Přeskočit na obsah

Na Sadové vznikne nový domov pro osoby se zdravotním postižením

30. března 2022

Ve čtvrti Sadová by mohl vzniknout domov pro osoby se zdravotním postižením. Radní dnes schválili zpracování investičního záměru. Stavba se dvěma pavilony by se měla nacházet na Menšíkově ulici. Přestěhoval by se tam stávající Domov Tereza, který sídlí v Řečkovicích.

Budova, v níž sídlí Domov pro osoby se zdravotním postižením Tereza, nevyhovuje požadavkům kladeným na tato zařízení. Město si dané prostory pronajímá. „Bohužel nebyl možný odkup celé stavby, kterou vlastní Ministerstvo práce a sociálních věcí, abychom mohli služby zařízení rozšířit a opravit zázemí domova. Z těchto důvodů jsme se rozhodli postavit zcela nový dům, který bude vyhovovat všem potřebám lidí se zdravotním postižením,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a doplnila: „Po poradě s Kanceláří architekta města Brna byla vytipována vhodná lokalita na ulici Menšíkova ve čtvrti Sadová.“ 

Stavbu by měly tvořit dva propojené pavilony s celkovou kapacitou 36 lůžek. Pokoje budou organizované pro jednoho, maximálně dva klienty, případně jako bytové jednotky maximálně pro šest osob se sociálním zařízením včetně kuchyně a společenské místnosti. Součástí bude zázemí pro personál a administrativní pracovníky, šatna a další. „Nové zařízení bude dále vybaveno terapeutickými místnostmi. Mezi nimi najdeme kreativní místností, cvičnou kuchyň, snoezelen, solnou místnost a další, aby zařízení odpovídalo trendům péče o osoby se zdravotním postižením. Předpokládané náklady jsou nyní odhadovány na 180 milionů korun,“ dodal náměstek pro sociální péči Robert Kerndl

Domov pro osoby se zdravotním postižením Tereza poskytuje podporu a pomoc osobám se středně těžkým, těžkým až hlubokým mentálním postižením, autismem a kombinovanými vadami, které mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby. Kromě lůžek určených pro celoroční pobytovou péči nabízí Domov Tereza dvě odlehčovací lůžka. 

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.