Mladé stromy za nezdravé. Ústřední hřbitov čeká obnova zeleně

  • 05. prosince 2019
  • 2 minuty čtení
(ral) - Víc než dva a půl tisíce stromů a dřevin v jižní polovině Ústředního hřbitova prošlo letos kontrolou vitality a stability. Dvě stovky z nich jsou potenciálně nebezpečné nebo napadené kůrovcem a v příštím roce budou muset být skáceny. Nahradí je 130 mladých stromů.

Inventura zeleně na Ústředním hřbitově poukázala na neutěšený stav řady dřevin. Podepsalo se na nich sucho, nadměrný výskyt jmelí, houbové choroby i kůrovec. „V alejích bude kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu pokáceno 101 stromů, namísto nich vysadíme 130 nových. Vyšší počet bude kompenzovat fakt, že dolů bude muset jít i zhruba 120 stromů vysazených na hrobových místech; protože ale byly zasazené v rozporu s naším provozním řádem, obnovovat je nebudeme," vysvětlila ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová.

Na projekt radní včera schválili poskytnout 5 milionů korun. Definitivní slovo budou mít ještě zastupitelé. Kromě kácení a výsadby budou práce zahrnovat třeba zdravotní řezy stromů nebo redukce korun. Součástí nákladů jsou i zavlažovací vaky, které výrazně zlepšují podmínky pro ujmutí.

Na celém plánu spolupracovala řada odborníků včetně arboristů nebo památkářů, neboť velká část hřbitova je památkově chráněná. „Po Novém roce bychom rádi spolu s těmito odborníky připravili veřejnou prezentaci, aby se lidé dozvěděli, jaké změny a proč na Ústředním hřbitově provedeme," nastínila Alena Říhová.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít