Přeskočit na obsah

Nájemníci se na nově opravenou Podnásepní nastěhují na jaře, s nimi i jeden strážník

03. února 2021
Kombinace deseti sociálních a dvanácti startovacích bytů v zrekonstruovaném domě na Podnásepní 86/2 je po kolaudaci k dispozici nájemníkům. S nimi se na jaře do jedné jednotky nastěhuje i strážník městské policie. Město tím chce preventivně působit na udržování pořádku v domě.

„Obecně platí, že přítomnost strážníků v ulicích předchází překračování pravidel, a tuto zkušenost chceme zkusit aplikovat i v nájemních domech. Strážníci mají zkušenosti s řešením konfliktních situací, urovnáváním sporů, věřím, že to v tomto případě zužitkují a že se v domě bude všem dobře žít,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.

Radní dnes schválili uzavření smlouvy o nájmu se strážníkem, který už se byl na bydlení podívat a má o ně zájem. „Je to krásně zrekonstruovaný dům a chceme, aby tak i zůstal. Chceme, aby v domě byl klid a pořádek a aby se tam dobře bydlelo. Myslím, že tohle je dobrá cesta, jak toho dosáhnout. Pokud se model osvědčí, přistoupíme k tomu i u dalších obdobných domů,“ popsal náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Smlouva o nájmu se uzavře na tři roky s možností prodloužení. Nájemné je stanoveno na 61,54 Kč/m?/měsíc s tím, že tato částka se každoročně upravuje o míru inflace vyhlášenou Českým statistickým úřadem.

Startovní byty byly v nabídce od 21. prosince 2020 do 24. ledna 2021, vedle dvanácti jednotek na Podnásepní se lidé mohli hlásit o byty na Masarykově, Stamicově nebo Vlhké. Losování ze 104 žadatelů, kteří splňují podmínky, proběhne 18. února. Samotné obsazení startovacích a následně i sociálních bytů by tak mělo proběhnout na jaře.

Pětipatrový dům na Podnásepní město opravovalo od října 2019. Rekonstrukce zahrnovala půdní vestavbu a vybudování výtahu, ve dvoře pak vysázení zeleně a umístění posezení. Celá investice vyšla na 63 milionů korun s DPH, z toho dotace z IROP na sociální byty činí 12 milionů korun.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.