíme Koliště?

12. září 2023 2 minuty čtení Tadeáš Mima

Chystá se třetí ročník události, která spojuje kulturu se sportem a pomáhá dobré věci. V sobotu 16. září se koná rodinný festival Skolíme Koliště, jenž zahrnuje charitativní běh i bohatý doprovodný program. Akce, jejíž výtěžek podpoří Sociální nadační fond, se uskuteční v parku Koliště a na prostranství před Janáčkovým divadlem.

Festival propojuje rodiny s dětmi, sportovce a širokou veřejnost. Veškeré dění se rozjede v sobotu od 13 hodin, kdy se otevírá prezence závodníků. Hlásit se mohou děti i dospělí, profesionálové i hobby běžci. Nutná je pouze registrace buď předem zde, nebo na místě v den konání do vyčerpání kapacity startovacích čísel.

Mládežnické závody pro účastníky od 6 do 15 let začínají shodně v 15.15. Mladší z nich si zazávodí na trase dlouhé 500 metrů, starší absolvují dvojnásobnou vzdálenost. Za dětské trasy se platí jednotné startovné 150 korun. Společné zahájení charitativních běhů pro dospělé, z nichž kratší je na 500 metrů a delší na 3 000 metrů, se pak připravuje od 16.45 a jejich cena činí 300 korun. Celkový výtěžek ze startovného následně obdrží konkrétní klienti Sociálního nadačního fondu.

Ve 13.00 startuje kromě prezence také kulturní program, který přinese hudební představení kolektivu Yellow Sisters, parkourovou show Improve Yourself nebo vystoupení zpěvačky Bereniky Kohoutové. Vrcholem akce se stane večerní koncert Lake Malawi, plánovaný na 20. hodinu. K doplňkovým aktivitám v parku se zařadí malování na obličej, soutěže pro děti a balónková či bublinková show.

Ambasadorkou akce je herečka a moderátorka Marta Dřímal Ondráčková, jež návštěvníky provede festivalem spolu s Romanem Blumaierem. Bližší informace o Skolíme Koliště i klientech Sociálního nadačního fondu, kterým účastníci a účastnice pomůžou, jsou k dispozici na stránkách www.skolimekoliste.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.