Přeskočit na obsah

Na hrozící nebezpečí upozorní Brňany Záchranka v mobilu

30. října 2019 2 minuty čtení
(mesz) - Rozsáhlý požár, chemická havárie, znečištění vzduchu a vody. Mobil v kapse může díky aplikaci Záchranka nejen zachránit život, ale nově také upozornit obyvatele na hrozbu v okolí. Hojně využívaná Záchranka nyní nabízí Brňanům digitální varování o vzniklém riziku. Lidé dostanou skrze aplikaci varovné hlášení o nebezpečí, pokud by mělo ohrozit jejich zdraví.

„Právě při velkých krizových situacích je linka 155 výrazně přetížená. Pokud ale člověk obdrží upozornění s informací o události včetně toho, jak se má chovat, navíc s odkazem na krizový portál města nebo kraje, může se problematickému místu vyhnout,“ vysvětluje Jana Kubalová, náměstkyně pro krizovou připravenost a vzdělávání Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje.

K tomu, aby mobil uživatele varoval před nebezpečím, stačí uživateli spustit aplikaci Záchranka a v sekci „Informace“ u varovných upozornění zkontrolovat, jestli je Brno zvoleno jako sledovaný region. „Apelujeme na uživatele, aby také prověřili, že mají pro případ tísňového volání v aplikaci vyplněny veškeré údaje v osobním profilu. Určitě se uživatelé nemusejí bát, že otevřením aplikace dochází ke kontaktování záchranářů. K tomu slouží tísňové tlačítko, které je třeba držet 5 vteřin,“ vysvětluje její autor Filip Maleňák. Aplikace je ke stažení zdarma na operační systém Android i iOS. Náklady spojené s provozem systému pro Brno hradí město. Jedná se o další prvek smart city, který poslouží ke zlepšení ochrany zdraví Brňanů.

Aplikace Záchranka vznikla v roce 2012 původně jako studentský projekt. V roce 2016 byla spuštěna na celém území ČR. Stisknutím tlačítka v mobilní aplikaci dochází k odeslání nouzové zprávy. Ta obsahuje přesnou polohu, stav baterie mobilního telefonu, osobní informace včetně zdravotního stavu, kontakty na osoby blízké a podobně. Současně aplikace vždy vytáčí linku 155.

V momentě spojení má dispečer kompletní informaci o volajícím, čímž je zjednodušen celý tísňový hovor. Aplikace automaticky rozpozná lokaci volajícího a nachází-li se na horách, nebo u vody, odešle nouzovou zprávu Horské, případně Vodní záchranné službě. Město Brno spojilo síly s touto aplikací a zlepšuje komunikaci s obyvateli v krizových situací stejně jako Praha a Plzeň.

Více informací o aplikaci Záchranka naleznete na https://www.zachrankaapp.cz/.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.