Přeskočit na obsah

Muzejní noc nabídne nejen kulturní zážitky

15. května 2017 3 minuty čtení
(bim) – Výstavy, živou muziku a taneční vystoupení v netradiční atmosféře při svitu hvězd a měsíce nabídne Brněnská muzejní noc, která proběhne v sobotu 20. května. V rámci této akce se Brňanům otevřou brány několika muzeí a památek, které si na tento den připravily speciální program.

Turistické informační centrum města Brna si na muzejní připravuje několik informačních míst, která budou během celé akce k dispozici všem návštěvníkům. TIC také otevře hned sedm prostorů včetně vyhlídkové věže Staré radnice, káznice, Galerie TIC či podzemí. Hosté budou moci navštívit i aktuálně přestěhované Kino Art v Distillery, které nabídne ochutnávku destilátů a krátké filmy věnující se riziku alkoholismu. 

Další možností je vydat se do Moravské galerie v Brně, která otevře Pražákův palác, Uměleckoprůmyslové muzeum, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu. K vidění zde budou stálé expozice i aktuální výstavy. Pro lepší zorientování se je možné využít komentované prohlídky, projekce i diskuze. Připraveny jsou i interaktivní dílny či improvizovaná divadelní představení.

Technické muzeum v Brně představí nové expozice, ale celý večerní program bude věnován aktuální výstavě Magický Himaláj. Během večera bude probíhat soutěž o nejzajímavějšího slona, k ochutnávce budou připraveny gastronomické speciality a k poslechu bude hrát multiinstrumentalista a zpěvák Viktor Dyk.

Hudba, výstavy, výtvarné dílny ale i vědomostní kvíz či dobová módní přehlídka budou připraveny v podání Moravského zemského muzea v Dietrichsteinském paláci, Paláci šlechtičen, na Biskupském dvoře či v Anthroposu.

Muzeum romské kultury si připravilo bohatý program, který zahrnuje výstavy s výkladem samotných autorů, tradiční romskou hudbu i tanec a dílnu potisku tašek. Nachystáno je také posezení u otevřeného ohně s tradičními romskými pokrmy a recepty na dvoře muzea.

Špilberk bude tuto noc pohlcen dobou císařovny Marie Terezie. Nachystána je audience císařovny, šermířské a střelecké představení, hudební a taneční vložky a v neposlední řadě i soudobá módní přehlídka vojenských i civilních šatů. V přednáškovém sále bude možné zhlédnout ukázky restaurování keramiky, malby a nábytku.

Pro ty, kteří mají rádi neobyčejné výtvarné aktivity, bude správným místem k návštěvě Dům Pánů z Kunštátu. Pro děti i dospělé je zde připraven videozáznam z hostiny z filmu Sedmikrásky, který budou návštěvníci společně dotvářet formou koláže, asambláže, kresby apod.

V případě výletu mimo Brno je také možné navštívit Muzeum Brněnska. Těšit se můžete na vojenské ležení, výcvik, ochutnávku dobového ruského jídla a dobovou módní přehlídku na památníku Mohyla míru, šermířské představení a výtvarnou dílnu pro děti v muzeu ve Šlapanicích či zpěv, hudbu a tanec ze vzdálených zemí v Podhoráckém muzeu.

Veškerý další program Brněnské muzejní noci je dostupný na webových stránkách www.brnenskamuzejninoc.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.