Přeskočit na obsah

Mladí lidé zaznamenají další vzpomínky pamětníků

14. října 2020

Vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů, za nímž stojí nezisková organizace Post Bellum, od svého vzniku před osmi lety zdokumentoval téměř 1 500 pamětnických příběhů. Do jejich zaznamenávání a uchovávání pro budoucí generace se zapojují i brněnské školy.

Brněnští radní se na dnešní schůzi usnesli, že doporučují zastupitelům schválit poskytnutí neinvestičních příspěvků v celkové výši 280 tisíc korun z městského rozpočtu na rok 2020 základním školám v Brně na zajištění vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů. Ten na jižní Moravě zaštiťuje brněnská pobočka neziskové organizace Post Bellum. Vznikla v listopadu 2018 a dala si za cíl mapovat vzpomínky pamětníků jak v Brně, tak i v celém regionu.

Do aktuálního ročníku projektu Příběhy našich sousedů se přihlásilo 9 brněnských základních škol, což znamená přibližně 90 zainteresovaných žáků. Každá škola, která vytvoří jeden tým, získá 24 tisíc korun, při sestavení dvou týmů se dvěma pedagogy obdrží 47 tisíc korun, a pokud bude dva týmy doprovázet jeden pedagog, náleží škole 42 tisíc korun.

Přihlášené školy: ZŠ Horácké nám. 13 (24 tisíc Kč), ZŠ a MŠ Horní 16 (47 tisíc), ZŠ Hudcova 35 (24 tisíc), ZŠ a MŠ Husova 17 (42 tisíc), ZŠ a MŠ Kotlářská 4 (24 tisíc), ZŠ Masarova 11 (24 tisíc), ZŠ Měšťanská 21 (47 tisíc), ZŠ a MŠ Pastviny 70 (24 tisíc), ZŠ Vejrostova 1 (24 tisíc).

„Přes značně nejistou současnou společenskou situaci se k objevování a zaznamenávání pamětnických příběhů přihlásilo devět brněnských škol, což považuji za velký úspěch. Školní týmy budou muset zřejmě upravit způsob práce, ale věřím, že si s těžkostmi poradí kreativním způsobem i za pomoci moderních technologií. A pro pamětníky je možnost popovídat si o jejich životě jednou z cest ze sociální izolace. Vzniknou tak svébytné dokumenty o minulosti i současnosti zároveň,“ myslí si radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý.

Vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů je určen pro 14- a 15leté žáky a studenty (8. a 9. tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií). Ti v rolích novinářů objevují pamětnické příběhy, seznamují se
s totalitními režimy minulého století a zkoumají témata lidských práv i demokracie. Budou mít za úkol vyzpovídat pamětníka ze svého okolí, natočit jeho vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy
a nakonec vytvořit reportáž či dokument. Někteří podle příběhu kreslí komiks, jiní tvoří prezentaci pro spolužáky. Podle Post Bellum se od roku 2012 do projektu zapojilo na tisíc českých škol s více než 6 300 žáky a studenty, kteří zdokumentovali téměř patnáct set pamětnických příběhů. Cílem není zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu mladých lidí. Výsledné žákovské dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.cz
Brno 14. 10. 2020
Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.