Přeskočit na obsah

Na Petrově opravují středověkou zeď a historické zahrady

12. února 2019 3 minuty čtení
(zug) – Katedrála Petrov a její okolí patří ke klenotům Brna. Je jedním ze základních turistických cílů, symbolem města a líbí se tu i Brňanům, kteří místo kladně hodnotili třeba při loňském sběru dat pro pocitovou mapu města. Vbrzku by zahrady v těsné blízkosti chrámu mohly být pro veřejnost ještě atraktivnější, pracuje se totiž na jejich úpravě a otevření.

Loni na podzim zahájilo Biskupství brněnské projekt, jehož cílem je revitalizace, zpřístupnění a propojení zahrad mezi katedrálou a Uličkou Václava Havla. Dále se zde počítá s vybudováním nových prostor pro expozice a výstavy Diecézního muzea a také sociálního zařízení a zázemí pro matky s dětmi. 

„Aktuálně se opravuje zeď v těsném sousedství Diecézního muzea, v její zadní části se pomalu rýsuje vchod do spodních zahrad,“ prozradila tisková mluvčí Biskupství brněnského Martina Jandlová. K této ohradní zdi, která odděluje prostor mezi katedrálou a řešenými zahradami, bude přistavěno točité schodiště. Tak vznikne třetí vstup do zahrad a tím se propojí další části památky. Lidem se tak naskytne možnost využívat dosud nezpřístupněné prostory historických zahrad nejen k odpočinku a relaxaci, ale také k pořádání společenských a kulturně-vzdělávacích akcí. Díky instalaci rampy pro imobilní návštěvníky bude zajištěn i bezbariérový přístup.

Část zdi pochází ze 13. století

„Prostor zahrad po Uličku Václava Havla je ojedinělou archeologickou konzervou, kterých v Brně už moc nemáme. V rámci probíhající obnovy jsou zde naštěstí plánovány jen drobné terénní zásahy, které nechají „poklady“ pod povrchem „prozatím“ na pokoji,“ popsali archeologové Marek Peška a Václav Kolařík na webu organizace Archaia Brno, která se zabývá výzkumem a záchranou archeologických, stavebních a jiných historických památek.

Archeologové loni detailně prozkoumali zmíněnou ohradní zeď. „Na opěrné stěně je zajímavé, že vznikla spolu se zahradami již na počátku 17. století a v tomto stavu je vyobrazena na plátně »Dobývání Brna Švédy« z roku 1645 od pánů Hieronyma Benno Beyera a Hanse Jörga Zeisera,“ uvedli. Dřívější průzkumy prozradily, že spodní část zdi byla postavena již ve 13. století.

Projekt Revitalizace a zpřístupnění zahrad NKP Petrov byl zahájen v roce 2018, ukončen by měl být 31. května 2020. Z evropského fondu se na něj podařilo získat dotaci 11,5 milionu korun, 1,3 milionu pochází z veřejných zdrojů České republiky a 675 tisíc z národních soukromých zdrojů. Celkové náklady jsou 13,5 milionu korun. 

Další část teras se otevře na jaře

Kromě prostoru v sousedství Diecézního muzea se aktuálně pracuje i na Kapucínských terasách pod Petrovem. Ty má ve správě Veřejná zeleň města Brna. Dosud nepřístupné části teras budou otevřeny v dubnu. Stavba byla předána koncem loňského roku, následně však rozhodnutí stavebního úřadu práce ze statických důvodů prodloužilo. Bylo odbouráno vykloněné zdivo a vyzděna nová obvodová konstrukce. Podobně jako Tyršův sad se terasy budou na noc zamykat.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.

Zdena Zábranská; foto: MMB
Zemřela básnířka Zdena Zábranská

Ve středu 21. září se uzavřel život Zdeny Zábranské. Výrazná autorka současné české poezie, dlouholetá redaktorka brněnského nakladatelství Blok a nositelka Ceny města Brna zemřela ve věku 82 let.

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.