Přeskočit na obsah

Na budoucím rozvoji areálu Šmeral bude město spolupracovat s jeho vlastníky

01. června 2022

V blízkosti centra města se při ulici Křenová nachází výrobní areál Šmeralovy závody Brno. Vzhledem k jeho poloze je v návrhu nového územního plánu tato plocha určena pro přestavbu. Vzniknout by zde měla smíšená obytná zástavba s občanskou vybaveností. Na dnešním jednání radní schválili memorandum o spolupráci při přestavbě, a to mezi městem a vlastníky areálu.

„Areál Šmeralových závodů je v dnešní době průmyslovým areálem využívaným pro výrobu a skladování, který má však do budoucna velký potenciál. Díky jeho příznivé poloze u centra města a v blízkosti řeky Svitavy zde může vyrůst moderní čtvrť, ve které lidé najdou bydlení, práci i potřebné služby. Na tom, aby se lokalita rozvíjela v souladu s požadavky zdejších vlastníků i města, bude podepsáno memorandum o spolupráci. Společným cílem bude, aby bylo toto území využito co nejefektivněji a aby obě strany své další kroky společně koordinovaly,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková

Vlastníci nemovitostí ve výše zmíněném areálu, tedy společnosti Šmeral Brno, a. s., a Elektro Sochor, spol. s r. o. – ŠMERAL Group, si nechali vypracovat urbanistickou studii, která naznačuje budoucí podobu čtvrti. „Memorandem se zavazujeme, že dojde oproti původním plánům například k úpravě ulic a prostorového uspořádání areálu. Za město v daném území nadále zůstane plocha pro novou základní a mateřskou školu. Zůstanou zde vyhrazeny plochy pro sběrnou komunikaci a tramvaj, uprostřed nové čtvrti vznikne centrální veřejné prostranství,“ doplnil radní pro oblast územního rozvoje a plánování Filip Chvátal

Výše zmíněné úpravy budou reflektovány v novém územním plánu, a to formou jeho změny zkráceným postupem pořízení. 

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz  

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.