Přeskočit na obsah

Návrh územního plánu bude bez městské nemocnice na Kraví hoře a dozná i dalších změn

03. září 2021

Rada města Brna na svém posledním zasedání projednala materiál, jehož hlavním obsahem byly dílčí úpravy návrhu nového územního plánu. Ty vycházejí z požadavků městských částí a často se i shodují s připomínkami veřejnosti.

Schválení nového Územního plánu města Brna je pro nás prioritou. Tým pořizovatele a zpracovatele vyvíjí veškerou snahu, aby byl tento koncepční dokument opravdu kvalitní, aby zohledňoval potřeby pro rozvoj města ve všech oblastech a aby se stihl schválit během příštího roku, kdy by měla končit platnost toho současného. Po druhém veřejném projednání jsme obdrželi připomínky městských částí a občanů, které se mnohdy shodovaly. Proto jsme se rozhodli k poměrně odvážnému kroku, a to k třetímu veřejnému projednání s tím, že alespoň ty připomínky, které rezonovaly nejvíce během projednání v červnu, do návrhu územního plánu ještě zapracujeme,“ uvedl radní pro oblast územního plánování a rozvoje Filip Chvátal.

„Jednou ze zásadních změn je nová územní rezerva pro městskou nemocnici. Ta již nebude na Kraví hoře, kde zůstane plocha zeleně, ale v městské části Brno-jih, a to na křížení ulice Černovické a řeky Svitavy. Projekt městské nemocnice nyní bude pokračovat prověřovací studií, kterou zadává Odbor zdraví MMB. Lokalita Komárov je hodně zajímavá, v úvahu připadá ještě také část Technologického parku. Vše bude ověřeno několika studiemi,“ vysvětlil Petr Hladík, první náměstek primátorky.

V Návrhu nového Územního plánu města Brna proto bude na základě výsledků projednání sledováno řešení, které bylo předmětem projednání v červnu 2020 – viz grafická příloha.

Radní celkově projednali 21 úprav v návrhu územního plánu. Ty se týkaly třinácti městských částí. S jejich zástupci probíhala jednání s cílem najít adekvátní řešení. „Většina projednaných a doporučených úprav se týkala rozšíření ploch zeleně především na sídlištích, jako jsou Líšeň a Kohoutovice. Došlo ale i k rozšíření ploch krajinné zeleně v místě ornitologicky hodnotné Černovické terasy. Na základě reakcí zástupců veřejnosti a městské části jsme doporučili v Přízřenicích snížit výškový profil tak, aby budoucí zástavba plynuleji navazovala na již existující vesnický charakter zástavby. Nyní radní odsouhlasili podněty, které teprve samospráva mým prostřednictvím jako určeného zastupitele uplatní u odboru územního plánování. Pak teprve dojde ke změně návrhu pro třetí veřejné projednání, které by mělo proběhnout v prosinci letošního roku. Neznamená to však, že bychom byli s přípravami nového územního plánu ve skluzu. I se třetím veřejným projednáním harmonogram dodržíme, a to za režimu mimořádných opatření u všech kolegyň a kolegů, kteří na územním plánu intenzivně pracují již třetí rok,“ upřesnil radní pro oblast územního plánování a rozvoje Filip Chvátal.

 

Bc. Filip Poňuchálek
tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz 

 

 

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.