Přeskočit na obsah

Moravská galerie připomíná Inez Tuschnerovou, svéráznou osobnost textilního umění

14. září 2018 2 minuty čtení
(mak) – Až do 27. ledna příštího roku bude v Pražákově paláci k vidění retrospektivní výstava, kterou se do povědomí veřejnosti vrací brněnská výtvatnice, akademická malířka a kostýmní návrhářka Inez Tuschnerová.

Jméno Inez Tuschnerové (1932–2015) je u nás i ve světě spojováno především s unikátními technologiemi zpracování netkaných textilií art protis a artaig, které byly vyvinuty ve Výzkumném ústavu vlnařském v Brně a výtvarnice k tomu byla v 60. letech přizvána. Začala s nimi pracovat jako jedna z prvních, navíc ve velkém měřítku. V celém jejím díle, včetně volné tvorby či kostýmních návrhů, je patrná výrazná expresivita a individualistický a svérázný přístup, který si pod rouškou „výzkumu a technologického experimentování“ mohla dovolit i v normalizační atmosféře.

„Zajímavý a unikátní je především způsob, jak Tuschnerová s technologiemi art protis a artaig nakládala. Často spolupracovala s architekty a emancipovala textilní dílo jako svébytný trojrozměrný objekt. Její textilní dekorace mnohdy pokrývaly celý interiér jako například ve vinárně hotelu Slovan v Košicích,“ popsala jedna z kurátorů výstavy Andrea Březinová. „Žádná z realizací v architektuře se bohužel nedochovala – nepřežily 90. léta, která vyznávala jiný estetický ideál. Návštěvníci výstavy je však uvidí na dobových fotografiích,“ dodala kurátorka.

Expozice se také věnuje neopominutelné součásti tvorby brněnské umělkyně, kterou tvořily kostýmní návrhy pro divadlo. Spolupracovala s předními českými divadelními scénami a vytvořila pro ně návrhy ke stovce inscenací, např. k Janáčkovým operám Osud, Káťa Kabanová či Věc Makropulos. „Její návrhy tvoří svým výrazným výtvarným rukopisem samostatná umělecká díla, která jsou úzce propojena s autorčinou volnou tvorbou i textilními pracemi na poli užitého umění,“ zdůraznil muzikolog a spolutvůrce výstavy Jiří Zahrádka, který zachránil část pozůstalosti Inez Tuschnerové a věnoval ji Moravské galerii.

Jedním z nejzajímavějších děl na výstavě bude jistě objekt Střelnice, kterým výtvarnice zareagovala na události v srpnu 1968 a který byl prezentován na prestižním bienále tapiserie v Lausanne. Bienále navštívil i slavný rakouský malíř Oskar Kokoschka, u něhož Tuschnerová krátce studovala. Moravská galerie tak Střelnici představí veřejnosti po bezmála 40 letech. Dílo původně doprovázela hudba Pavla Blatného, která se nedochovala, proto ho nově doprovodí skladba brněnského skladatele Jaroslava Šťastného alias Petera Grahama.

Společně s výstavou Inez Tuschnerové byla v Atriu Pražákova paláce zahájena také výstava minimalistických objektů výtvarníka Tomáše Hlaviny nazvaná Jedno a mnohé.
Více informací o výstavách naleznete na stránkách www.moravska-galerie.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.