Přeskočit na obsah

Na Brněnském kulturním parlamentu se představil tým, který povede kandidaturu Brna na Evropské hlavní město kultury 2028

12. listopadu 2021

Brno se v roce 2028 chce stát evropským hlavním městem kultury. Co pro to musí udělat? Prvním krokem je úspěch v 1. kole soutěže, přihlášku je třeba podat do 31. srpna 2022. Aktuálně se rodí projektový tým, který přípravu kandidatury povede.

Představení projektového týmu a debaty se zástupci zdejší kulturní scény, politiky i poradci zaplnily 3. listopadu 2021 KUMST na Údolní při XIII. setkání Brněnského kulturního parlamentu.

Dopoledne se prezentovaly týmy, které se účastnily open callu na téma kandidatury Brna v soutěži Evropské hlavní město kultury (EHMK). Každé město, které se do soutěže hlásí, musí mít zastřešující téma, jež ho kandidaturou provází. Open call vyhlásil Odbor kultury Magistrátu města Brna, který se ptal soutěžících, jaká témata jsou podle nich důležitá pro Brno, čím je toto město výjimečné nebo co může dát světu.

Na Odbor kultury MMB přišlo třináct námětů, ze kterých odborná porota vybrala šest nejlepších a seřadila je do tematických okruhů, jako jsou architektura, hudba, „postiženi uměním“ a ostatní, ve kterých proběhly prezentace. Se všemi přihlášenými tématy a jejich autory bude dále pracovat projektový tým, který povede kandidaturu na EHMK a bude mít na starosti přípravu přihlášky, tzv. Bid Booku,“ uvedl Tomáš Koláčný, 2. náměstek primátorky.

V odpoledním programu radní pro kulturu Marek Fišer a Kateřina Rundová z Odboru kultury MMB shrnuli historii projektu EHMK v Brně a předpokládané další kroky. Představil se také právě vznikající projektový tým.

„V čele týmu Brno EHMK 2028, jehož dozorovou organizací je TIC Brno, stojí Šárka Berková a Marcela Straková. V současné době se soustředí především na obsazování dalších rolí týmu EHMK tak, aby jejich práce byla kompaktnější a rychlejší a byly obsazeny všechny důležité pozice v projektu. Dalším důležitým krokem je pak nastavení spolupráce se zástupci kulturní scény a zapojení odborné i široké veřejnosti i zástupců městských částí do procesu příprav,“ upřesnil radní pro kulturu Marek Fišer.

Do následné otevřené diskuse se zapojila veřejnost, ale i ředitelé městských příspěvkových organizací nebo diváci, kteří sledovali kulturní parlament online. Na závěr celodenní akce se odehrála panelová debata se zahraničními experty a se zástupci kandidátských měst EHMK z Nitry, Plovdivu a Kaunasu za účasti zahraničních poradců, kteří mají s kandidaturou svých měst zkušenosti a budou brněnskou kandidaturu supervizovat. Zazněly odpovědi na klíčové otázky, proč Brno titul hlavního města kultury potřebuje a co mu přinese do budoucna, a co naopak přinese Brno do sítě evropských hlavních měst kultury. Brněnská kandidatura je příležitostí a výzvou pro celé město a jeho obyvatele a proces přípravy samotné přihlášky pro první kolo nabídne prostor, aby síly spojili všichni Brňané.

Prezentace z open callu, záznam odpoledního programu i fotografie z XIII. setkání Brněnského kulturního parlamentu najdete na webu https://kultura.brno.cz/.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.