Přeskočit na obsah

Mobilní týmy z městské polikliniky zahajují očkování imobilních občanů starších 80 let

16. února 2021

Prvním imobilním seniorům starším 80 let dnes podal vakcínu AstraZeneca očkovací tým z městské příspěvkové organizace Sdružení zdravotnických zařízení II Brno.

„Možnost registrace k očkování proti nemoci covid-19 přímo v domácnostech jsme imobilním seniorům, respektive jejich rodinným příslušníkům nabídli prostřednictvím telefonické linky zřízené na Poliklinice Zahradníkova již v lednu. Na dnešek měl mobilní očkovací tým z Centra paliativní péče, které na poliklinice působí, naplánovaných prvních deset návštěv,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík a dodal: „Aktuálně evidujeme přes 220 zájemců a jsou k dispozici 2 týmy. Ty jsou schopny vyjíždět 2x týdně, což znamená podání vakcíny 30–40 klientům. Lze očekávat, že během 5–6 týdnů by mohla být všem zájemcům podána první vakcína a do prázdnin i druhá. Kapacitně je to téměř maximum, protože není možné přerušit poskytování paliativní péče na Zahradníkově.“

Samotným výjezdům předchází domluva s praktickým lékařem očkovaného. Mobilní tým je profesně složen ze tří lidí, tedy z lékaře, sestry a administrátora, a musí být vybaven příslušnými pomůckami, jako je resuscitační batoh pro záchranáře nebo kyslíková lahev. „Za velmi důležité považuji, že očkovací týmy tvoří lidé, kteří mají zkušenosti s domácí paliativní péčí. Jsou zvyklí se pohybovat v domácnostech, citlivě zvládnou komunikaci s rodinami a přístup k pacientovi,“ upřesnil náměstek Petr Hladík.

Rozjezd služby se oproti původním předpokladům mírně zdržel. „Z úrovně krajského koordinátora jsme obdrželi instrukce, že očkování prostřednictvím mobilních týmů je možné provádět pouze vakcínou, u které není vyžadováno skladování a přeprava při extrémně nízkých teplotách. Požadavky splňuje právě AstraZeneca. Takže jakmile jsme obdrželi prvních 300 dávek, mohli jsme s vakcinací začít,“ vysvětlil ředitel Sdružení zdravotnických zařízení II Brno Dan Zeman.

Senioři starší 80 let, kteří se vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nemohou dostavit na očkování proti covid-19 na výstaviště, mají možnost od 16. února využít mobilního očkovacího týmu. Službu lze od 26. ledna objednat na lince 771 135 452 (funguje v pracovní dny od 8 do 12 a od 13 do 15 hodin). Při domluvě očkování bude potřeba uvést: jméno a příjmení, datum narození, adresu místa, kde proběhne očkování, a telefonní kontakt. Operátor si údaje zapíše a postupně bude zájemce zpětně kontaktovat s termínem očkování.

Zahájení činnosti mobilního očkovacího týmu pro seniory 80+ (autor fotografií: Marie Schmerková)

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.