Moravská galerie zpřístupnila své sbírky on-line

  • 08. června 2017
  • 1 minuta čtení
(mak) – Moravská galerie v Brně spustila on-line katalog svých sbírek a zařadila se tak po bok světových galerií a muzeí „kráčejících s digitální dobou“.

Přesně dvě stě let poté, co byly 5. června 1817 prvním zápisem do inventární knihy symbolicky založeny její sbírky, zpřístupnila je Moravská galerie ve webovém katalogu. Prostřednictvím webové stránky prezentuje veřejnosti téměř 200 tisíc uměleckých předmětů různého charakteru – volné umění, tedy malbu, kresbu, grafiku a plastiku od nejstaršího období po současnost, a také fotografii, užité umění, grafický design a architekturu.

Galerie tak může představit sbírky v jejich úplnosti a on-line katalog jí navíc umožní vytváření tzv. sbírkových kolekcí, které budou propojovat jednotlivé sbírky.

Jednotlivé položky si zájemci mohou na webové stránce vyhledávat dle autora, techniky, výtvarného žánru, materiálu, námětu a také místa vzniku. Ke konkrétnímu dílu jsou v katalogu přiřazeny základní informace – signatura, jméno autora, název díla, místo a datum vzniku, technika, rozměry, datum akvizice, žánr, původnost, inventární číslo. Databáze bude také neustále doplňována.

Inspirací pro vytvoření efektivního vyhledávacího katalogu on-line byla slovenská databáze www.webumenia.sk spravovaná Slovenskou národní galerií, na níž budou nyní zpřístupněny i nejreprezentativnější části sbírky Moravské galerie.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít