Na Holedné stojí nejoblíbenější rozhledna roku 2020

  • 03. března 2021
Jedno vítězství za druhým. Nápad postavit rozhlednu na vrchu Holedná nad Jundrovem si připisuje další úspěch. Jeden z vítězů 1. ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás se stal velkým lákadlem pro Brňany a zabodoval i v anketě Klubu přátel rozhleden o nejoblíbenější vyhlídkovou stavbu roku 2020. Je s přehledem první.

Do konce února 2021 mohli lidé hlasovat v anketě Rozhledna roku 2020 na stránkách Klubu přátel rozhleden. Nyní byly vyhlášeny výsledky a vítězem se stala nejvyšší brněnská rozhledna, nedávno postavená na vrchu Holedná. Získala 1 093 z celkem 3 628 platných hlasů (přehled najdete na webu kpr.kvalitne.cz). Výzva k zapojení do hlasování se objevila jak ve zpravodaji Brněnský metropolitan, tak na webu www.brno.cz a sociálních sítích na městském profilu BRNOmycity.

„Nápad Petra Choboly vytvořit na Holedné nový výletní cíl zaujal jak Brňany, tak vedení města a řadí se mezi historicky první vítěze participativního rozpočtu Dáme na vás v roce 2017. V květnu 2018 byl proveden průzkum vhodných lokalit dronem, zjišťovala se při něm i reálná výška, jíž by měla rozhledna dosahovat. Ukázalo se, že původně plánovaná výška nebude stačit, a proto by náklady přesáhly limit daný participativním rozpočtem. Jelikož ale šlo o velmi oblíbený projekt, rozhodlo se vedení města zrealizovat stavbu jako samostatnou investiční akci nad rámec participativního rozpočtu, z kterého byla financována kompletní projektová dokumentace,“ popsal náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný, do jehož působnosti spadá mj. oblast participace veřejnosti.

Územní rozhodnutí pro stavbu rozhledny bylo vydáno v červnu 2019, stavební povolení se podařilo získat v listopadu téhož roku. Během loňska vyhlídkovou věž postavila městská společnost Lesy města Brna, do provozu ji uvedla 15. prosince 2020. Jedná se o nejvyšší stavbu tohoto druhu v Brně. Do výšky 35 metrů se lidé dostanou po 208 schodech a uvidí celou čtvrť Komín, starou Bystrc, Brněnskou přehradu, Rozdrojovice, medlánecké letiště, Žabovřesky, Jundrov, Kraví horu, výstaviště i Líšeň a Hády na protější straně města. Konstrukce připomíná kmen dubu.

„Jsem velmi rád, že se nám tento nápad podařilo uskutečnit a rozhledna se stala vyhledávaným místem procházek a výletů, což svědčí o tom, že se lidem opravdu líbí. Vítězství v anketě Klubu přátel rozhleden je odměnou nejen pro celý realizační tým, ale i pro všechny Brňany, díky jejichž podpoře v participativním rozpočtu se projekt dostal mezi vítěze,“ doplnil Tomáš Koláčný.

Z rozpočtu Dáme na vás bylo zaplaceno 484 810 korun za zpracování architektonických návrhů, dokumentaci umístění stavby a stavebního povolení a s tím spojené poplatky, stavební práce včetně dozoru stály 6 769 166 korun bez DPH. Na tuto akci dostaly Lesy města Brna dotaci z městského rozpočtu.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy