Moravská galerie připomíná Inez Tuschnerovou, svéráznou osobnost textilního umění - Tiskový servis
Jméno Inez Tuschnerové (1932–2015) je u nás i ve světě spojováno především s unikátními technologiemi zpracování netkaných textilií art protis a artaig, které byly vyvinuty ve Výzkumném ústavu vlnařském v Brně a výtvarnice k tomu byla v 60. letech přizvána. Začala s nimi pracovat jako jedna z prvních, navíc ve velkém měřítku. V celém jejím díle, včetně volné tvorby či kostýmních návrhů, je patrná výrazná expresivita a individualistický a svérázný přístup, který si pod rouškou „výzkumu a technologického experimentování“ mohla dovolit i v normalizační atmosféře.
„Zajímavý a unikátní je především způsob, jak Tuschnerová s technologiemi art protis a artaig nakládala. Často spolupracovala s architekty a emancipovala textilní dílo jako svébytný trojrozměrný objekt. Její textilní dekorace mnohdy pokrývaly celý interiér jako například ve vinárně hotelu Slovan v Košicích,“ popsala jedna z kurátorů výstavy Andrea Březinová. „Žádná z realizací v architektuře se bohužel nedochovala – nepřežily 90. léta, která vyznávala jiný estetický ideál. Návštěvníci výstavy je však uvidí na dobových fotografiích,“ dodala kurátorka.
Expozice se také věnuje neopominutelné součásti tvorby brněnské umělkyně, kterou tvořily kostýmní návrhy pro divadlo. Spolupracovala s předními českými divadelními scénami a vytvořila pro ně návrhy ke stovce inscenací, např. k Janáčkovým operám Osud, Káťa Kabanová či Věc Makropulos. „Její návrhy tvoří svým výrazným výtvarným rukopisem samostatná umělecká díla, která jsou úzce propojena s autorčinou volnou tvorbou i textilními pracemi na poli užitého umění,“ zdůraznil muzikolog a spolutvůrce výstavy Jiří Zahrádka, který zachránil část pozůstalosti Inez Tuschnerové a věnoval ji Moravské galerii.
Jedním z nejzajímavějších děl na výstavě bude jistě objekt Střelnice, kterým výtvarnice zareagovala na události v srpnu 1968 a který byl prezentován na prestižním bienále tapiserie v Lausanne. Bienále navštívil i slavný rakouský malíř Oskar Kokoschka, u něhož Tuschnerová krátce studovala. Moravská galerie tak Střelnici představí veřejnosti po bezmála 40 letech. Dílo původně doprovázela hudba Pavla Blatného, která se nedochovala, proto ho nově doprovodí skladba brněnského skladatele Jaroslava Šťastného alias Petera Grahama.
Společně s výstavou Inez Tuschnerové byla v Atriu Pražákova paláce zahájena také výstava minimalistických objektů výtvarníka Tomáše Hlaviny nazvaná Jedno a mnohé.
Více informací o výstavách naleznete na stránkách www.moravska-galerie.cz.
Mohlo by vás dále zajímat

Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie
Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?
Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?
Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.
.jpg/5dc026c9-442c-0b80-b26a-921b24234541&w=280&h=140&op=thumbnail)
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt
Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.
Nejnovější články

Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách
Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima
Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?
Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.