Přeskočit na obsah

Moravské náměstí bude kompletně rekonstruováno, vznikne zde kavárna

08. dubna 2020
Městská část Brno-střed zrealizovala architektonickou a krajinářskou soutěž na návrh nové podoby parku na Moravském náměstí. Dle doporučení poroty vyhrála soutěž v konkurenci dvou desítek projektů společnost consequence forma s. r. o. Radní doporučují zastupitelům města schválit výjimku z vyhlášky o ochraně zeleně na základě žádosti městské části tak, aby mohl být park podle návrhu zrekonstruován.

Současnou podobu park získal v sedmdesátých letech 20. století. Navrhovaná rekonstrukce prostranství zahrnuje kromě zcela nového konceptu prostoru, cestní sítě, vodního prvku a revitalizace zeleně včetně uplatnění principů modrozelené infrastruktury také výstavbu kavárny. Nové uspořádání parku vyzdvihne pozice místních památných stromů. Možnost doplnění parku kavárnou byla součástí schválených zadávacích podmínek architektonické soutěže.

Pro novou podobu lokality a jejího rekreačního využití je zásadní umístění kavárny s veřejnými toaletami. Umístění objektu je navrhováno v severní části parku, v přehledné pozici s orientací na centrální plochu parku a města. Rekonstrukce náměstí začne podle předběžného plánu nejdříve v příštím roce.  

Doposud málo využívané plochy parku se tak stanou atraktivními pro pobyt a odpočinek, získají jasně definovanou funkci. Zároveň bude park budovou kavárny částečně odcloněn od frekventované ulice. Navržený objekt s terasou má rozlohu 666 m?. Stávající rozloha plochy významné městské zeleně Moravské náměstí je 19 271 m?. Park spravuje městská část Brno-střed.

„Neopomenutelným faktem je velmi podstatná obslužná role kavárny pro celý park a jeho návštěvníky v podobě občerstvení a hygienického zázemí s WC, které je v centru města a městském parku takového významu nepostradatelné. Uvedenou podobu návrhu na rekonstrukci parku vřele přijímám,“ řekl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Rekonstrukce i výstavba objektu respektují stávající hodnoty místa, především vzrostlé stromy, které mají pro park velký význam. Střecha kavárny je zakomponována do parku tak, aby stromy mohly ve dvou místech prostupovat kruhovými otvory a vytvořit tak jedinečnou lokalitu se silnou atmosférou a posezením pod stromy.

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Cestovní ruch proberou koncem dubna v Brně odborníci z celého světa. Uskuteční se Czechia Travel Trade Day

Do konce března se mohou tuzemští podnikatelé v cestovním ruchu a organizace destinačního managementu přihlásit na Czechia Travel Trade Day. Jedna z největších tuzemských akcí na podporu incomingu se uskuteční 24. a 25. dubna v Brně pod záštitou a za účasti ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. 

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.