Moravu ve 20. století představuje moderní stálá expozice - Tiskový servis

Moravu ve 20. století představuje moderní stálá expozice

  • 22. listopadu 2017
  • 2 minuty čtení

(mak) - V Dietrichsteinském paláci byla již definitivně (po jednodenní předpremiéře 9. září) zpřístupněna nová stálá expozice věnovaná novodobým dějinám Moravy, kterou Moravské zemské muzeum (MZM) připravilo k 200. výročí svého založení.

Moravu ve 20. století představuje moderní stálá expozice
Moravu ve 20. století představuje moderní stálá expozice

Stálá expozice nazvaná Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století je umístěna ve třetím patře Dietrichsteinského paláce, které bylo pro tyto účely upraveno a zmodernizováno. „Expozice není jen vyvrcholením oslav výročí Moravského zemského muzea, ale svou novou koncepcí je také jeho prvním krokem do 21. století. A v této cestě chce muzeum pokračovat modernizací svých dalších expozic, v nejbližší době například v Paláci šlechtičen,“ uvedl generální ředitel MZM Jiří Mitáček.

V deseti tematických okruzích je návštěvníkům představeno období zhruba od sklonku 19. století po vstup naší země do Evropské unie. Mají možnost poznat politické, kulturní a sociální dějiny Moravy, její instituce, památky či významné osobností nejen v kontextu dějin českých zemí, ale i celého středoevropského prostoru.

Na koncepci výstavy se podílelo 27 historiků z MZM, Masarykovy univerzity, JAMU a dalších institucí a jejich cílem je přiblížit návštěvníkům moderní dějiny také moderní formou.

„Expozice je interaktivní, návštěvníci najdou hodně informací na dotykových monitorech. Zajímavé scénické výjevy, evokující například vybavení sídlištního bytu, či interiér vily Tugendhat, doplňuje pestrá a různorodá grafika a na několika místech se promítají filmové dobové záběry. Součástí projektu je i devět komiksově zpracovaných příběhů od výtvarnice Lucie Lomové, která je také autorkou portrétů čtyřiceti významných moravských osobností 20. století,“ popsal expozici její kurátor Jan Břečka.

K nejvýraznějším exponátům, kterých je asi 300 a většinou pocházejí ze sbírek MZM, patří například obří stopadesátikilová pamětní kniha připomínající brněnskou Výstavu soudobé kultury v roce 1928, tříkolové vozítko Velorex, amatérský tiskařský lis na výrobu samizdatů nebo originální práškovací letoun Zlín Z-37 Čmelák zavěšený u stropu.

Výstava je přístupná v úterý od 9 do 15 hodin, ve středu až pátek od 9 do 17 hodin a o víkendu od 13 do 18 hodin.

Další články z rubriky