Na Dušičky se prodlouží otevírací doba a na hřbitově se chystá doprovodný program

  • 26. října 2023
  • 3 minuty čtení
  • Zdeňka Obalilová

Nejvytíženější období v roce pro hřbitovy se blíží. Památka zesnulých, Dušičky letos připadají na čtvrtek 2. listopadu. Všechny brněnské hřbitovy budou déle otevřeny a chystá se i doprovodný program, který připomene letošní jubileum Ústředního hřbitova.

Otevírací doba na všech brněnských hřbitovech se od 25. října do 3. listopadu z důvodu svátku Památky zesnulých prodlužuje. Ústřední hřbitov a Židenice jsou otevřeny denně od 7 do 19 hodin. Hřbitovy ve Slatině, Líšni, Soběšicích, Jehnicích, Králově Poli, Komíně a Žebětíně do 7 do 21 hodin. Tuřanský hřbitov je od 25. října do 5. listopadu otevřen 7 do 21 hodin.

Z důvodu zachování piety, klidu a bezpečnosti návštěvníků omezuje Správa hřbitovů města Brna od 25. října do 3. listopadu vjezd vozidel návštěvníků na pohřebiště. Umožněn bude od 7 do 17 hodin, přičemž vozidla návštěvníků jsou povinna opustit areál pohřebiště do 18 hodin. Toto omezení platí i pro auta návštěvníků s průkazem TP, ZTP a ZTP/P.

Na hřbitov MHD a minibusem

Dopravní podnik již tradičně pro toto období posílí dopravu k největšímu z brněnských hřbitovů. Od 28. října do 2. listopadu budou mít tramvaje číslo 2 a 5 navýšenou přepravní kapacitu. Tramvaj číslo 5 bude vždy zajíždět až na Ústřední hřbitov, pro toto období se ruší ukončení linky na Mendlově náměstí.

Samotnou návštěvu místa posledního odpočinku ulehčí zvláštní okružní linka minibusu. Ten bude na Ústředním hřbitově jezdit mezi 28. říjnem a 3. listopadem denně vždy od 9 do 18 hodin v intervalu 20 minut. Linka obsluhuje především označené zastávky, nástup a výstup je však na znamení nebo požádání možný kdekoliv na trase.

V době Dušiček je na hřbitovech velká koncentrace lidí. Na všechny apelujeme, aby si dávali pozor na své osobní věci, kabelky, tašky apod. V případě jejich ztráty či podezření na jiný přestupek nebo trestný čin kontaktujte Policii ČR nebo strážníky. Ti budou mít na hřbitovech po dobu svátků zvýšený počet hlídek

Program na Ústředním hřbitově

Přímo na den Památky zesnulých 2. listopadu bude na Ústředním hřbitově připraven tematický program. Bude možné si prohlédnout zrekonstruovanou obřadní síň. Na rozptylových loučkách bude hrát hudba a v altánku budou nachystané svíčky pro osoby, jejichž blízcí jsou pochováni na vzdálených místech. Od 14 hodin bude probíhat komentovaná prohlídka. Není potřeba se na ni jakkoliv hlásit a potrvá zhruba dvě hodiny.

Druhého a třetího listopadu vyvrcholí oslavy 140 let Ústředního hřbitova. Uskuteční se dva koncerty přímo v obřadní síni. První bude vzpomínková pietní akce Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Poděkování všem, jejichž tělesné pozůstatky se staly zdrojem poznání. A třetího listopadu se uskuteční koncert ke 140. výročí založení hřbitova. Vystoupí na něm žáci hudebního oboru umělecké školy UNIVERSUM a vokální kvintet Ensemble Frizzante. Akce začíná v 17 hodin a je zdarma.

 


 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít