Přeskočit na obsah

Na Lesnou tramvají, slibuje prodloužení trati ze Štefánikovy čtvrti

23. února 2022

Jeden ze strategických projektů města – Prodloužení tramvajové trati Lesná – vstupuje do fáze vypracování projektové dokumentace pro stavební povolení. Radní města Brna jakožto valná hromada Dopravního podniku města Brna, a. s. dali pokyn představenstvu DPMB k vyhotovení projektové dokumentace pro stavební povolení.

Tramvajová trať v ulici Merhautově nyní končí ve smyčce Štefánikova čtvrť. Záměrem projektu je prodloužení trati až na sídliště Lesná. „Odlehčit a zrychlit dopravu do centra je hlavní důvod, proč chceme prodloužit koleje ze stávající konečné. Z Lesné cestují každý den tisíce lidí, pro které bude jednodušší dostat se do práce či školy. Nově bude tramvaj pokračovat po Merhautově a Okružní až ke křižovatce s tř. Gen. Píky a napojí se na stávající trať do Čertovy rokle. Jižní řešení bylo vybráno již v roce 2017. Stavba by měla začít v roce 2024 a hotovo by mělo být v roce 2026,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Budoucí stavba je rozdělena do dvou etap, kdy první by měla začít v roce 2023. Jedná se o přestavbu a rekonstrukci mostu přes železniční trať na Seifertově ulici, který je v havarijním stavu. Tato akce bude prováděna ve spolupráci s Jihomoravským krajem. Druhá etapa se bude věnovat samotnému pokládání kolejí až ke křižovatce s tř. gen. Píky. Současně proběhne úprava povrchu vozovky v celé šíři nové trati, kapacitní úpravy křižovatek a také uzpůsobení stávajících zastávek autobusů. Konkrétně se to dotkne zastávek Štefánikova čtvrť, Lesná nádraží, Poliklinika Lesná a Halasovo náměstí. Nově vznikne zastávka Provazníkova, která zajistí pohodlný přestup z klíčových trolejbusových linek 25 a 26.

Vzhledem k charakteru a přínosům této stavby pro dotčenou lokalitu i město Brno bude projekt usilovat o spolufinancování ze zdrojů EU v rámci Operačního programu doprava 3. Náklady na projekt jsou nyní předběžně vyčísleny na 800 milionů korun. Konkrétní částka bude známa po územním rozhodnutí, na nějž se nyní vytváří dokumentace a vyhotovení samotné projektové dokumentace.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.