Na Brněnskou přehradu v sobotu vyplují lodě

  • 29. května 2020
  • 2 minuty čtení
(gak) - V sobotu 30. května na Brněnské přehradě začne 74. plavební sezóna. Lodě vyplují dle jízdního řádu, ale tentokrát bez slavnostního ceremoniálu. Novinkou letošní sezóny je bezbariérová zastávka Sokolské koupaliště, která nahradí původní zastávky Osada a Sokolské koupaliště a také možnost platby za jízdné na lodi kartou. V průběhu sezóny podnik představí opravenou loď Dallas z roku 1955, o jejímž novém názvu může veřejnost hlasovat až do nedělní půlnoci.

Letošní plavební sezóna sice začíná oproti původnímu plánu o šest týdnu později, pokud to ale počasí a situace dovolí, zachová Dopravní podnik města Brna provoz déle než jen do poloviny října. 

I provozu lodní dopravy se dotknou aktuální vládní nařízení. Lodníci budou vybaveni ochrannými pomůckami, na lodích bude pro cestující k dispozici dezinfekce. Při pobytu na kryté dolní palubě je nutné mít roušku, na horní palubě při dodržení dvoumetrového odstupu tato povinnost neplatí. 

Nová zastávka Sokolské koupaliště je umístěna na půli cesty mezi původními zastávkami Osada a Sokolské koupaliště. K molu z oceli a voděodolného druhu dřeva se lidé od asfaltové cesty dostanou po bezbariérové přístupové cestě nebo po kratším chodníku se schody.  Čekání na spoj jim zpříjemní čtyři dřevěné lavičky. Náklady na stavbu nové zastávky činily 11 mil. Kč.

Další novinku zaznamenal i systém odbavování. Nově budou mít cestující možnost na palubě za jízdenku zaplatit kartou. Další novinkou je i možnost nákupu jízdenky na eshopu brnoid.cz, a to i formou dárkového poukazu. Takto zakoupenou jízdenku je možné využít kdykoli během sezóny.

Opravená loď Dallas

V průběhu léta se zdejší vozový park rozroste o opravenou loď Dallas, kterou v roce 1955 sestavili zaměstnanci DPMB. Po převozu lodi do Brna na začátku června ji čekají dokončovací práce – instalace baterie, kormidelny a zábradlí na sluneční palubě. Po jejím celkovém oživení a absolvování plavebních zkoušek pak bude moci vyplout s prvními cestujícími. Aktuálně mohou lidé stále hlasovat o jejím novém pojmenování. Učinit tak mohou skrze web https://www.brnoid.cz/cs/anketa-o-nazvu-lodi s full účtem, případně pak osobně na pobočkách Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Hlasování v anketě končí v neděli 31. května.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít