Přeskočit na obsah

Na olympijský festival v Brně dorazilo 50 tisíc návštěvníků. Nejvíc táhly boby a curling

22. února 2022

Brno již potřetí ožilo jedinečnou atmosférou v podobě olympijského festivalu, který se poprvé konal v městské části Židenice. Do areálu Nové Zbrojovky přišlo za 17 dní přes 50 000 návštěvníků. Po celou dobu konání platilo vládní nařízení omezující množství návštěvníků na sportovních akcích.

„Těší nás, že jsme opět měli možnost zhostit se role pořadatelského města. Akce se i tentokrát setkala se skvělými ohlasy nejen u rodičů, ale především u dětí, což považujeme v dnešní době za klíčové,“ hodnotila primátorka Brna Markéta Vaňková.

Hlavní myšlenkou olympijského festivalu je návrat dětí ke sportu. To se po úspěšné letní edici, kde 50 % rodičů našlo nový sport pro své dítě, podařilo i v zimě. „I přes ztížené podmínky a nepříznivé prognózy, které přípravu festivalu předcházely, jsme věřili tomu, že je celospolečensky důležité tuto akci uskutečnit. Chtěl bych poděkovat všem partnerům, kteří do toho s námi šli. Zároveň už začínáme promýšlet Olympijský festival Paříž 2024 a věříme, že proběhne bez omezení,“ popsal předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Půjčovny jely naplno. Běžky se vypůjčily 10 200krát a brusle 4 200krát

Děti si olympijský festival užívaly hlavně s hrací kartou, v rámci které pro ně bylo připraveno 17 stanovišť. Celkem bylo hracích karet vydáno 15 500 a počet načtených aktivit spojených s kartou přesáhl 100 000. Největší zájem byl o sportoviště Fosfa boby, saně, skeleton, Allianz curling a BaP bruslení. Návštěvníci využívali i půjčovny sportovního vybavení. Sporten běžky byly během sedmnácti dní vypůjčeny 10 200krát a CCM brusle 4 200krát.

Do speciálních dopoledních programů se přihlásilo 8 253 dětí z 270 mateřských, základních i středních škol a také oddílů a zájmových skupin. Pod dohledem zkušených instruktorů si žáci vyzkoušeli tři sporty, dozvěděli se víc o olympijských hodnotách a setkali se s úspěšnými olympioniky.

„Vysoký zájem škol o sportovní programy nás příjemně překvapil. Termíny byly rychle zamluvené a každý den volali další a další učitelé, zda mohou ještě přijet. Z jejich zpětné vazby víme, že děti byly nadšené, řada z nich stála třeba úplně poprvé na bruslích,” dodal místopředseda Českého olympijského výboru Libor Varhaník.

Olympijský festival navštívilo 70 sportovců a známých osobností

„Podařilo se nám zprostředkovat jedinečnou olympijskou atmosféru a hlavně si spousta dětí i dospělých mohla vyzkoušet sporty přímo na místě. Navíc přijeli naši curleři Paulovi nebo ženská hokejová reprezentace.  A jestli to někoho chytne a začne se věnovat curlingu, biatlonu nebo jestli se hokeji bude věnovat víc holek než doposud, tak to mělo smysl," řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Po návratu z Pekingu zamířili do Brna například Šárka Pančochová, skokanky na lyžích s nejmladší účastnicí her Anežkou Indráčkovou, ženská hokejová reprezentace a rovněž manželé Paulovi. „Olympijský festival je pro nás srdcová záležitost. Na Letné jsme v roce 2014 pomáhali na curlingové dráze a je úžasné, že se sem vracíme přímo z olympijských her v Pekingu,“ shodli se. Zuzana i Tomáš věří, že festival pomáhá k objevování nových talentů. „Měli jsme tady kamarády, kteří s curlingem začali hned poté, co si ho zkusili v olympijském parku na Letné. Takže jsou důkazem, že tenhle projekt funguje.“

Sportoviště olympijského festivalu otestovali také ambasador a krasobruslař Tomáš Verner, lezec Adam Ondra, šermíř Alexander Choupenitch, vodní slalomář Lukáš Rohan, sportovní střelci Jiří Lipták, David Kostelecký a Jakub Tomeček, biatlonisté Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup, atletka Kristiina Mäki a další. Podpořit děti ve sportování dorazila i zraněná snowboardistka Eva Samková.

Český koncept Olympijského festivalu převzal Mezinárodní olympijský výbor a do Brna se tak přijeli inspirovat i členové dalších olympijských výborů. „Dorazili kolegové z Litvy a Německa, kteří myšlenku akce chtějí rozvíjet v jejich zemích,” řekla manažerka projektu Naďa Černá a dodala: „Děkuji všem, kteří se na organizaci podíleli. Nasazení a úsilí, které jsme všichni do projektu vložili, stálo za to.“

Kontakt pro média:

Veronika Linková
Manažerka komunikace Olympijských festivalů
Český olympijský výbor
+420 736 531 148
linkova@olympic.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.