Přeskočit na obsah

Na olympijský festival v Brně dorazilo 50 tisíc návštěvníků. Nejvíc táhly boby a curling

22. února 2022
Brno již potřetí ožilo jedinečnou atmosférou v podobě olympijského festivalu, který se poprvé konal v městské části Židenice. Do areálu Nové Zbrojovky přišlo za 17 dní přes 50 000 návštěvníků. Po celou dobu konání platilo vládní nařízení omezující množství návštěvníků na sportovních akcích.

„Těší nás, že jsme opět měli možnost zhostit se role pořadatelského města. Akce se i tentokrát setkala se skvělými ohlasy nejen u rodičů, ale především u dětí, což považujeme v dnešní době za klíčové,“ hodnotila primátorka Brna Markéta Vaňková.

Hlavní myšlenkou olympijského festivalu je návrat dětí ke sportu. To se po úspěšné letní edici, kde 50 % rodičů našlo nový sport pro své dítě, podařilo i v zimě. „I přes ztížené podmínky a nepříznivé prognózy, které přípravu festivalu předcházely, jsme věřili tomu, že je celospolečensky důležité tuto akci uskutečnit. Chtěl bych poděkovat všem partnerům, kteří do toho s námi šli. Zároveň už začínáme promýšlet Olympijský festival Paříž 2024 a věříme, že proběhne bez omezení,“ popsal předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Půjčovny jely naplno. Běžky se vypůjčily 10 200krát a brusle 4 200krát

Děti si olympijský festival užívaly hlavně s hrací kartou, v rámci které pro ně bylo připraveno 17 stanovišť. Celkem bylo hracích karet vydáno 15 500 a počet načtených aktivit spojených s kartou přesáhl 100 000. Největší zájem byl o sportoviště Fosfa boby, saně, skeleton, Allianz curling a BaP bruslení. Návštěvníci využívali i půjčovny sportovního vybavení. Sporten běžky byly během sedmnácti dní vypůjčeny 10 200krát a CCM brusle 4 200krát.

Do speciálních dopoledních programů se přihlásilo 8 253 dětí z 270 mateřských, základních i středních škol a také oddílů a zájmových skupin. Pod dohledem zkušených instruktorů si žáci vyzkoušeli tři sporty, dozvěděli se víc o olympijských hodnotách a setkali se s úspěšnými olympioniky.

„Vysoký zájem škol o sportovní programy nás příjemně překvapil. Termíny byly rychle zamluvené a každý den volali další a další učitelé, zda mohou ještě přijet. Z jejich zpětné vazby víme, že děti byly nadšené, řada z nich stála třeba úplně poprvé na bruslích,” dodal místopředseda Českého olympijského výboru Libor Varhaník.

Olympijský festival navštívilo 70 sportovců a známých osobností

„Podařilo se nám zprostředkovat jedinečnou olympijskou atmosféru a hlavně si spousta dětí i dospělých mohla vyzkoušet sporty přímo na místě. Navíc přijeli naši curleři Paulovi nebo ženská hokejová reprezentace.  A jestli to někoho chytne a začne se věnovat curlingu, biatlonu nebo jestli se hokeji bude věnovat víc holek než doposud, tak to mělo smysl," řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Po návratu z Pekingu zamířili do Brna například Šárka Pančochová, skokanky na lyžích s nejmladší účastnicí her Anežkou Indráčkovou, ženská hokejová reprezentace a rovněž manželé Paulovi. „Olympijský festival je pro nás srdcová záležitost. Na Letné jsme v roce 2014 pomáhali na curlingové dráze a je úžasné, že se sem vracíme přímo z olympijských her v Pekingu,“ shodli se. Zuzana i Tomáš věří, že festival pomáhá k objevování nových talentů. „Měli jsme tady kamarády, kteří s curlingem začali hned poté, co si ho zkusili v olympijském parku na Letné. Takže jsou důkazem, že tenhle projekt funguje.“

Sportoviště olympijského festivalu otestovali také ambasador a krasobruslař Tomáš Verner, lezec Adam Ondra, šermíř Alexander Choupenitch, vodní slalomář Lukáš Rohan, sportovní střelci Jiří Lipták, David Kostelecký a Jakub Tomeček, biatlonisté Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup, atletka Kristiina Mäki a další. Podpořit děti ve sportování dorazila i zraněná snowboardistka Eva Samková.

Český koncept Olympijského festivalu převzal Mezinárodní olympijský výbor a do Brna se tak přijeli inspirovat i členové dalších olympijských výborů. „Dorazili kolegové z Litvy a Německa, kteří myšlenku akce chtějí rozvíjet v jejich zemích,” řekla manažerka projektu Naďa Černá a dodala: „Děkuji všem, kteří se na organizaci podíleli. Nasazení a úsilí, které jsme všichni do projektu vložili, stálo za to.“

Kontakt pro média:

Veronika Linková
Manažerka komunikace Olympijských festivalů
Český olympijský výbor
+420 736 531 148
linkova@olympic.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Cestovní ruch proberou koncem dubna v Brně odborníci z celého světa. Uskuteční se Czechia Travel Trade Day

Do konce března se mohou tuzemští podnikatelé v cestovním ruchu a organizace destinačního managementu přihlásit na Czechia Travel Trade Day. Jedna z největších tuzemských akcí na podporu incomingu se uskuteční 24. a 25. dubna v Brně pod záštitou a za účasti ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. 

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.