Na nově odkryté barokní fresky se může přijít podívat veřejnost, spustili jsme rezervační systém - Tiskový servis

Na nově odkryté barokní fresky se může přijít podívat veřejnost, spustili jsme rezervační systém

  • 14. ledna 2022
  • 2 minuty čtení

(ral) – Po zhruba 150 letech se takzvaný sál Rady na Nové radnici dočkal obnovení barokních fresek, zakrytých později dalšími vrstvami omítek. Pozoruhodný příběh tohoto místa prozradí zájemcům průvodci na prohlídkách, které magistrát a TIC Brno připravily na konec ledna a začátek února.

Prohlídky sálu Rady jsou v plánu ve dvou týdnech, vždy od pondělí do čtvrtka, a to od 24. do 27. ledna a od 31. ledna do 3. února. Na výběr mají lidé z několika časů v odpoledních a podvečerních hodinách. Vstup je zdarma, ale rezervace předem je nutná – provést ji lze na webu vstupenky.ticbrno.cz. 

Fresky vznikly v sále Rady koncem 20. let 18. století, v době, kdy v komplexu dnešní Nové radnice sídlil Zemský dům a konkrétně tato místnost sloužila jako soudní tribunál. Další historický vývoj ale umělecké výzdobě nepřál – budovu později využívali vojáci jako skladiště nebo město jako lidovou vývařovnu. Výsledkem toho byla taková devastace fresek, že bylo koncem 19. století rozhodnuto, že budou zalíčeny. Od té doby fresku nikdo neviděl až do roku 2019, kdy restaurátoři začali v rámci rekonstrukce celého sálu Rady s jejím odkrýváním. Jak si s torzem fresky restaurátoři poradili, co se jim o neznámé fresce podařilo zjistit a proč jsou na stěně namalovány jen dvě sochy místo původních tří, se dozvíte na komentovaných prohlídkách.

Další články z rubriky