Přeskočit na obsah

Na RE:PUBLICE se potkají Tomáš Klus i Tomáš Garrigue Masaryk

10. května 2018 4 minuty čtení
(gak) - Téměř za dva týdny začne na brněnském výstavišti Festival RE:PUBLIKA. Největší akce, kterou letos město pořádá, připomene sté výročí vzniku Československa a devadesát let od otevření výstaviště. Právě provoz výstaviště zahájila Výstava soudobé kultury 26. května 1928. Ve stejný den tedy letos třítýdenní oslavy plné designu, umění, literatury, sportu, koncertů, divadla a dobrého jídla a pití odstartují.

Festival RE:PUBLIKA připomene stoleté výročí samostatnosti Československa a 90 let od otevření brněnského výstaviště. V sobotu 26. května areál přenese návštěvníky do minulosti. Návštěvníci budou mít vstup do areálu zdarma, připraven je pro ně třítýdenní program, který končí v neděli 17. června. 

Brány výstaviště se slavnostně otevřou v pravé poledne. Areál a přilehlé okolí obsadí dobová auta, slavnostní prapory, program zahájí dva Tomášové – Tomáš Garrigue Masaryk a od půl třetí Tomáš Klus. Ve stejný den budou slavnostně zpřístupněny jednotlivé pavilony, ve kterých se bude odehrávat různorodý program. Ten naleznete na webových stránkách festivalu, včetně programu zahajovacího víkendu.

Každý následující víkend bude mít svůj vlastní program. První červnový se zaměří na rodiny s dětmi. Mezinárodní den dětí si zaslouží program plný exkluzivních hostů, projekce YouTube filmů a vernisáž koláží a komiksů z projektu Příběhy fotek, které zpracovali žáci a studenti zapojených škol. Chybět nebudou ani technické experimenty, dětský hasičský sport, dobová policejní, hasičská a vojenská technika nebo divadlo vědy. Vystoupí Kašpárek v rohlíku, ale také brněnští Midi Lidi či kapela Poetika.

Víkend od 8. do 10. června bude ve znamení první republiky a folkloru. Doby dávno minulé připomenou swingové večery, závody mopedů Stadion, sraz veteránů motocyklů Jawa nebo II. Československé všecyklistické hry. Folklorní část ukáže návštěvníkům festivalu během jediného víkendu na jednom pódiu rozdíly mezi lidovou hudbou, tancem a oděvem u desítky nástupnických států, které vznikly po rozpadu Rakouska-Uherska.

Celý festival uzavře finálový víkend 15. až 17. června. Všechny expozice přivítají vzácné hosty, budou vyhlášeni a oceněni vítězové výtvarných a kreativních soutěží. O hudební doprovod se postará například kapela Buty, Anna K nebo Michal Hrůza.

Program festivalu

Stálý program celého festivalu je postaven na několika pilířích. Jedním z nejzajímavějších lákadel je expozice části Slovanské epopeje Alfonse Muchy. K devítce velkoformátových pláten se přidá nejrozsáhlejší sbírka jeho plakátové tvorby, kterou zapůjčí Nadační fond Richarda Fuxy a bude se tak jednat o světový unikát. Sbírka čítá bezmála dvě stovky artefaktů, mezi něž se kromě plakátů řadí také kalendáře, reklamy na nápoje, průmyslové výrobky a nejrůznější společenské a kulturní události. Muchova díla bude možné zhlédnout v pavilonu H.

Zájemci zaplatí 150 korun, snížené vstupné vyjde na stokorunu. Předprodej vstupenek bude probíhat online na webu festivalu od 17. května od 14 hodin. Chcete-li navštívit výstavu v sobotu 26. května, seženete je přímo na místě od 10 hodin před hlavním vstupem na výstaviště.

Současnou moderní architekturu, nejlepší český design i nejlepší díla uplynulého století představí v pavilonu G1 výstava Avant Garde. Čeští umělci a designéři, mezi nimiž naleznete třeba Maxima Velčovského či Krištofa Kinteru, zde představí své budoucí vize skrze umělecké instalace. 

Sportovní a relaxační areál, ve kterém se celá rodina zabaví sportovními disciplínami a zároveň nahlédne do posledních sta let vývoje jednotlivých sportů – tak bude vypadat Re:lax zóna. 

Národní divadlo Brno nabídne festival Dance Brno 100, který pod jednou střechou pavilonu F představí taneční soubory nástupnických republik habsburské monarchie. Vstupenky na jednotlivá představení jsou už nyní v prodeji na webu www.dancebrno.cz

To nejlepší z naší literatury najdou návštěvníci v pavilonu Morava v rámci 100 let 100 knih. Vznikne zde knihovna, která nabídne čítárnu, poslech mluveného slova i hudby, ale také místo pro rodiče s dětmi 

Ožijí také fotografie v projektu Příběhy fotek. Požádali jsme veřejnost, aby zaslali své fotografie s krátkými příběhy. Díky nim organizátoři vytvoří mimořádný archiv osobních vzpomínek.

Fotografie budou provázet i festival. Osm špičkových fotografů bude průběžně zaznamenávat, co se na výstavišti děje. Fotit návštěvníky, areál i jednotlivé akce budou umělci jako Jan Šibík, Dita Pepe či Tomáš Třeštík. Je libo Snímeček, prosím?

Jelikož má být Festival RE:PUBLIKA také oslavou setkávání, navázalo město spolupráci s přední českou umělkyní Kateřinou Šedou. Ta v rámci projektu EX:PO osloví 1918 lidí ze seznamek na základě konkrétních kritérií a pozve je do Brna, aby se seznámili úplně jinak, než je běžné. Oslava o samotě totiž není žádnou oslavou.

Poznat areál výstaviště umožní návštěvníkům projekt Vystavujeme výstaviště, který pořádá Brněnský architektonický manuál. Prohlídky areálu budou probíhat každý den od 17 hodin a představí výstaviště především jako příklad moderní architektury 20. let 20. století, kdy vznikaly první pavilony podle návrhů takových architektů, jakými byli Josef Gočár, Pavel Janák nebo Bohuslav Fuchs.

Veškeré informace o festivalu naleznete na republika2018.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.