Přeskočit na obsah

Na RE:PUBLICE se potkají Tomáš Klus i Tomáš Garrigue Masaryk

10. května 2018 4 minuty čtení
(gak) - Téměř za dva týdny začne na brněnském výstavišti Festival RE:PUBLIKA. Největší akce, kterou letos město pořádá, připomene sté výročí vzniku Československa a devadesát let od otevření výstaviště. Právě provoz výstaviště zahájila Výstava soudobé kultury 26. května 1928. Ve stejný den tedy letos třítýdenní oslavy plné designu, umění, literatury, sportu, koncertů, divadla a dobrého jídla a pití odstartují.

Festival RE:PUBLIKA připomene stoleté výročí samostatnosti Československa a 90 let od otevření brněnského výstaviště. V sobotu 26. května areál přenese návštěvníky do minulosti. Návštěvníci budou mít vstup do areálu zdarma, připraven je pro ně třítýdenní program, který končí v neděli 17. června. 

Brány výstaviště se slavnostně otevřou v pravé poledne. Areál a přilehlé okolí obsadí dobová auta, slavnostní prapory, program zahájí dva Tomášové – Tomáš Garrigue Masaryk a od půl třetí Tomáš Klus. Ve stejný den budou slavnostně zpřístupněny jednotlivé pavilony, ve kterých se bude odehrávat různorodý program. Ten naleznete na webových stránkách festivalu, včetně programu zahajovacího víkendu.

Každý následující víkend bude mít svůj vlastní program. První červnový se zaměří na rodiny s dětmi. Mezinárodní den dětí si zaslouží program plný exkluzivních hostů, projekce YouTube filmů a vernisáž koláží a komiksů z projektu Příběhy fotek, které zpracovali žáci a studenti zapojených škol. Chybět nebudou ani technické experimenty, dětský hasičský sport, dobová policejní, hasičská a vojenská technika nebo divadlo vědy. Vystoupí Kašpárek v rohlíku, ale také brněnští Midi Lidi či kapela Poetika.

Víkend od 8. do 10. června bude ve znamení první republiky a folkloru. Doby dávno minulé připomenou swingové večery, závody mopedů Stadion, sraz veteránů motocyklů Jawa nebo II. Československé všecyklistické hry. Folklorní část ukáže návštěvníkům festivalu během jediného víkendu na jednom pódiu rozdíly mezi lidovou hudbou, tancem a oděvem u desítky nástupnických států, které vznikly po rozpadu Rakouska-Uherska.

Celý festival uzavře finálový víkend 15. až 17. června. Všechny expozice přivítají vzácné hosty, budou vyhlášeni a oceněni vítězové výtvarných a kreativních soutěží. O hudební doprovod se postará například kapela Buty, Anna K nebo Michal Hrůza.

Program festivalu

Stálý program celého festivalu je postaven na několika pilířích. Jedním z nejzajímavějších lákadel je expozice části Slovanské epopeje Alfonse Muchy. K devítce velkoformátových pláten se přidá nejrozsáhlejší sbírka jeho plakátové tvorby, kterou zapůjčí Nadační fond Richarda Fuxy a bude se tak jednat o světový unikát. Sbírka čítá bezmála dvě stovky artefaktů, mezi něž se kromě plakátů řadí také kalendáře, reklamy na nápoje, průmyslové výrobky a nejrůznější společenské a kulturní události. Muchova díla bude možné zhlédnout v pavilonu H.

Zájemci zaplatí 150 korun, snížené vstupné vyjde na stokorunu. Předprodej vstupenek bude probíhat online na webu festivalu od 17. května od 14 hodin. Chcete-li navštívit výstavu v sobotu 26. května, seženete je přímo na místě od 10 hodin před hlavním vstupem na výstaviště.

Současnou moderní architekturu, nejlepší český design i nejlepší díla uplynulého století představí v pavilonu G1 výstava Avant Garde. Čeští umělci a designéři, mezi nimiž naleznete třeba Maxima Velčovského či Krištofa Kinteru, zde představí své budoucí vize skrze umělecké instalace. 

Sportovní a relaxační areál, ve kterém se celá rodina zabaví sportovními disciplínami a zároveň nahlédne do posledních sta let vývoje jednotlivých sportů – tak bude vypadat Re:lax zóna. 

Národní divadlo Brno nabídne festival Dance Brno 100, který pod jednou střechou pavilonu F představí taneční soubory nástupnických republik habsburské monarchie. Vstupenky na jednotlivá představení jsou už nyní v prodeji na webu www.dancebrno.cz

To nejlepší z naší literatury najdou návštěvníci v pavilonu Morava v rámci 100 let 100 knih. Vznikne zde knihovna, která nabídne čítárnu, poslech mluveného slova i hudby, ale také místo pro rodiče s dětmi 

Ožijí také fotografie v projektu Příběhy fotek. Požádali jsme veřejnost, aby zaslali své fotografie s krátkými příběhy. Díky nim organizátoři vytvoří mimořádný archiv osobních vzpomínek.

Fotografie budou provázet i festival. Osm špičkových fotografů bude průběžně zaznamenávat, co se na výstavišti děje. Fotit návštěvníky, areál i jednotlivé akce budou umělci jako Jan Šibík, Dita Pepe či Tomáš Třeštík. Je libo Snímeček, prosím?

Jelikož má být Festival RE:PUBLIKA také oslavou setkávání, navázalo město spolupráci s přední českou umělkyní Kateřinou Šedou. Ta v rámci projektu EX:PO osloví 1918 lidí ze seznamek na základě konkrétních kritérií a pozve je do Brna, aby se seznámili úplně jinak, než je běžné. Oslava o samotě totiž není žádnou oslavou.

Poznat areál výstaviště umožní návštěvníkům projekt Vystavujeme výstaviště, který pořádá Brněnský architektonický manuál. Prohlídky areálu budou probíhat každý den od 17 hodin a představí výstaviště především jako příklad moderní architektury 20. let 20. století, kdy vznikaly první pavilony podle návrhů takových architektů, jakými byli Josef Gočár, Pavel Janák nebo Bohuslav Fuchs.

Veškeré informace o festivalu naleznete na republika2018.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.