Přeskočit na obsah

Mladé stromy za nezdravé. Ústřední hřbitov čeká obnova zeleně

05. prosince 2019 2 minuty čtení
(ral) - Víc než dva a půl tisíce stromů a dřevin v jižní polovině Ústředního hřbitova prošlo letos kontrolou vitality a stability. Dvě stovky z nich jsou potenciálně nebezpečné nebo napadené kůrovcem a v příštím roce budou muset být skáceny. Nahradí je 130 mladých stromů.

Inventura zeleně na Ústředním hřbitově poukázala na neutěšený stav řady dřevin. Podepsalo se na nich sucho, nadměrný výskyt jmelí, houbové choroby i kůrovec. „V alejích bude kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu pokáceno 101 stromů, namísto nich vysadíme 130 nových. Vyšší počet bude kompenzovat fakt, že dolů bude muset jít i zhruba 120 stromů vysazených na hrobových místech; protože ale byly zasazené v rozporu s naším provozním řádem, obnovovat je nebudeme," vysvětlila ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová.

Na projekt radní včera schválili poskytnout 5 milionů korun. Definitivní slovo budou mít ještě zastupitelé. Kromě kácení a výsadby budou práce zahrnovat třeba zdravotní řezy stromů nebo redukce korun. Součástí nákladů jsou i zavlažovací vaky, které výrazně zlepšují podmínky pro ujmutí.

Na celém plánu spolupracovala řada odborníků včetně arboristů nebo památkářů, neboť velká část hřbitova je památkově chráněná. „Po Novém roce bychom rádi spolu s těmito odborníky připravili veřejnou prezentaci, aby se lidé dozvěděli, jaké změny a proč na Ústředním hřbitově provedeme," nastínila Alena Říhová.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.