Návštěvníci Tyršova sadu ocení nové veřejné toalety - Tiskový servis

Návštěvníci Tyršova sadu ocení nové veřejné toalety

  • 14. dubna 2021
  • 3 minuty čtení

Současná pandemická doba přeje pobytu venku. Strávit odpoledne v zeleni je možné i v centru města, v Brně patří mezi vyhledávaná místa parky Špilberk, Lužánky, Koliště, Kapucínské terasy, ale i nenápadný Tyršův sad. Právě v tomto takřka skrytém parčíku ale chybí zařízení, o němž začne dřív či později přemýšlet každý návštěvník – veřejné toalety. Situace by se ale mohla změnit.

Rada města Brna dnes souhlasila se zpracováním investičního záměru na vybudování veřejného WC v Tyršově sadu mezi ulicemi Kounicovou, Smetanovou a Botanickou.

„Snažíme se, aby veřejná prostranství v Brně byla atraktivní a lidé za odpočinkem, zábavou či lehkým sportem nemuseli cestovat – v parcích vznikají dětská hřiště, instalují se tu cvičební prvky, zřizují grilovací místa. Návštěvníci si leckde mohou dát kávu nebo třeba zahrát pétanque. Ale pokud chceme, aby se tam cítili opravdu dobře, nesmíme zapomínat na zcela základní věci – například mít se kde napít nebo kam si odskočit. Na Špilberku, v Lužánkách či pod Petrovem veřejné toalety jsou, ale v Tyršově sadu dosud chyběly,“ poznamenala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Vzhledem k prostorovým možnostem Tyršova sadu by bylo možné vybudovat veřejné WC přímo u hlavní budovy Veřejné zeleně města Brna, kde se nacházejí kanceláře. Tím by se nijak nezmenšila plocha současné zeleně. Toalety by byly bezbariérové a jednotné pro ženy a muže.

„Tyršův sad se na první pohled od ostatních parků odlišuje, je schovaný v zástavbě a oplocený. To prozrazuje jeho původ, vznikl totiž na části území bývalého hřbitova. A právě pro svou komornost a jistou uzavřenost je mezi Brňany oblíbený. S podnětem vystavět tu veřejné toalety se na mě obrací zejména rodiče s dětmi, a protože se jedná o jediný park ve správě Veřejné zeleně města Brna, kde WC není, chceme je zřídit,“ popsal 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

V současné době se pracuje na projektové dokumentaci, což hradí ze svého rozpočtu Veřejná zeleň města Brna. Samotný investiční záměr pak zpracuje Odbor investiční Magistrátu města Brna. „Financování stavby bude upřesněno až v investičním záměru. Realizaci předpokládáme ještě letos,“ doplnil Petr Hladík.

O parku (zdroj: www.vzmb.cz)
Tyršův sad je park s pestrým sortimentem květin a kvetoucích dřevin a je jediným brněnským parkem se zachovaným oplocením. Byl prohlášen kulturní památkou.
Vznikl v roce 1883 na části území bývalého hřbitova. Tuto skutečnost dodnes připomíná litinový kříž z roku 1846. V roce 1902 byla v parku a v okolní ploše bývalého hřbitova založena botanická zahrada. Ta byla po zřízení botanické zahrady na Kotlářské v roce 1922 zrušena a plocha byla parkově upravena a připojena k Tyršovu sadu.
V roce 2000 byla dokončena celková obnova parku podle projektu profesora Ivara Otruby. Bylo tam vytvořeno rozárium, vybudováno dětské hřiště a konstrukce s popínavými rostlinami. Okrasou parku se stal rozlehlý záhon květin, ve kterém na jaře kvetoucí tulipány vystřídají v létě letničky. Specifikem parku je speciální záhon pro nevidomé a slabozraké.
Od začátku roku 2008 v tomto parku sídlí ředitelství Veřejné zeleně města Brna.



Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.cz



Další články z rubriky