Přeskočit na obsah

Moravu ve 20. století představuje moderní stálá expozice

22. listopadu 2017 2 minuty čtení
(mak) - V Dietrichsteinském paláci byla již definitivně (po jednodenní předpremiéře 9. září) zpřístupněna nová stálá expozice věnovaná novodobým dějinám Moravy, kterou Moravské zemské muzeum (MZM) připravilo k 200. výročí svého založení.

Stálá expozice nazvaná Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století je umístěna ve třetím patře Dietrichsteinského paláce, které bylo pro tyto účely upraveno a zmodernizováno. „Expozice není jen vyvrcholením oslav výročí Moravského zemského muzea, ale svou novou koncepcí je také jeho prvním krokem do 21. století. A v této cestě chce muzeum pokračovat modernizací svých dalších expozic, v nejbližší době například v Paláci šlechtičen,“ uvedl generální ředitel MZM Jiří Mitáček.

V deseti tematických okruzích je návštěvníkům představeno období zhruba od sklonku 19. století po vstup naší země do Evropské unie. Mají možnost poznat politické, kulturní a sociální dějiny Moravy, její instituce, památky či významné osobností nejen v kontextu dějin českých zemí, ale i celého středoevropského prostoru.

Na koncepci výstavy se podílelo 27 historiků z MZM, Masarykovy univerzity, JAMU a dalších institucí a jejich cílem je přiblížit návštěvníkům moderní dějiny také moderní formou.

„Expozice je interaktivní, návštěvníci najdou hodně informací na dotykových monitorech. Zajímavé scénické výjevy, evokující například vybavení sídlištního bytu, či interiér vily Tugendhat, doplňuje pestrá a různorodá grafika a na několika místech se promítají filmové dobové záběry. Součástí projektu je i devět komiksově zpracovaných příběhů od výtvarnice Lucie Lomové, která je také autorkou portrétů čtyřiceti významných moravských osobností 20. století,“ popsal expozici její kurátor Jan Břečka.

K nejvýraznějším exponátům, kterých je asi 300 a většinou pocházejí ze sbírek MZM, patří například obří stopadesátikilová pamětní kniha připomínající brněnskou Výstavu soudobé kultury v roce 1928, tříkolové vozítko Velorex, amatérský tiskařský lis na výrobu samizdatů nebo originální práškovací letoun Zlín Z-37 Čmelák zavěšený u stropu.

Výstava je přístupná v úterý od 9 do 15 hodin, ve středu až pátek od 9 do 17 hodin a o víkendu od 13 do 18 hodin.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.

Zdena Zábranská; foto: MMB
Zemřela básnířka Zdena Zábranská

Ve středu 21. září se uzavřel život Zdeny Zábranské. Výrazná autorka současné české poezie, dlouholetá redaktorka brněnského nakladatelství Blok a nositelka Ceny města Brna zemřela ve věku 82 let.

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.