Přeskočit na obsah

Na Ceny města Brna nominovali radní 15 osobností. Návrhy bude schvalovat zastupitelstvo

25. listopadu 2020

I letos budou vynikajícím osobnostem z mnoha oborů lidské činnosti uděleny Ceny města Brna. Návrhy dnes schválili brněnští radní, a pokud je na svém prosincovém zasedání schválí také zastupitelé, obdrží 15 nominovaných ceny na začátku příštího roku.

V roce 2020 bylo celkem podáno 61 návrhů. Po jejich revizi, protože jména potenciálních laureátů se někdy opakovala, bylo v jednotlivých oblastech dle pravidel navrženo udělení Ceny města Brna 51 osobnostem a dvěma kolektivům. Návrhy se týkaly všech 15 vyhlašovaných oblastí.

„Předávání Cen města Brna považuji za jeden z každoročních nejslavnostnějších okamžiků. Těším se na setkání s tvůrčími lidmi, kteří milují svou práci a dělají ji tak dobře, že tím zvyšují prestiž Brna doma i v zahraničí. Naplňuje mě to hrdostí a pozitivní energií a je mi ctí, že jim mohu poděkovat a předat ocenění. Jsou to krásné lidské momenty, které mě inspirují a povzbuzují v práci i osobním životě,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Příběhy života a práce všech laureátů jsou jedinečné, ale mají jeden společný rys, a tím je vedle jejich mimořádných schopností také obrovské nasazení, které věnují nebo věnovali svému oboru. Právě takové osobnosti dělají z Brna respektované středoevropské město s perspektivní budoucností,“ dodal náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Rada města Brna nominovala:
• v oblasti technické vědy:
prof. RNDr. Jaroslava Cihláře, CSc.

• v oblasti přírodní vědy: Ing. Dr. Františka Gregora, CSc., dr.h.c.

• v oblasti lékařské vědy a farmacie: prof. MUDr. Ivana Rektora, CSc.

• v oblasti společenské vědy: prof. PhDr. Lubomíra Slavíčka, CSc.

• v oblasti architektura a urbanismus: prof. Ing. arch. Petra Pelčáka

• v oblasti výtvarné umění a design: Marii Plotěnou

• v oblasti hudba: Mojmíra Bártka

• v oblasti literární činnost: Ludvíka Němce

• v oblasti žurnalistika a publicistika: prof. PhDr. Jindřišku Bártovou

• v oblasti dramatické umění: Miroslava Částka

• v oblasti sport: Bc. Adama Ondru

• v oblasti mezinárodní spolupráce města Brna: Hannu Zakhari

• v oblasti zásluhy o svobodu a demokracii: Simonu Hradílkovou

• v oblasti mimořádný přínos městu Brnu: Markuse Dettenhofera, Ph.D.

• v oblasti in memoriam: Janu NovotnouTiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Úspěšní cizinci působící v Brně se stali ambasadory města. Dnes na Nové radnici prezentovali své zkušenosti

Je jich 13. Pocházejí z 11 zemí. Společné mají to, že se usadili v Brně, podnikají, působí ve výzkumu a managementu a dokáží prezentovat příležitosti pro spolupráci s brněnskými firmami a institucemi v regionech svého původu. Brněnští ambasadoři. Jejich vybraní zástupci dnes navštívili Novou radnici.

Rekonstrukce kluboven pod Bílou horou proběhla díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás

V úterý 29. 11. byly v Židenicích slavnostně otevřeny Mládežnické klubovny pod Bílou horou. Prostory byly zrekonstruovány díky participativnímu rozpočtu Dáme na Vás. Areál s multifunkčním hřištěm využívá o víkendu i široká veřejnost, kdy zejména rodiče s dětmi oceňují, že je zde k dispozici také sociální zařízení a pitná voda. Mnohé rodiny navíc areál navštěvují po generace, protože první klubovna zde vznikla již téměř před 50 lety a někteří její tehdejší uživatelé sem dodnes rádi zavítají.

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.