Přeskočit na obsah

Muzejní noc nabídne nejen kulturní zážitky

15. května 2017 3 minuty čtení
(bim) – Výstavy, živou muziku a taneční vystoupení v netradiční atmosféře při svitu hvězd a měsíce nabídne Brněnská muzejní noc, která proběhne v sobotu 20. května. V rámci této akce se Brňanům otevřou brány několika muzeí a památek, které si na tento den připravily speciální program.

Turistické informační centrum města Brna si na muzejní připravuje několik informačních míst, která budou během celé akce k dispozici všem návštěvníkům. TIC také otevře hned sedm prostorů včetně vyhlídkové věže Staré radnice, káznice, Galerie TIC či podzemí. Hosté budou moci navštívit i aktuálně přestěhované Kino Art v Distillery, které nabídne ochutnávku destilátů a krátké filmy věnující se riziku alkoholismu. 

Další možností je vydat se do Moravské galerie v Brně, která otevře Pražákův palác, Uměleckoprůmyslové muzeum, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu. K vidění zde budou stálé expozice i aktuální výstavy. Pro lepší zorientování se je možné využít komentované prohlídky, projekce i diskuze. Připraveny jsou i interaktivní dílny či improvizovaná divadelní představení.

Technické muzeum v Brně představí nové expozice, ale celý večerní program bude věnován aktuální výstavě Magický Himaláj. Během večera bude probíhat soutěž o nejzajímavějšího slona, k ochutnávce budou připraveny gastronomické speciality a k poslechu bude hrát multiinstrumentalista a zpěvák Viktor Dyk.

Hudba, výstavy, výtvarné dílny ale i vědomostní kvíz či dobová módní přehlídka budou připraveny v podání Moravského zemského muzea v Dietrichsteinském paláci, Paláci šlechtičen, na Biskupském dvoře či v Anthroposu.

Muzeum romské kultury si připravilo bohatý program, který zahrnuje výstavy s výkladem samotných autorů, tradiční romskou hudbu i tanec a dílnu potisku tašek. Nachystáno je také posezení u otevřeného ohně s tradičními romskými pokrmy a recepty na dvoře muzea.

Špilberk bude tuto noc pohlcen dobou císařovny Marie Terezie. Nachystána je audience císařovny, šermířské a střelecké představení, hudební a taneční vložky a v neposlední řadě i soudobá módní přehlídka vojenských i civilních šatů. V přednáškovém sále bude možné zhlédnout ukázky restaurování keramiky, malby a nábytku.

Pro ty, kteří mají rádi neobyčejné výtvarné aktivity, bude správným místem k návštěvě Dům Pánů z Kunštátu. Pro děti i dospělé je zde připraven videozáznam z hostiny z filmu Sedmikrásky, který budou návštěvníci společně dotvářet formou koláže, asambláže, kresby apod.

V případě výletu mimo Brno je také možné navštívit Muzeum Brněnska. Těšit se můžete na vojenské ležení, výcvik, ochutnávku dobového ruského jídla a dobovou módní přehlídku na památníku Mohyla míru, šermířské představení a výtvarnou dílnu pro děti v muzeu ve Šlapanicích či zpěv, hudbu a tanec ze vzdálených zemí v Podhoráckém muzeu.

Veškerý další program Brněnské muzejní noci je dostupný na webových stránkách www.brnenskamuzejninoc.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.