Přeskočit na obsah

Na Sadové vznikne nový domov pro osoby se zdravotním postižením

30. března 2022
Ve čtvrti Sadová by mohl vzniknout domov pro osoby se zdravotním postižením. Radní dnes schválili zpracování investičního záměru. Stavba se dvěma pavilony by se měla nacházet na Menšíkově ulici. Přestěhoval by se tam stávající Domov Tereza, který sídlí v Řečkovicích.

Budova, v níž sídlí Domov pro osoby se zdravotním postižením Tereza, nevyhovuje požadavkům kladeným na tato zařízení. Město si dané prostory pronajímá. „Bohužel nebyl možný odkup celé stavby, kterou vlastní Ministerstvo práce a sociálních věcí, abychom mohli služby zařízení rozšířit a opravit zázemí domova. Z těchto důvodů jsme se rozhodli postavit zcela nový dům, který bude vyhovovat všem potřebám lidí se zdravotním postižením,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a doplnila: „Po poradě s Kanceláří architekta města Brna byla vytipována vhodná lokalita na ulici Menšíkova ve čtvrti Sadová.“ 

Stavbu by měly tvořit dva propojené pavilony s celkovou kapacitou 36 lůžek. Pokoje budou organizované pro jednoho, maximálně dva klienty, případně jako bytové jednotky maximálně pro šest osob se sociálním zařízením včetně kuchyně a společenské místnosti. Součástí bude zázemí pro personál a administrativní pracovníky, šatna a další. „Nové zařízení bude dále vybaveno terapeutickými místnostmi. Mezi nimi najdeme kreativní místností, cvičnou kuchyň, snoezelen, solnou místnost a další, aby zařízení odpovídalo trendům péče o osoby se zdravotním postižením. Předpokládané náklady jsou nyní odhadovány na 180 milionů korun,“ dodal náměstek pro sociální péči Robert Kerndl

Domov pro osoby se zdravotním postižením Tereza poskytuje podporu a pomoc osobám se středně těžkým, těžkým až hlubokým mentálním postižením, autismem a kombinovanými vadami, které mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby. Kromě lůžek určených pro celoroční pobytovou péči nabízí Domov Tereza dvě odlehčovací lůžka. 

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Cestovní ruch proberou koncem dubna v Brně odborníci z celého světa. Uskuteční se Czechia Travel Trade Day

Do konce března se mohou tuzemští podnikatelé v cestovním ruchu a organizace destinačního managementu přihlásit na Czechia Travel Trade Day. Jedna z největších tuzemských akcí na podporu incomingu se uskuteční 24. a 25. dubna v Brně pod záštitou a za účasti ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. 

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.