Na Špilberku stojí vedle historického jeřábu i beranidlo - Tiskový servis

Na Špilberku stojí vedle historického jeřábu i beranidlo

  • 22. dubna 2017
  • 1 minuta čtení

(ik) – Replika středověkého beranidla stojí od soboty na jižní terase Špilberku. Hned vedle ní je pak již pár dnů historický jeřáb.

Na Špilberku stojí vedle historického jeřábu i beranidlo
Na Špilberku stojí vedle historického jeřábu i beranidlo

Hrad spadající pod Muzeum města Brna se tak připravuje na hlavní letošní výstavu s názvem Stavba jako Brno, která potrvá od června do konce roku.

Autorem podoby obou strojů je tesařský mistr Petr Růžička, který při jejich konstruování vycházel z dobové ikonografie 15. století. „Vzorem mu byly především kresby v bibli Václava IV. a knize tzv. Anonymu husitských válek,“ uvedl kurátor výstavy Petr Holub.

Jeřáb byl postaven v roce 2008 historickými tesařskými postupy.  Základem tohoto stroje je vrátek poháněný dvojicí šlapacích kol. Jeřáb byl schopen se v průběhu stavby přesouvat i po zdech, tedy vlastně šplhat, aniž by bylo nutné jej rozebrat.

Klec jeřábu představuje krychle o straně zhruba 4 metry, dvě šlapací kola mají průměr 2,9 metru a stožár jeřábu je vysoký 8 metrů.

Beranidlo slouží na zatloukání dřevěných stavebních pilot používaný při zakládání mostních konstrukcí. Stroj je vysoký 9 metrů a váha spouštěného beranu zatloukajícího kůly činí 300 kilogramů.

"Veškeré zpracování při výrobě stroje, to je tesařské i kovářské práce, bylo opět provedeno ručně za pomoci tradičních technologií,“ dodal Holub.

Další články z rubriky

Nejnovější články