Přeskočit na obsah

Na Nové radnici bude měsíc vlát ukrajinská vlajka

23. února 2022

Symbolicky vyjádřit podporu a sounáležitost Ukrajině chce vedení města Brna vyvěšením ukrajinské vlajky. Ta bude na Nové radnici vlát ode dneška po dobu jednoho měsíce.

„Vojenskou agresi na území suverénního státu není možné v žádném případě tolerovat. Ať už se ji Rusko snaží zdůvodnit jakkoliv, pořád je to útok porušující mezinárodní právo a naší morální povinností je se proti tomu ohradit. Jsme také připraveni poskytnout humanitární pomoc ve formě, která bude zapotřebí,“ ujistila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„S odkazem na historické události, kdy o našem území taktéž rozhodoval někdo jiný než my samotní, nelze zůstat lhostejným k událostem odehrávajícím se na Ukrajině. Situace se města Brna dotýká i přímo, jelikož město Charkov, ležící 50 kilometrů od hranic s Ruskem, je od roku 2008 naším partnerským městem. Na znamení solidarity a jako vyjádření podpory Ukrajině jsme dnes rozhodli vyvěsit na budově Nové radnice ukrajinskou vlajku. Svou podporu již vyjádřila i brněnská divadla, která reagovala na výzvu Asociace profesionálních divadel České republiky. Připojilo se Národní divadlo Brno, Divadlo Husa na provázku i Městské divadlo Brno,“ uvedl náměstek Tomáš Koláčný.

„Žlutomodrá vlajka nebude na nové radnici žádným nováčkem. Loni v létě se Brno jejím vyvěšením připojilo k oslavám 30 let od vyhlášení nezávislosti Ukrajiny. Dnešní události jsou bohužel pohnutější. Tím spíše chceme o své podpoře ujistit jak obyvatele Ukrajiny, kteří jsou eskalací ruské agrese bezprostředně ohroženi, tak zhruba 11 tisíc jejich krajanů, kteří žijí přímo v našem městě a nastalou situaci prožívají s obavami o své příbuzné a přátele,“ dodal předseda Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva města Brna Marek Fišer.

Ukrajinská vlajka bude na Nové radnici viset společně s českou.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.