Přeskočit na obsah

Nadšení ze společného tvoření hudby. To je projekt OnStage

16. února 2022
Příklad dobré praxe, hudební projekt OnStage – Music Schools For Social Change, v Brně pokračuje. Rozšířené hudební vzdělávání probíhá na školách v sociálně vyloučených lokalitách a pomáhá bojovat proti předčasnému odchodu z povinné školní docházky a tím proti nezaměstnanosti mladých. Radní dnes doporučili zastupitelům schválit dotaci pro ZŠ a MŠ Merhautova na tento projekt.

OnStage funguje v Brně od roku 2018 a setkal se s pozitivním přijetím na několika vytipovaných školách v sociálně vyloučených lokalitách. „Tento inkluzivní přístup k výuce hudby pochází ze Španělska a rozšířil se po celé Evropě. V České republice jsme první město, které se do projektu zapojilo. I přes ztížené podmínky způsobené pandemií covid-19 získal OnStage velmi kladné přijetí jak ze strany škol a pedagogů, tak i žáků. Brno se dokonce stalo hlavním partnerským městem v nové česko-slovenské síti přenosu projektu ve spolupráci s českým Ministerstvem pro místní rozvoj a slovenským Ministerstvem dopravy a výstavby. OnStage se pod brněnským vedením rozroste do dalších sedmi měst,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer.

Projektu se nyní účastní ZŠ a MŠ Merhautova, ZŠ nám. 28. října, MŠ Sýpka a ve spolupráci s organizací IQ Roma servis vznikl komunitní pěvecký sbor otevřený všem věkovým skupinám. Vzhledem k velmi pozitivní odezvě lze považovat programy v rámci projektu OnStage za funkční nástroj k posilování sociální inkluze
v rizikových oblastech města, a proto byl OnStage zahrnut do návrhu Akčního plánu Brno 2050 a do Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna s cílem šířit jej i do dalších brněnských škol.

„Škola na Merhautově se věnuje konkrétně výuce hry na kytaru a kroužku se od začátku projektu zúčastnilo již více než 100 žáků. Vzhledem k velkému zájmu bylo potřeba dokoupit další nástroje a pedagogové se také více věnovali individuální výuce, a to převážně v online režimu. Na rozdíl od tradiční výuky na ZUŠ není primárním cílem dokonale ovládnout nástroj, ale důraz je kladen na nadšení ze spolupráce a sdílení společného tvoření hudby,“ doplnil radní pro oblast školství Jaroslav Suchý.

Dotace v hodnotě 600 000 korun zajistí rozšířené hudební vzdělávání ve škole na Merhautově po celý letošní rok. ZŠ nám. 28. října kvůli přerušení projektu v důsledku pandemie nevyčerpala dotaci z loňského roku, proto bude její čerpání prodlouženo až do roku 2022.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.