Na hrozící nebezpečí upozorní Brňany Záchranka v mobilu - Tiskový servis

Na hrozící nebezpečí upozorní Brňany Záchranka v mobilu

  • 30. října 2019
  • 2 minuty čtení

(mesz) - Rozsáhlý požár, chemická havárie, znečištění vzduchu a vody. Mobil v kapse může díky aplikaci Záchranka nejen zachránit život, ale nově také upozornit obyvatele na hrozbu v okolí. Hojně využívaná Záchranka nyní nabízí Brňanům digitální varování o vzniklém riziku. Lidé dostanou skrze aplikaci varovné hlášení o nebezpečí, pokud by mělo ohrozit jejich zdraví.

Na hrozící nebezpečí upozorní Brňany Záchranka v mobilu
Na hrozící nebezpečí upozorní Brňany Záchranka v mobilu

„Právě při velkých krizových situacích je linka 155 výrazně přetížená. Pokud ale člověk obdrží upozornění s informací o události včetně toho, jak se má chovat, navíc s odkazem na krizový portál města nebo kraje, může se problematickému místu vyhnout,“ vysvětluje Jana Kubalová, náměstkyně pro krizovou připravenost a vzdělávání Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje.

K tomu, aby mobil uživatele varoval před nebezpečím, stačí uživateli spustit aplikaci Záchranka a v sekci „Informace“ u varovných upozornění zkontrolovat, jestli je Brno zvoleno jako sledovaný region. „Apelujeme na uživatele, aby také prověřili, že mají pro případ tísňového volání v aplikaci vyplněny veškeré údaje v osobním profilu. Určitě se uživatelé nemusejí bát, že otevřením aplikace dochází ke kontaktování záchranářů. K tomu slouží tísňové tlačítko, které je třeba držet 5 vteřin,“ vysvětluje její autor Filip Maleňák. Aplikace je ke stažení zdarma na operační systém Android i iOS. Náklady spojené s provozem systému pro Brno hradí město. Jedná se o další prvek smart city, který poslouží ke zlepšení ochrany zdraví Brňanů.

Aplikace Záchranka vznikla v roce 2012 původně jako studentský projekt. V roce 2016 byla spuštěna na celém území ČR. Stisknutím tlačítka v mobilní aplikaci dochází k odeslání nouzové zprávy. Ta obsahuje přesnou polohu, stav baterie mobilního telefonu, osobní informace včetně zdravotního stavu, kontakty na osoby blízké a podobně. Současně aplikace vždy vytáčí linku 155.

V momentě spojení má dispečer kompletní informaci o volajícím, čímž je zjednodušen celý tísňový hovor. Aplikace automaticky rozpozná lokaci volajícího a nachází-li se na horách, nebo u vody, odešle nouzovou zprávu Horské, případně Vodní záchranné službě. Město Brno spojilo síly s touto aplikací a zlepšuje komunikaci s obyvateli v krizových situací stejně jako Praha a Plzeň.

Více informací o aplikaci Záchranka naleznete na https://www.zachrankaapp.cz/.

Další články z rubriky