Přeskočit na obsah

Na Lesnou tramvají, slibuje prodloužení trati ze Štefánikovy čtvrti

23. února 2022
Jeden ze strategických projektů města – Prodloužení tramvajové trati Lesná – vstupuje do fáze vypracování projektové dokumentace pro stavební povolení. Radní města Brna jakožto valná hromada Dopravního podniku města Brna, a. s. dali pokyn představenstvu DPMB k vyhotovení projektové dokumentace pro stavební povolení.

Tramvajová trať v ulici Merhautově nyní končí ve smyčce Štefánikova čtvrť. Záměrem projektu je prodloužení trati až na sídliště Lesná. „Odlehčit a zrychlit dopravu do centra je hlavní důvod, proč chceme prodloužit koleje ze stávající konečné. Z Lesné cestují každý den tisíce lidí, pro které bude jednodušší dostat se do práce či školy. Nově bude tramvaj pokračovat po Merhautově a Okružní až ke křižovatce s tř. Gen. Píky a napojí se na stávající trať do Čertovy rokle. Jižní řešení bylo vybráno již v roce 2017. Stavba by měla začít v roce 2024 a hotovo by mělo být v roce 2026,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Budoucí stavba je rozdělena do dvou etap, kdy první by měla začít v roce 2023. Jedná se o přestavbu a rekonstrukci mostu přes železniční trať na Seifertově ulici, který je v havarijním stavu. Tato akce bude prováděna ve spolupráci s Jihomoravským krajem. Druhá etapa se bude věnovat samotnému pokládání kolejí až ke křižovatce s tř. gen. Píky. Současně proběhne úprava povrchu vozovky v celé šíři nové trati, kapacitní úpravy křižovatek a také uzpůsobení stávajících zastávek autobusů. Konkrétně se to dotkne zastávek Štefánikova čtvrť, Lesná nádraží, Poliklinika Lesná a Halasovo náměstí. Nově vznikne zastávka Provazníkova, která zajistí pohodlný přestup z klíčových trolejbusových linek 25 a 26.

Vzhledem k charakteru a přínosům této stavby pro dotčenou lokalitu i město Brno bude projekt usilovat o spolufinancování ze zdrojů EU v rámci Operačního programu doprava 3. Náklady na projekt jsou nyní předběžně vyčísleny na 800 milionů korun. Konkrétní částka bude známa po územním rozhodnutí, na nějž se nyní vytváří dokumentace a vyhotovení samotné projektové dokumentace.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.