Přeskočit na obsah

Na budoucím rozvoji areálu Šmeral bude město spolupracovat s jeho vlastníky

01. června 2022
V blízkosti centra města se při ulici Křenová nachází výrobní areál Šmeralovy závody Brno. Vzhledem k jeho poloze je v návrhu nového územního plánu tato plocha určena pro přestavbu. Vzniknout by zde měla smíšená obytná zástavba s občanskou vybaveností. Na dnešním jednání radní schválili memorandum o spolupráci při přestavbě, a to mezi městem a vlastníky areálu.

„Areál Šmeralových závodů je v dnešní době průmyslovým areálem využívaným pro výrobu a skladování, který má však do budoucna velký potenciál. Díky jeho příznivé poloze u centra města a v blízkosti řeky Svitavy zde může vyrůst moderní čtvrť, ve které lidé najdou bydlení, práci i potřebné služby. Na tom, aby se lokalita rozvíjela v souladu s požadavky zdejších vlastníků i města, bude podepsáno memorandum o spolupráci. Společným cílem bude, aby bylo toto území využito co nejefektivněji a aby obě strany své další kroky společně koordinovaly,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková

Vlastníci nemovitostí ve výše zmíněném areálu, tedy společnosti Šmeral Brno, a. s., a Elektro Sochor, spol. s r. o. – ŠMERAL Group, si nechali vypracovat urbanistickou studii, která naznačuje budoucí podobu čtvrti. „Memorandem se zavazujeme, že dojde oproti původním plánům například k úpravě ulic a prostorového uspořádání areálu. Za město v daném území nadále zůstane plocha pro novou základní a mateřskou školu. Zůstanou zde vyhrazeny plochy pro sběrnou komunikaci a tramvaj, uprostřed nové čtvrti vznikne centrální veřejné prostranství,“ doplnil radní pro oblast územního rozvoje a plánování Filip Chvátal

Výše zmíněné úpravy budou reflektovány v novém územním plánu, a to formou jeho změny zkráceným postupem pořízení. 

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz  

Nejnovější tiskové zprávy

Dáme na vás: v úterý se otevře nové sportoviště v Medlánkách

Nejenom obyvatelé Medlánek se mohou těšit na další zrekonstruované místo pro sportování v pěkném prostředí a dobře dostupné lokalitě.

Kultura zná svoje priority na roky 2023–2025. Druhý akční plán ještě musí schválit zastupitelé

Proces připomínkování a projednávání Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna na roky 2023–2025 dnes fakticky ukončila Rada města Brna, zbývá schválení zastupitelstvem.

Na prvňáčky bude v září ve třídách opět čekat dárkový balíček od Brna

Kvalitní pastelky, vodovky nebo sešit do školy, ale taky volnočasová hra Double, bonbony nebo tetovačka – to všechno udělá radost malým školákům a školačkám, kteří v září zahájí svou základoškolskou éru. Tisíce dárkových balíčků město spolu s Teplárnami rozdává už popáté. Radní dnes schválili firmu, která sety pro město připraví na míru.

Město stále ulehčuje spojení s vídeňským letištěm

Od prosince loňského roku město Brno zajišťuje přímé vlakové spojení s vídeňským letištěm. Pro větší pohodlí cestujících také od února nabízí zvýhodněné parkování na P+R v Líšni, ze kterého zájemce zdarma odveze vůz dopravního podniku na vlakové nádraží. Služba bude pokračovat i nadále.