Přeskočit na obsah

Na Nopově vznikne nový, moderní domov pro seniory

28. července 2022 2 minuty čtení
(zob) – Vůbec poprvé v Brně vznikne nový domov pro seniory díky partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem. Na Nopově místo nynějšího domova vyroste nová budova, proměnou projde i okolí. To vše se děje na základě vysoutěžené koncese, kterou partnerská společnost bude držet po dobu 30 let.

Domov pro seniory na Nopově ulici v Židenicích dlouhodobě neodpovídá moderním standardům pro tato zařízení. Postupem času se ukázalo, že nejvhodnějším řešením není rekonstrukce, ale zcela nová budova „ušitá“ přímo na míru potřebám seniorů.

Po demolici starého objektu tu vyroste nový s pěti nadzemními a jedním podzemním podlažím, který nabídne celkem 300 lůžek, což je o 75 více než v původním. Součástí bude také solitérní zahrada, zelená střecha a pobytová terasa na každém z pater. V jednotlivých podlažích bude celkem 10 oddělení – na každém patře dvě –, která budou mít svoje společné prostory, terapeutické místnosti i zázemí pro pracovníky.

Aktuálně začínají projekční práce, se stavbou by se mělo začít v roce 2024. První obyvatelé by se mohli do domova nastěhovat na počátku roku 2027.

Spolupráce veřejného a soukromého sektoru – tedy města Brna a skupiny BeneVita – znamená, že koncesionář bude stavět na pozemcích města, které však stále budou majetkem Brna. Stejně tak bude i zcela nová a moderní budova domova pro seniory od počátku stavěna pro město a zůstane v jeho majetku. Koncesionář následně bude domov provozovat, a to na základě smlouvy po dobu 30 let. Město bude investici splácet na základě „služebného“ za dostupná lůžka. Po uplynutí lhůty stanovené v koncesi se Brno stane i provozovatelem tohoto domova pro seniory.

Provoz bude hrazen podle systému, který je běžný i v ostatních domovech pro seniory, tedy úhradami od klientů ve výši stanovené ministerskou vyhláškou, příspěvkem na péči, částečně i úhradami od zdravotních pojišťoven. Počítá se také s příspěvky ze státního rozpočtu a od Jihomoravského kraje.

Domov pro seniory Nopova. Vizualizace: LIVINGSTAV


 

Mohlo by vás dále zajímat

Biotop Brno-jih. Foto: M. Schmerková
Vyšel prázdninový Brněnský metropolitan

(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Těžištěm jsou letní akce, jako divadelní a hudební festivaly, letní kina, dronové show, Festival planet či Den Brna.

Nejnovější články

Ani tento víkend Švédové Brno nedobudou. K oslavám historické události a k dobré náladě přispějí i hudební a divadelní festivaly
Ani tento víkend Švédové Brno nedobudou. K oslavám historické události a k dobré náladě přispějí i hudební a divadelní festivaly

Druhý srpnový víkend se ponese ve znamení oslav Dne Brna. Vojáky, řemeslníky, pištce a tambory ze 17. století však doplní soudobí hudebníci, kteří už ve čtvrtek „rozběhli“ Maraton hudby. V neděli se k nim pak přidají i divadelníci a kejklíři, kteří se představí na Prknech, dlažbě i trávě. A na to všechno budou z pátku na sobotu padat hvězdy. Bylo by škoda si takový krásný mumraj nechat ujít…

Brno jako oáza klidu, nebo středisko zločinu? Pohled obyvatel město zjišťovalo v průzkumu
Brno jako oáza klidu, nebo středisko zločinu? Pohled obyvatel město zjišťovalo v průzkumu

Jaká místa jsou nebezpečná, kdo už se setkal s pouliční kriminalitou nebo jestli je kamerový dohled dostatečný – i takové byly otázky, na které odpovídala veřejnost v průzkumu provedeném Masarykovou univerzitou. Město tyto názory obyvatel sbírá pravidelně a na základě výsledků může například lépe cílit preventivní opatření.

Nabíjecí stanice pro elektroauta. Foto: M. Schmerková
Elektromobily mají u dobíjecích stanic vlastní zónu E. Jaká jsou pravidla?

(and) – Ke stávajícím parkovacím zónám A, B a C přibyla od pondělí nová zóna E. Bude u nabíjecích stanic pro elektromobily a měla by zajistit, že tato místa neobsadí jiný vůz než elektromobil či hybrid a že zároveň parkovací stání nezůstane obsazené déle, než je nezbytné.

Rekonstrukce bitvy mezi Brňany a Švédy. Foto: Michal Růžička, TIC Brno
Brno oslaví svůj den na povrchu i pod zemí

Centrum města se o víkendu vrátí o čtyři sta let zpět do historie, do momentu, kdy Brňané odrazili švédské útočníky. Vítězství, které Brnu na další staletí zajistilo status moravské metropole, oslaví třídenní program, ve kterém nechybí ani oblíbená ukázka historické bitvy.