Přeskočit na obsah

Na židenickém hřbitově vznikne rozptylová loučka a kolumbárium

04. srpna 2021

Druhý největší hřbitov v Brně získá nové kolumbárium a rozptylovou loučku. Na místě posledního odpočinku v Židenicích se uskuteční rekonstrukce prostoru před smuteční síní u vstupu z Komprdovy ulice. Radní dnes schválili investiční záměr tohoto projektu.

Správa hřbitovů města Brna, která má na starosti také hřbitov v Židenicích, dlouho žádala o úpravu prostoru před smuteční síní. „Travnatá plocha ani chodníky neodpovídají nárokům pietního místa, a protože městská část chystá rekonstrukci smuteční síně z roku 1985 od architekta Ivana Rullera, je potřeba obnovit i oblast v její bezprostřední blízkosti,“ podotkl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Díky rekonstrukci vznikne kolumbárium při hřbitovní zdi, která sousedí s parkovištěm na ulici Komprdově. V plánu je vybudovat 30 až 35 metrů dlouhou stavbu s přibližně 180 kolumbárními okénky. „Židenický hřbitov doposud kolumbárium nemá a lidé o tento typ pohřbívání dlouhodobě stáli. Jsem tedy velmi rád, že se podařilo do projektu zakomponovat i stavbu kolumbária,“ dodal Petr Hladík. Na blízké travnaté ploše vznikne před smuteční síní rozptylová loučka s místem pro obřadníka. To bude vydlážděno a opatřeno řečnickým pultem.

Zároveň zde budou vytvořeny nové chodníky od vchodu na hřbitov směrem ke smuteční síni i kolem kolumbária. Chodníky budou odvodněny do okolní zeleně. Kolem loučky budou umístěny nové lavičky pro odpočinek a rozjímání návštěvníků.

Součástí projektu bude i výsadba nové zeleně a trávníků, pro které vznikne prostor díky zúžení chodníků. „Celková cena rekonstrukce prostoru před smuteční síní je vyčíslena odhadem na 5,5 milionu korun a s úpravami by se mělo začít již v lednu příštího roku. Celá stavba včetně přípravné fáze potrvá zhruba 14 měsíců,“ uzavřel Petr Hladík.

Zdeňka Obalilová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 207
mobil: +420 773 749 963
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.