Narozeninová párty Evropské unie se letos koná na Staré radnici - Tiskový servis

Narozeninová párty Evropské unie se letos koná na Staré radnici

  • 07. května 2023
  • 2 minuty čtení
  • Markéta Žáková

Zrození Evropské unie, tedy nové formy politické spolupráce na „starém kontinentě“ založené na míru a jednotě, oslavují její obyvatelé každý rok 9. května jako Den Evropy. Brňané si ho letos připomenou na Staré radnici, kde je pro ně od 14 hodin připraveno odpoledne plné kulturních akcí, přednášek a informací.

Den Evropy
Den Evropy

Open air program na nádvoří Staré radnice vznikl v duchu myšlenky, že státy Evropské unie a jejich obyvatelé prosperují z hospodářské i kulturní spolupráce založené na vzájemném respektu, svobodném jednání a humanitě, a chce ji také převést do praxe. Evropské odpoledne tak návštěvníkům od 14 hodin nabídne show VIDA! science centra nebo prezentaci možností, které nabízí členství v EU. O hudební část se pak postarají žáci SŠUM nebo studentská rocková kapela Safe Exit.

Zájemcům budou k dispozici informační stánky Eurocentra Brno, Europe Direct Brno, Zastoupení Jihomoravského kraje při EU, Domu zahraniční spolupráce a Mladiinfo ČR, EURES, Lipky, Centrály cestovního ruchu, Střední školy technické a ekonomické v Brně a dalších. Ti, kdo mají ve zdravém těle zdravého ducha, mohou vyběhnout na zdarma přístupnou radniční věž nebo se zúčastnit soutěžního kvízu. V přilehlém Urban centru je také k vidění výstava Dekáda metropolitní spolupráce.

Letošní Den Evropy organizuje informační středisko Europe Direct Brno a Knihovna Jiřího Mahena v Brně ve spolupráci s dalšími partnerskými organizacemi.

Den Evropy

je připomenutím historicky významné „Schumanovy deklarace“. Tehdejší francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman během svého projevu 9. května 1950 v Paříži navrhl novou formu politické spolupráce v Evropě, která by napříště vyloučila válečný konflikt mezi evropskými národy.

Toto poselství nabylo na aktuálnosti v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině.

Vstup České republiky do EU

Česká republika vstoupila do Evropské unie dne 1. května 2004. Šlo o dosud největší rozšíření Evropské unie, kdy k ní přistoupily též Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko.

Česká republika o vstup do Evropské unie zažádala v roce 1996. Několikaletá jednání vyvrcholila v roce 2003, kdy se o vstupu konalo referendum a v Athénách byla podepsána smlouva o přistoupení. Česká republika se tak mimo jiné stala součástí Evropského hospodářského prostoru, který zajišťuje volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu. Přístup do schengenského prostoru, tedy zrušení kontrol na státní hranici, následoval v roce 2007.

Událost na Facebooku: https://fb.me/e/44KEVSgmT

 

Další články z rubriky