Přeskočit na obsah

Nápady na zlepšení města je opět možné přihlásit do Dáme na vás

01. února 2023
Víte o něčem, co by prospělo vaší ulici? Vaší čtvrti? Chybí tam nějaká služba? Projekty, které by pozvedly život v Brně o úroveň výš a na které by vám stačilo 5 milionů korun, lze ode dneška až do 15. května přihlašovat do letošního (už sedmého) ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás.

Jaké podmínky musí navržený projekt splnit? Musí být veřejně prospěšný, musí být na majetku a území města, město je kompetentní k tomu ho realizovat a celkové náklady včetně provozních po dobu 3 let nesmí překročit 5 milionů korun.

Navržené projekty budou až do 30. května sbírat podporu Brňanů. U těch, které získají 300 lajků na paro.damenavas.cz nebo podporu minimálně 50 obyvatel na podpisovém archu, bude poté prověřena proveditelnost. Projekty, jež sítem projdou, následně postoupí do finálového listopadového hlasování. V předešlých ročnících Brňané přihlásili celkem 832 proveditelných projektů.

Přihlášení lze provést pomocí jednoduchého formuláře na webu https://paro.damenavas.cz/prihlaseni-projektu-pruvodce.

„Těším se, že i letošní ročník přinese skvělé nápady, které podpoří mnoho Brňanů a do jejichž realizace se hned nato pustíme, abychom si jich nejpozději v roce 2026 začali užívat. Pokud někdo potřebuje poradit s podáním projektu, rádi mu pomohou kolegové a kolegyně z Odboru participace Magistrátu města Brna a samozřejmě jsem k dispozici i já. Mou prioritou pro tento ročník je, kromě zvýšení počtu hlasujících, i zlepšení komunikace s městskými částmi,“ uvedl Filip Chvátal, radní pro participaci.

Díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás a více než 90 tisícům hlasujících bylo již dokončeno 35 projektů za 63 milionů, mezi nimi například Zámecké hřiště v Medlánkách, cyklopark mezi Vinohrady a Líšní nebo podpůrné programy pro onkologicky nemocné ženy a děti. Dalších 35 nápadů za 106 milionů korun je nyní v realizaci. Nejúspěšnější projekty z předešlých ročníků, které se realizují nebo již byly dokončeny, si lze prohlédnout na https://paro.damenavas.cz/realizace-projektu.

Kontakt pro média

Nejnovější tiskové zprávy

Nová zeleň a parky. Brno podpoří projekty městských částí

Brno podpoří vznik nových parků a také revitalizace stávající zeleně v jednotlivých městských částech. Radní navrhují poslat peníze celkem na 15 projektů a 6 studií parků či lesoparků. Tyto finance musí ještě schválit zastupitelé.

Přímé vlakové spojení Brna a vídeňského letiště má pokračovat, jezdit se bude v lepších časech než doposud

Půlroční pilotní provoz brzy skončí, vlaky na trase Brno – vídeňské letiště Schwechat by však měly v závazku takzvané veřejné služby jezdit dál. Rychleji a v lepších časech. Linku finančně podporovanou městem Brnem má s novým jízdním řádem od 11. června 2023 provozovat dopravce Gepard Express.

Peníze z rezidentního parkování podpoří pět nových dopravních projektů

Celkem 94 180 000 korun z Fondu mobility využije město na podporu pětice nových projektů. Peníze podle dnešního rozhodnutí brněnských radních půjdou na vybudování parkoviště na Vlnité a Rysově či cyklocargo překladiště u Zvonařky, dále na projekt Pastelky u škol nebo edukační kampaň brněnských hasičů. Z již schválených projektů se pak financí dočká parkovací dům na Šumavské a parkoviště na Řezáčově. Přesun peněz bude ještě schvalovat Zastupitelstvo města Brna.

Kreativci mohou dostat na realizaci svých projektů rovný milion korun

Přesně milion korun má být rozdělen mezi celkem 7 subjektů, které uspěly se svým projektem v rámci 3. etapy dotačního programu Pro Kreativní Brno. Žádosti dnes projednala Rada města Brna, konečné rozhodnutí náleží městskému zastupitelstvu.