Přeskočit na obsah

Místo Loosova narození připomene socha inspirovaná jeho náhrobkem

29. srpna 2018 2 minuty čtení
(ral) – Rodný dům architekta Adolfa Loose by dnes lidé hledali marně. Na jeho místě vyrostl na začátku 60. let hotel Continental. Loosův odkaz moderní architektuře v přilehlém parku připomene nová socha, jejíž podoba vychází z Loosova náhrobku. Symbolicky tak spojí Brno a Vídeň jako místo architektova příchodu na svět a posledního odpočinku. Instalována bude do konce příštího roku.

Brněnští radní na podobu sochy v březnu vyhlásili výtvarnou soutěž. Z došlých 63 návrhů včera vybrali ten vítězný. „Je to taková smyčka mezi Brnem a Vídní. Jde vlastně o formu – otisk Loosova náhrobku, který si prý sám navrhl na smrtelné posteli. Vnímáme Brno jako prostředí, které Loose také formovalo, otisklo se do něj. Touto přesmyčkou tedy celý životní příběh propojujeme,“ vysvětlila svou koncepci vítězná autorská dvojice Oldřich Morys a Jaroslav Sedlák. Pomník zároveň podle nich může sloužit i jako specifický mobiliář. Lidé jej budou moci využít třeba k posezení.

Modely deseti nejlepších návrhů jsou ode dneška do 18. září k vidění v Urban centru. Výstava je otevřená každý všední den od 10 do 18 hodin (mimo polední pauzu od 12 do 13 hodin).

Loosova socha vznikne v rámci projektu Sochy pro Brno. Jeho cílem je, aby na brněnských veřejných prostranství přibývala umělecká díla, která připomenou významné osobnosti přímo na místech, s nimiž je jejich osud spojený. Letos už takto radní vybrali ve výtvarné soutěži podobu sochy pátera Martina Středy, která se objeví u jezuitského kostela. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.