(ik) – Replika středověkého beranidla stojí od soboty na jižní terase Špilberku. Hned vedle ní je pak již pár dnů historický jeřáb.
Hrad spadající pod Muzeum města Brna se tak připravuje na hlavní letošní výstavu s názvem Stavba jako Brno, která potrvá od června do konce roku.
Autorem podoby obou strojů je tesařský mistr Petr Růžička, který při jejich konstruování vycházel z dobové ikonografie 15. století. „Vzorem mu byly především kresby v bibli Václava IV. a knize tzv. Anonymu husitských válek,“ uvedl kurátor výstavy Petr Holub.
Jeřáb byl postaven v roce 2008 historickými tesařskými postupy. Základem tohoto stroje je vrátek poháněný dvojicí šlapacích kol. Jeřáb byl schopen se v průběhu stavby přesouvat i po zdech, tedy vlastně šplhat, aniž by bylo nutné jej rozebrat.
Klec jeřábu představuje krychle o straně zhruba 4 metry, dvě šlapací kola mají průměr 2,9 metru a stožár jeřábu je vysoký 8 metrů.
Beranidlo slouží na zatloukání dřevěných stavebních pilot používaný při zakládání mostních konstrukcí. Stroj je vysoký 9 metrů a váha spouštěného beranu zatloukajícího kůly činí 300 kilogramů.
"Veškeré zpracování při výrobě stroje, to je tesařské i kovářské práce, bylo opět provedeno ručně za pomoci tradičních technologií,“ dodal Holub.