Přeskočit na obsah

Moravské náměstí bude kompletně rekonstruováno, vznikne zde kavárna

08. dubna 2020

Městská část Brno-střed zrealizovala architektonickou a krajinářskou soutěž na návrh nové podoby parku na Moravském náměstí. Dle doporučení poroty vyhrála soutěž v konkurenci dvou desítek projektů společnost consequence forma s. r. o. Radní doporučují zastupitelům města schválit výjimku z vyhlášky o ochraně zeleně na základě žádosti městské části tak, aby mohl být park podle návrhu zrekonstruován.

Současnou podobu park získal v sedmdesátých letech 20. století. Navrhovaná rekonstrukce prostranství zahrnuje kromě zcela nového konceptu prostoru, cestní sítě, vodního prvku a revitalizace zeleně včetně uplatnění principů modrozelené infrastruktury také výstavbu kavárny. Nové uspořádání parku vyzdvihne pozice místních památných stromů. Možnost doplnění parku kavárnou byla součástí schválených zadávacích podmínek architektonické soutěže.

Pro novou podobu lokality a jejího rekreačního využití je zásadní umístění kavárny s veřejnými toaletami. Umístění objektu je navrhováno v severní části parku, v přehledné pozici s orientací na centrální plochu parku a města. Rekonstrukce náměstí začne podle předběžného plánu nejdříve v příštím roce.  

Doposud málo využívané plochy parku se tak stanou atraktivními pro pobyt a odpočinek, získají jasně definovanou funkci. Zároveň bude park budovou kavárny částečně odcloněn od frekventované ulice. Navržený objekt s terasou má rozlohu 666 m?. Stávající rozloha plochy významné městské zeleně Moravské náměstí je 19 271 m?. Park spravuje městská část Brno-střed.

„Neopomenutelným faktem je velmi podstatná obslužná role kavárny pro celý park a jeho návštěvníky v podobě občerstvení a hygienického zázemí s WC, které je v centru města a městském parku takového významu nepostradatelné. Uvedenou podobu návrhu na rekonstrukci parku vřele přijímám,“ řekl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Rekonstrukce i výstavba objektu respektují stávající hodnoty místa, především vzrostlé stromy, které mají pro park velký význam. Střecha kavárny je zakomponována do parku tak, aby stromy mohly ve dvou místech prostupovat kruhovými otvory a vytvořit tak jedinečnou lokalitu se silnou atmosférou a posezením pod stromy.

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.