Na zahájení Brněnských Vánoc se lidé svezou speciální šalinou - Tiskový servis

Na zahájení Brněnských Vánoc se lidé svezou speciální šalinou

  • 22. listopadu 2018
  • 2 minuty čtení

(ral) – Vánoční strom na náměstí Svobody se poprvé rozsvítí tisíci světýlky v pátek 23. listopadu v 17 hodin. Tím budou zahájeny vánoční trhy. O hodinu později se rozzáří strom i na Zelném trhu. Do centra města mohou lidé přijet speciálně vyzdobenou tramvají.

Vánoce v Brně o týden předběhly advent. „Vánoční trhy jsou tu vyhledávané a úspěšné, mohly by tu být celý rok. Proto začínáme už o týden dříve, zhruba ve stejném termínu jako loni,“ vysvětlila ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Několikatýdenní akci tradičně zahajuje rozsvícení stromu na náměstí Svobody. „Loni podle policejních odhadů přišlo na 13 tisíc lidí. Pokud chcete něco vidět, doporučuji přijít zavčas,“ upozornila Janulíková. K samotnému rozsvícení dojde v 17 hodin, doprovodný program startuje už o hodinu dříve a pokračuje do 21.00. Zahrnuje vystoupení dětského sboru, koncert Jana Smigmatora & Swinging Q nebo videomapping. Podrobnosti najdete zde.

V den zahájení Brněnských Vánoc poprvé vyjede i brněnský unikát – vánoční tramvaj, letos v pozměněné podobě. Místo jednotlivě lepených světýlek bude na sobě mít světelné rámy, na kterých se budou měnit různé vánoční motivy. Dopravní podnik ji představí v 16 hodin při slavnostním rozsvěcení vánoční lípy ve smyčce Pisárky. 

Na náměstí Svobody na ceremoniál rozsvěcení stromu odtud lidi zdarma sveze jiná speciální tramvaj Anitra, vyzdobená originálním vánočním polepem zvenku i zevnitř. „Oslovili jsme brněnské mateřské školy a domovy seniorů, zda se nechtějí svými obrázky či vzpomínkami podílet na výzdobě tramvaje. Vznikla tak krásná spolupráce, jejíž výsledky jistě potěší i cestující,“ řekl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Další články z rubriky