Přeskočit na obsah

Na dotacích pro kulturu rozdělí město téměř 36 milionů

23. června 2021

Brněnští radní dnes schválili dotační programy v oblasti kultury pro rok 2022. Celkem se rozdělí téměř 36 milionů korun. Na rok 2022 nebude možné žádat o dvouleté dotace, které byly vyhlašovány předchozí rok, a jsou tak v běhu. Na tyto dvouleté dotace je z rozdělované částky alokováno přes 7 milionů korun, a tak bude na jednoleté dotace v oblasti kultury na rok 2022 rozdělována částka necelých 29 milionů korun.

Poskytování dotací pro kulturu se bude i tentokrát dělit podle jednotlivých oblastí, kterých je celkem devět:

-        Audiovize (celkem k rozdělení 1 402 tis.)

-        Divadlo, performance a cirkus (2 142 tis.)

-        Podpora uměleckých řemesel a lidových tradic (1 647 tis.)

-        Hudba (9 716 tis.)

-        Celoroční činnosti hudebních klubů (3 518 tis.)

-        Kulturně-vzdělávací a zájmové činnosti (2 956 tis.)

-        Literatura (888 tis.)

-        Tanec (963 tis.)

-        Výtvarné umění, fotografie, design a architektura (5 748 tis.)

O jednoleté dotace na rok 2022 si budou moci zájemci požádat od poloviny srpna do konce září letošního roku. Jsme rádi, že i přes veškeré komplikace spjaté s covidem se nám podařilo rozdělované finance na dotace v oblasti kultury nekrátit,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Žádat o dotace půjde na webových stránkách https://dotace-kultura.brno.cz . Zde budou také uvedeny kompletní podmínky příslušných dotačních programů. Výsledky dotačního řízení pak bude možné zkontrolovat v aplikaci https://apl.brno.cz/dotace/schvalenedotace/. 

Každoročně Odbor kultury MMB pracuje na evaluaci celého dotačního systému a hledá cestu k jeho větší efektivnosti a srozumitelnosti. Snažíme se celý proces co nejvíce zjednodušit, a tak na nadcházející rok došlo k úpravám zejména v nákladech, které žadatel může zahrnout do celkového rozpočtu. Věříme, že tato změna týkající se zejména rozšíření dosavadních možností bude pro žadatele příjemným překvapením. Dále nebudou muset právnické osoby prokazovat svoji existenci, Odbor kultury MMB si tyto skutečnosti v příslušných rejstřících vyhledá sám. Novou povinnou přílohou pro většinu právnických osob na základě zákona ale budou výpisy z evidence skutečných majitelů. Tady radíme situaci nepodcenit a zavčas si zmíněné výpisy zařídit,“ shrnul největší změny radní pro kulturu Marek Fišer.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.