Přeskočit na obsah

Mladí lidé zaznamenají další vzpomínky pamětníků

14. října 2020
Vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů, za nímž stojí nezisková organizace Post Bellum, od svého vzniku před osmi lety zdokumentoval téměř 1 500 pamětnických příběhů. Do jejich zaznamenávání a uchovávání pro budoucí generace se zapojují i brněnské školy.

Brněnští radní se na dnešní schůzi usnesli, že doporučují zastupitelům schválit poskytnutí neinvestičních příspěvků v celkové výši 280 tisíc korun z městského rozpočtu na rok 2020 základním školám v Brně na zajištění vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů. Ten na jižní Moravě zaštiťuje brněnská pobočka neziskové organizace Post Bellum. Vznikla v listopadu 2018 a dala si za cíl mapovat vzpomínky pamětníků jak v Brně, tak i v celém regionu.

Do aktuálního ročníku projektu Příběhy našich sousedů se přihlásilo 9 brněnských základních škol, což znamená přibližně 90 zainteresovaných žáků. Každá škola, která vytvoří jeden tým, získá 24 tisíc korun, při sestavení dvou týmů se dvěma pedagogy obdrží 47 tisíc korun, a pokud bude dva týmy doprovázet jeden pedagog, náleží škole 42 tisíc korun.

Přihlášené školy: ZŠ Horácké nám. 13 (24 tisíc Kč), ZŠ a MŠ Horní 16 (47 tisíc), ZŠ Hudcova 35 (24 tisíc), ZŠ a MŠ Husova 17 (42 tisíc), ZŠ a MŠ Kotlářská 4 (24 tisíc), ZŠ Masarova 11 (24 tisíc), ZŠ Měšťanská 21 (47 tisíc), ZŠ a MŠ Pastviny 70 (24 tisíc), ZŠ Vejrostova 1 (24 tisíc).

„Přes značně nejistou současnou společenskou situaci se k objevování a zaznamenávání pamětnických příběhů přihlásilo devět brněnských škol, což považuji za velký úspěch. Školní týmy budou muset zřejmě upravit způsob práce, ale věřím, že si s těžkostmi poradí kreativním způsobem i za pomoci moderních technologií. A pro pamětníky je možnost popovídat si o jejich životě jednou z cest ze sociální izolace. Vzniknou tak svébytné dokumenty o minulosti i současnosti zároveň,“ myslí si radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý.

Vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů je určen pro 14- a 15leté žáky a studenty (8. a 9. tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií). Ti v rolích novinářů objevují pamětnické příběhy, seznamují se
s totalitními režimy minulého století a zkoumají témata lidských práv i demokracie. Budou mít za úkol vyzpovídat pamětníka ze svého okolí, natočit jeho vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy
a nakonec vytvořit reportáž či dokument. Někteří podle příběhu kreslí komiks, jiní tvoří prezentaci pro spolužáky. Podle Post Bellum se od roku 2012 do projektu zapojilo na tisíc českých škol s více než 6 300 žáky a studenty, kteří zdokumentovali téměř patnáct set pamětnických příběhů. Cílem není zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu mladých lidí. Výsledné žákovské dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.cz
Brno 14. 10. 2020
Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.