Přeskočit na obsah

Na Ceny města Brna nominovali radní 15 osobností. Návrhy bude schvalovat zastupitelstvo

25. listopadu 2020
I letos budou vynikajícím osobnostem z mnoha oborů lidské činnosti uděleny Ceny města Brna. Návrhy dnes schválili brněnští radní, a pokud je na svém prosincovém zasedání schválí také zastupitelé, obdrží 15 nominovaných ceny na začátku příštího roku.

V roce 2020 bylo celkem podáno 61 návrhů. Po jejich revizi, protože jména potenciálních laureátů se někdy opakovala, bylo v jednotlivých oblastech dle pravidel navrženo udělení Ceny města Brna 51 osobnostem a dvěma kolektivům. Návrhy se týkaly všech 15 vyhlašovaných oblastí.

„Předávání Cen města Brna považuji za jeden z každoročních nejslavnostnějších okamžiků. Těším se na setkání s tvůrčími lidmi, kteří milují svou práci a dělají ji tak dobře, že tím zvyšují prestiž Brna doma i v zahraničí. Naplňuje mě to hrdostí a pozitivní energií a je mi ctí, že jim mohu poděkovat a předat ocenění. Jsou to krásné lidské momenty, které mě inspirují a povzbuzují v práci i osobním životě,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Příběhy života a práce všech laureátů jsou jedinečné, ale mají jeden společný rys, a tím je vedle jejich mimořádných schopností také obrovské nasazení, které věnují nebo věnovali svému oboru. Právě takové osobnosti dělají z Brna respektované středoevropské město s perspektivní budoucností,“ dodal náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Rada města Brna nominovala:
• v oblasti technické vědy:
prof. RNDr. Jaroslava Cihláře, CSc.

• v oblasti přírodní vědy: Ing. Dr. Františka Gregora, CSc., dr.h.c.

• v oblasti lékařské vědy a farmacie: prof. MUDr. Ivana Rektora, CSc.

• v oblasti společenské vědy: prof. PhDr. Lubomíra Slavíčka, CSc.

• v oblasti architektura a urbanismus: prof. Ing. arch. Petra Pelčáka

• v oblasti výtvarné umění a design: Marii Plotěnou

• v oblasti hudba: Mojmíra Bártka

• v oblasti literární činnost: Ludvíka Němce

• v oblasti žurnalistika a publicistika: prof. PhDr. Jindřišku Bártovou

• v oblasti dramatické umění: Miroslava Částka

• v oblasti sport: Bc. Adama Ondru

• v oblasti mezinárodní spolupráce města Brna: Hannu Zakhari

• v oblasti zásluhy o svobodu a demokracii: Simonu Hradílkovou

• v oblasti mimořádný přínos městu Brnu: Markuse Dettenhofera, Ph.D.

• v oblasti in memoriam: Janu NovotnouTiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.