Přeskočit na obsah

Na Cejlu se sešli političtí vězni. Uplynulo 70 let od komunistického převratu

23. února 2018 2 minuty čtení
(ral) – Pamětníci a političtí vězni, ale i zástupci města, kraje a dalších institucí se dnes dopoledne sešli v bývalé káznici na Cejlu, aby připomněli únorové události roku 1948 a vzdali úctu obětem komunistického režimu. Právě na tomto místě totiž řada z nich přišla o život.

V neděli 25. února uplyne přesně 70 let ode dne, který byl za totality v kalendáři označován jako „Den vítězství československého pracujícího lidu“. Po něm následovalo čtyřicet let nesvobody a útlaku. Symbolicky právě na místě jednoho z nejtvrdších komunistických kriminálů o tom dnes promluvili ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra, místopředseda Konfederace politických vězňů Leo Žídek či brněnský náměstek pro kulturu Matěj Hollan. 

Bývalí političtí vězni, kteří se při této příležitosti dnes v Brně sejdou, budou odpoledne přítomni také zahájení výstavy Čechoslováci v gulagu / Židé v gulagu v krytu 10-Z. Zločiny minulého režimu přibližuje veřejnosti také dvojitá výstava v Křížové chodbě Nové radnice Vzdorovali zlu / Zemřeli pro víru, která představuje osudy básníka Jana Zahradníčka a kněze Josefa Toufara a dokumentuje případ Babice. K její návštěvě máte poslední možnost během tohoto víkendu od 10 do 18 hodin.

„Únor 1948“ označuje období od 17. do 25. února, během něhož došlo ke změně politického režimu poválečného Československa. Nekomunističtí členové vlády podali demisi jako protest proti zesilujícímu mocenskému tlaku komunistů a Sovětského svazu. Namísto vyhlášení nových voleb však došlo k převratu, při němž se komunisté moci chopili definitivně. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.