Přeskočit na obsah

Na Kamechách se otevřela nová školka, školáci na Měšťanské mají novou kuchyni

02. října 2017 2 minuty čtení
(ral, taz) - Na sídlišti Kamechy se dnes odpoledne otevřela nová mateřská škola, kterou se podařilo postavit za méně než jeden rok. Na základní škole Měšťanská zase ode dneška vaří v nové kuchyni. Jde o jedny z četných investic do škol a školských zařízení v letošním roce.

Investice do novostavby školky na Kamechách za 75 milionů korun pomohla vyřešit problém s nedostatečnou kapacitou školských zařízení v této části města.

„O tom, že školka v této lokalitě chybí a místní obyvatele to trápí, jsme poprvé slyšeli už na prvním zasedání zastupitelstva po našem příchodu do funkce. Jsem proto rád, že se nám situaci podařilo vyřešit a školku nyní otvíráme,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál.

Na Kamechách se nyní otvírá 6 tříd pro 168 dětí. Další 4 třídy mateřských škol přibyly v Brně díky dostavbám stávajících mateřských škol.

Nová investice slouží od tohoto týdne i na základní škole Měšťanská. Jídelna, kuchyně i zázemí prošly rozsáhlou rekonstrukcí za více než 14 milionů korun.

Jedná se o jeden z četných projektů rekonstrukcí školních jídelen, které se letos v Brně realizovaly. Během prázdnin proběhly renovace v základní škole Blažkova (Lesná), Jana Babáka (Žabovřesky) a Novolíšeňská (Líšeň). „Letos už se v jednotlivých školách a školkách proinvestovalo více než 200 milionů korun a další opravy se připravují,“ uvedl první náměstek primátora Petr Hladík. 

Jídelna na ZŠ Měšťanské slouží pro žáky druhého stupně a také pro žáky Regionální fotbalové akademie, kteří sem docházejí kromě oběda také na snídaně a dvakrát denně na svačinu. V nové kuchyni, která je vybavena nejmodernější technologií na vaření, se budou pro strávníky připravovat každý den k obědu dvě jídla. Dosud si vybírat nemohli, vařilo se jen jedno. „Naše škola byla jednou z pěti posledních brněnských škol, kde žáci tuto možnost neměli. O změnu jsme usilovali více než deset let. Jsme velice rádi, že se ji podařilo uskutečnit,“ řekla ředitelka školy Božena Küfhaberová.

Úpravy začaly v červenci a trvaly tři měsíce. Celková výše nákladů na rekonstrukci dosáhla 14,2 milionu korun, město do ní vložilo 9 milionů korun.

Pokud to zastupitelstvo v úterý schválí, dalších 750 tisíc korun poputuje na rekonstrukci výdejen jídla na Dvorecké a Požární, kam docházejí do výuky žáci 1. stupně ZŠ Měšťanské.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.