Muzeum získalo do vily Tugendhat originální kusy nábytku - Tiskový servis

Muzeum získalo do vily Tugendhat originální kusy nábytku

  • 24. září 2014
  • 5 minut čtení

Statutární město Brno získává do svého majetku originální kusy nábytku, které byly součástí původního zařízení funkcionalistické vily Tugendhat, navržené jako komplexní umělecké dílo architektem Ludwigem Miesem van der Rohe. Jedná se o příborník (buffet), lavici, stolek (coffee table) a křeslo (chaise longue). Nábytek prohlášený za movitou kulturní památku byl dosud uložený v depozitáři Moravské galerie v Brně. Kupní smlouvu uzavřelo Muzeum města Brna, p. o., s prof. dr. Danielou Hammer- Tugendhatovou. Kupní cena je 275 tis. eur. Finanční pomoc přislíbilo jak partnerské město Vídeň, tak Ministerstvo kultury ČR, které město Brno resp. Muzeum města Brna odkázalo na dotaci z programu Integrovaný systém ochrany movitého kulturního dědictví.

Interiérové a nábytkové kreace Ludwiga Miese van der Rohe a Lilly Reichové z období mezi válkami se řadí dnes již k ikonám světového designu 20. století. Originální nábytek navržený a vyrobený v období jejich spolupráce je ceněn jako vrcholná výtvarná umělecká díla. Jde o unikáty, které svým uměleckým významem dokumentují vývoj moderního nábytkářského designu v celosvětovém měřítku. Touto unikátní akvizicí se Muzeum města Brna zařazuje mj. po bok Muzea moderního umění v New Yorku, v jehož sbírkách je zastoupen originální nábytek z vily Tugendhat.

Muzeum jedná o finanční podpoře ze strany Ministerstva kultury ČR
Muzeum města Brna podalo na Ministerstvo kultury ČR žádost o poskytnutí finančních prostředků z programu Integrovaný systém ochrany movitého kulturního dědictví na odkoupení originálních kusů nábytku z vily Tugendhat v souladu s podmínkami uvedeného programu. Tuto žádost nyní projednává MK ČR.

Finanční pomoc přislíbilo partnerské město Vídeň
Ve věci odkoupení originálních kusů nábytku přislíbilo finanční pomoc partnerské město Vídeň, a to dopisem starosty Michaela Häupla, který nabídl podílet se symbolickou částkou 20 000 eur. Vídeň tak chce zdůraznit mezinárodní význam navrácení původního nábytku do vily Tugendhat.

Jedná se o následující kusy nábytku

Příborník (buffet) z bíle lakovaného dřeva s nosnými ocelovými trubkami a se skleněnými posuvnými dvířky (v. 90 cm, š. 250 cm, h. 60 cm); návrh Lilly Reichová, 1930, výroba S. B. S. Standard, bytová společnost Brno

Lavice z bíle lakovaného dřeva (v. 45 cm, š. 200 cm, h. 60 cm); návrh Ludwig Mies van der Rohe, 1930, výroba S. B. S. Standard, bytová společnost Brno

Stolek (coffee table) z pásové oceli se skleněnou deskou (nepůvodní; v. 54 cm, š. 100 cm, h. 100 cm); návrh Ludwig Mies van der Rohe, 1930, výroba Berliner Mettalgewerbe Jos. Müller

Křeslo (chaise longue) z pružící trubkové oceli s červeným čalouněním připevněným koženými popruhy s přezkami (v. 100 cm, š. 64 cm, h. 120 cm); návrh Ludwig Mies van der Rohe, 1931, výroba Bamberg Mettalwerkstätten

Kolekci tohoto nábytku doplní darem stolička Barcelona, kterou získali v roce 2013 díky sponzorskému daru dědicové Grety a Fritze Tugendhatových od soukromého sběratele; návrh Ludwig Mies van der Rohe, 1929, výroba Berliner Mettalgewerbe Jos. Müller

Stanovení ceny
Cena kusů nábytku byla stanovena na základě odhadu aukční síně Dorotheum ve Vídni v roce 2006 částkou 275 tis. eur za 4 kusy. Konkrétně za buffet 125 tis., za bíle lakovanou lavici 50 tis., za coffee table 75 tis. a za chaise longue 25 tis. eur. Tato odhadní cena byla potvrzena znaleckým posudkem PhDr. Miroslava Ambroze, zpracovaným v roce 2008 pro Moravskou galerii v Brně, a aktuálně znaleckým posudkem PhDr. Daniely Karasové, CSc., pro Muzeum města Brna. 

Z historie nábytku
Část originálního nábytku navrženého Ludwigem Miesem van der Rohe a jeho spolupracovnicí Lilly Reichovou přímo pro brněnskou vilu si Tugendhatovi odvezli v roce 1938, kdy před postupujícím nacistickým nebezpečím uprchli do Švýcarska. Další nábytek z vily zmizel během druhé světové války.
V šedesátých letech objevil a získal brněnský architekt Jan Dvořák čtyři kusy původního nábytku z vily Tugendhat: bufet, lavici, stolek a křeslo. Na přelomu let 1968-1969 byl tento nábytek prezentován na legendární výstavě životního díla Ludwiga Miese van der Rohe v Domě umění města Brna. V roce 1985 celý tento soubor zakoupila Moravská galerie v Brně a vystavila jej ve své stálé expozici užitého umění.
V roce 2006 byla tato kolekce nábytku z vily Tugendhat navrácena v rámci restituce dědicům Grety a Fritze Tugendhatových (na základě zákona 212/200 Sb., o zmírnění některých majetkových křivd způsobených holocaustem). Vzhledem k prohlášení movitou kulturní památkou (v r. 2008) nemohl soubor opustit Českou republiku, a tak po dohodě s restituenty zůstal i nadále v péči Moravské galerie. Nyní je tento soubor nábytku zakoupen od dědiců stavebníků vily, aby se po více než sedmdesáti letech navrátil jako exponát výjimečné umělecké a historické hodnoty do vily Tugendhat.


Ludwig Mies van der Rohe (1886–1969)
Ludwig Mies van der Rohe (1886–1969) patří k nejvýznamnějším světovým architektům 20. století. V letech 1930-1933 byl posledním ředitelem proslulého Bauhausu v Dessau.
Významným mezníkem v jeho tvorbě se stalo pracovní i životní partnerství s Lilly Reichovou (1885–1947), s níž mj. spolupracoval na výstavě „Bydlení“ německého Werkbundu (sídliště Weissenhof ve Stuttgartu, 1927, které se stalo přímou inspirací pro brněnskou kolonii Nový dům). Zde a  na berlínské výstavě módy v roce 1927 představili Mies a Reichová koncepci „plynoucího“ či „neohraničeného“ prostoru, kterou dále rozvinuli v barcelonském pavilonu (1928–1929) a v brněnské vile Tugendhat (1928–1930). Od roku 1938 působil Mies v USA, kde vedl Illinois Institute of Technology (IIT) v Chicagu a kde si založil také svou vlastní kancelář. V letech 1939–1958 pracoval na plánu univerzitního areálu pro IIT, pro Edith Farnsworthovou navrhl svůj nejradikálnější obytný dům v podobě skleněného pavilonu (1945–1951), dále výškové obytné domy Lake Shore Drive Apartments v Chicagu (1948–1951) a administrativní mrakodrap Seagram Building v New Yorku (1954–1958). Pro rodné Německo navrhl Novou národní galerii v Berlíně (1962–1968).

Mgr. Pavel Žára, tiskový mluvčí
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
fax.: +420 542 172 303
e-mail:



zara.pavel@brno.cz

Další zprávy z rubriky

Nejnovější tiskové zprávy