Přeskočit na obsah

Na Špilberku stojí vedle historického jeřábu i beranidlo

22. dubna 2017 1 minuta čtení
(ik) – Replika středověkého beranidla stojí od soboty na jižní terase Špilberku. Hned vedle ní je pak již pár dnů historický jeřáb.

Hrad spadající pod Muzeum města Brna se tak připravuje na hlavní letošní výstavu s názvem Stavba jako Brno, která potrvá od června do konce roku.

Autorem podoby obou strojů je tesařský mistr Petr Růžička, který při jejich konstruování vycházel z dobové ikonografie 15. století. „Vzorem mu byly především kresby v bibli Václava IV. a knize tzv. Anonymu husitských válek,“ uvedl kurátor výstavy Petr Holub.

Jeřáb byl postaven v roce 2008 historickými tesařskými postupy.  Základem tohoto stroje je vrátek poháněný dvojicí šlapacích kol. Jeřáb byl schopen se v průběhu stavby přesouvat i po zdech, tedy vlastně šplhat, aniž by bylo nutné jej rozebrat.

Klec jeřábu představuje krychle o straně zhruba 4 metry, dvě šlapací kola mají průměr 2,9 metru a stožár jeřábu je vysoký 8 metrů.

Beranidlo slouží na zatloukání dřevěných stavebních pilot používaný při zakládání mostních konstrukcí. Stroj je vysoký 9 metrů a váha spouštěného beranu zatloukajícího kůly činí 300 kilogramů.

"Veškeré zpracování při výrobě stroje, to je tesařské i kovářské práce, bylo opět provedeno ručně za pomoci tradičních technologií,“ dodal Holub.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.