Místo Loosova narození připomene socha inspirovaná jeho náhrobkem

  • 29. srpna 2018
  • 2 minuty čtení
(ral) – Rodný dům architekta Adolfa Loose by dnes lidé hledali marně. Na jeho místě vyrostl na začátku 60. let hotel Continental. Loosův odkaz moderní architektuře v přilehlém parku připomene nová socha, jejíž podoba vychází z Loosova náhrobku. Symbolicky tak spojí Brno a Vídeň jako místo architektova příchodu na svět a posledního odpočinku. Instalována bude do konce příštího roku.

Brněnští radní na podobu sochy v březnu vyhlásili výtvarnou soutěž. Z došlých 63 návrhů včera vybrali ten vítězný. „Je to taková smyčka mezi Brnem a Vídní. Jde vlastně o formu – otisk Loosova náhrobku, který si prý sám navrhl na smrtelné posteli. Vnímáme Brno jako prostředí, které Loose také formovalo, otisklo se do něj. Touto přesmyčkou tedy celý životní příběh propojujeme,“ vysvětlila svou koncepci vítězná autorská dvojice Oldřich Morys a Jaroslav Sedlák. Pomník zároveň podle nich může sloužit i jako specifický mobiliář. Lidé jej budou moci využít třeba k posezení.

Modely deseti nejlepších návrhů jsou ode dneška do 18. září k vidění v Urban centru. Výstava je otevřená každý všední den od 10 do 18 hodin (mimo polední pauzu od 12 do 13 hodin).

Loosova socha vznikne v rámci projektu Sochy pro Brno. Jeho cílem je, aby na brněnských veřejných prostranství přibývala umělecká díla, která připomenou významné osobnosti přímo na místech, s nimiž je jejich osud spojený. Letos už takto radní vybrali ve výtvarné soutěži podobu sochy pátera Martina Středy, která se objeví u jezuitského kostela. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít