Přeskočit na obsah

Na Holedné stojí nejoblíbenější rozhledna roku 2020

03. března 2021

Jedno vítězství za druhým. Nápad postavit rozhlednu na vrchu Holedná nad Jundrovem si připisuje další úspěch. Jeden z vítězů 1. ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás se stal velkým lákadlem pro Brňany a zabodoval i v anketě Klubu přátel rozhleden o nejoblíbenější vyhlídkovou stavbu roku 2020. Je s přehledem první.

Do konce února 2021 mohli lidé hlasovat v anketě Rozhledna roku 2020 na stránkách Klubu přátel rozhleden. Nyní byly vyhlášeny výsledky a vítězem se stala nejvyšší brněnská rozhledna, nedávno postavená na vrchu Holedná. Získala 1 093 z celkem 3 628 platných hlasů (přehled najdete na webu kpr.kvalitne.cz). Výzva k zapojení do hlasování se objevila jak ve zpravodaji Brněnský metropolitan, tak na webu www.brno.cz a sociálních sítích na městském profilu BRNOmycity.

„Nápad Petra Choboly vytvořit na Holedné nový výletní cíl zaujal jak Brňany, tak vedení města a řadí se mezi historicky první vítěze participativního rozpočtu Dáme na vás v roce 2017. V květnu 2018 byl proveden průzkum vhodných lokalit dronem, zjišťovala se při něm i reálná výška, jíž by měla rozhledna dosahovat. Ukázalo se, že původně plánovaná výška nebude stačit, a proto by náklady přesáhly limit daný participativním rozpočtem. Jelikož ale šlo o velmi oblíbený projekt, rozhodlo se vedení města zrealizovat stavbu jako samostatnou investiční akci nad rámec participativního rozpočtu, z kterého byla financována kompletní projektová dokumentace,“ popsal náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný, do jehož působnosti spadá mj. oblast participace veřejnosti.

Územní rozhodnutí pro stavbu rozhledny bylo vydáno v červnu 2019, stavební povolení se podařilo získat v listopadu téhož roku. Během loňska vyhlídkovou věž postavila městská společnost Lesy města Brna, do provozu ji uvedla 15. prosince 2020. Jedná se o nejvyšší stavbu tohoto druhu v Brně. Do výšky 35 metrů se lidé dostanou po 208 schodech a uvidí celou čtvrť Komín, starou Bystrc, Brněnskou přehradu, Rozdrojovice, medlánecké letiště, Žabovřesky, Jundrov, Kraví horu, výstaviště i Líšeň a Hády na protější straně města. Konstrukce připomíná kmen dubu.

„Jsem velmi rád, že se nám tento nápad podařilo uskutečnit a rozhledna se stala vyhledávaným místem procházek a výletů, což svědčí o tom, že se lidem opravdu líbí. Vítězství v anketě Klubu přátel rozhleden je odměnou nejen pro celý realizační tým, ale i pro všechny Brňany, díky jejichž podpoře v participativním rozpočtu se projekt dostal mezi vítěze,“ doplnil Tomáš Koláčný.

Z rozpočtu Dáme na vás bylo zaplaceno 484 810 korun za zpracování architektonických návrhů, dokumentaci umístění stavby a stavebního povolení a s tím spojené poplatky, stavební práce včetně dozoru stály 6 769 166 korun bez DPH. Na tuto akci dostaly Lesy města Brna dotaci z městského rozpočtu.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.