Na Moravské náměstí zamíří "25 Her(t)z" z Lipska - Tiskový servis

Na Moravské náměstí zamíří "25 Her(t)z" z Lipska

  • 24. května 2018
  • 2 minuty čtení

(ik) - Poznávat hudební bohatství partnerského města Lipska všemi smysly mohou Brňané příští týden na Moravském náměstí. Představí se tam umělecké dílo kombinující hru světla a zvuku: interaktivní instalace „25 Her(t)z“.

Účast na slavnostním zahájení 28. května ve 20 hodin přislíbil mimo jiné lipský vokální soubor amarcord.

Od Bacha a Mendelssohna přes Brahmse a Roberta a Kláru Schumannovy až k Wagnerovi a Janáčkovi. Těmito jmény se mohou pochlubit lipské hudební dějiny.

Písmena, ze kterých se tato jména skládají, jsou rozdělena na celkem 128 samostatných panelů, která podobně jako v křížovce formují pětimetrovou skulpturu s názvem „25 Her(t)z“.

Od 29. do 31. května od 11 hodin až do noci se mohou návštěvníci usadit na pestré kostky umístěné před instalací a informovat se prostřednictvím krátkých hudebních úryvků a audionahrávek o hudebním bohatství Lipska. Ve večerních hodinách pak hra světla a barev, podmalovaná zvukovou koláží z děl nejvýznamnějších lipských skladatelů, vezme publikum na cestu do partnerského města. Každý den bude součástí „25 Her(t)z“ také doprovodný program.

Dílo je společným výtvorem světelného mága Philippa Morvana z Francie a hudebníka Mika Dietricha z Lipska, kteří na něj obdrželi zakázku od společnosti Leipzig Tourismus und Marketing.

„25 hertzů, které mají jít rovnou do srdce“, tak popisuje Morvan své dílo. „Přibližně od 25 hertzů začíná být zvuk slyšitelný, je to počátek veškeré hudby.“ Dietrich doplňuje: „Zvuková koláž obsahuje kromě ‚starých‘ tónů i ty současné. Vzniká tak zajímavý akustický most mezi historií a modernou.“

Tento lipský projekt se již představil v Lyonu, Rotterdamu, Krakově (kde byly pořízeny i snímky) a Curychu. Z Brna pak zamíří do Vídně.

Další články z rubriky