Přeskočit na obsah

Nadšení ze společného tvoření hudby. To je projekt OnStage

16. února 2022

Příklad dobré praxe, hudební projekt OnStage – Music Schools For Social Change, v Brně pokračuje. Rozšířené hudební vzdělávání probíhá na školách v sociálně vyloučených lokalitách a pomáhá bojovat proti předčasnému odchodu z povinné školní docházky a tím proti nezaměstnanosti mladých. Radní dnes doporučili zastupitelům schválit dotaci pro ZŠ a MŠ Merhautova na tento projekt.

OnStage funguje v Brně od roku 2018 a setkal se s pozitivním přijetím na několika vytipovaných školách v sociálně vyloučených lokalitách. „Tento inkluzivní přístup k výuce hudby pochází ze Španělska a rozšířil se po celé Evropě. V České republice jsme první město, které se do projektu zapojilo. I přes ztížené podmínky způsobené pandemií covid-19 získal OnStage velmi kladné přijetí jak ze strany škol a pedagogů, tak i žáků. Brno se dokonce stalo hlavním partnerským městem v nové česko-slovenské síti přenosu projektu ve spolupráci s českým Ministerstvem pro místní rozvoj a slovenským Ministerstvem dopravy a výstavby. OnStage se pod brněnským vedením rozroste do dalších sedmi měst,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer.

Projektu se nyní účastní ZŠ a MŠ Merhautova, ZŠ nám. 28. října, MŠ Sýpka a ve spolupráci s organizací IQ Roma servis vznikl komunitní pěvecký sbor otevřený všem věkovým skupinám. Vzhledem k velmi pozitivní odezvě lze považovat programy v rámci projektu OnStage za funkční nástroj k posilování sociální inkluze
v rizikových oblastech města, a proto byl OnStage zahrnut do návrhu Akčního plánu Brno 2050 a do Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna s cílem šířit jej i do dalších brněnských škol.

„Škola na Merhautově se věnuje konkrétně výuce hry na kytaru a kroužku se od začátku projektu zúčastnilo již více než 100 žáků. Vzhledem k velkému zájmu bylo potřeba dokoupit další nástroje a pedagogové se také více věnovali individuální výuce, a to převážně v online režimu. Na rozdíl od tradiční výuky na ZUŠ není primárním cílem dokonale ovládnout nástroj, ale důraz je kladen na nadšení ze spolupráce a sdílení společného tvoření hudby,“ doplnil radní pro oblast školství Jaroslav Suchý.

Dotace v hodnotě 600 000 korun zajistí rozšířené hudební vzdělávání ve škole na Merhautově po celý letošní rok. ZŠ nám. 28. října kvůli přerušení projektu v důsledku pandemie nevyčerpala dotaci z loňského roku, proto bude její čerpání prodlouženo až do roku 2022.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.