Na Lesnou tramvají, slibuje prodloužení trati ze Štefánikovy čtvrti - Tiskový servis

Na Lesnou tramvají, slibuje prodloužení trati ze Štefánikovy čtvrti

  • 23. února 2022
  • 2 minuty čtení

Jeden ze strategických projektů města – Prodloužení tramvajové trati Lesná – vstupuje do fáze vypracování projektové dokumentace pro stavební povolení. Radní města Brna jakožto valná hromada Dopravního podniku města Brna, a. s. dali pokyn představenstvu DPMB k vyhotovení projektové dokumentace pro stavební povolení.

Tramvajová trať v ulici Merhautově nyní končí ve smyčce Štefánikova čtvrť. Záměrem projektu je prodloužení trati až na sídliště Lesná. „Odlehčit a zrychlit dopravu do centra je hlavní důvod, proč chceme prodloužit koleje ze stávající konečné. Z Lesné cestují každý den tisíce lidí, pro které bude jednodušší dostat se do práce či školy. Nově bude tramvaj pokračovat po Merhautově a Okružní až ke křižovatce s tř. Gen. Píky a napojí se na stávající trať do Čertovy rokle. Jižní řešení bylo vybráno již v roce 2017. Stavba by měla začít v roce 2024 a hotovo by mělo být v roce 2026,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Budoucí stavba je rozdělena do dvou etap, kdy první by měla začít v roce 2023. Jedná se o přestavbu a rekonstrukci mostu přes železniční trať na Seifertově ulici, který je v havarijním stavu. Tato akce bude prováděna ve spolupráci s Jihomoravským krajem. Druhá etapa se bude věnovat samotnému pokládání kolejí až ke křižovatce s tř. gen. Píky. Současně proběhne úprava povrchu vozovky v celé šíři nové trati, kapacitní úpravy křižovatek a také uzpůsobení stávajících zastávek autobusů. Konkrétně se to dotkne zastávek Štefánikova čtvrť, Lesná nádraží, Poliklinika Lesná a Halasovo náměstí. Nově vznikne zastávka Provazníkova, která zajistí pohodlný přestup z klíčových trolejbusových linek 25 a 26.

Vzhledem k charakteru a přínosům této stavby pro dotčenou lokalitu i město Brno bude projekt usilovat o spolufinancování ze zdrojů EU v rámci Operačního programu doprava 3. Náklady na projekt jsou nyní předběžně vyčísleny na 800 milionů korun. Konkrétní částka bude známa po územním rozhodnutí, na nějž se nyní vytváří dokumentace a vyhotovení samotné projektové dokumentace.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Další články z rubriky