Přeskočit na obsah

Místo černovické pískovny vznikne park. Možnou podobu nastíní urbanisticko-krajinářská soutěž

12. května 2021

Město plánuje do budoucna proměnu černovické pískovny. Současný těžební prostor a blízké okolí by mohl nahradit moderní park. Rada města Brna dnes souhlasila s přípravou urbanisticko-krajinářské soutěže na jeho budoucí podobu a také jmenovala členy soutěžní poroty.

„Účastníci soutěže budou mít za úkol navrhnout optimální podobu parku tak, aby bylo následně možné zadat zakázku na zpracování navazujících projektových prací. Chceme, aby se těžařská oblast proměnila v moderní park, kde budou moci Brňané relaxovat a sportovat. Zároveň je pro nás důležité, aby se lokalita citlivě proměnila v živou krajinu, která bude ctít zdejší přírodní bohatství, a to především v této lokalitě hnízdící ptáky. Proměna bude postupná a navržené řešení se bude realizovat na etapy. Předpokládáme, že samotnou soutěž vyhlásíme letos v červenci,“ konstatoval 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Radní dnes jmenovali porotu, která bude návrhy posuzovat. „Celkem bude mít porota 18 členů. Zasednou v ní zástupci města, Kanceláře architekta města Brna, krajinářů, architektů a dalších odborníků. Porota si samozřejmě může dle potřeby přizvat další znalce v jednotlivých oborech. Dle předběžného harmonogramu budeme znát výsledky soutěže v listopadu letošního roku,“ dodal Filip Chvátal, radní pro oblast územního plánování a rozvoje.

Náklady na organizaci soutěže včetně odměn pro vítězné návrhy jsou 1,5 milionu korun s DPH. Přípravu a organizaci soutěže zajistí Kancelář architekta města Brna. Ta v pátek 14. května spustí pro širokou veřejnost také anketu s možností vyjádřit se k chystanému zadání soutěže – co by si Brňané po skončení těžby na místě pískovny představovali a co jim v oblasti nejvíce chybí. Odkaz na formulář najdou na stránce www.kambrno.cz/cernovickapiskovna.

Dnes jmenovaná porota soutěže
Závislá část poroty:
1. Mgr. Petr Hladík (zástupce města Brna);
2. Zástupce MČ Brno-Černovice;
3. doc. Ing. arch. Michal Sedláček (KAM);
4. Bc. Tomáš Koláčný (zástupce města Brna), jako náhradník;
5. RNDr. Filip Chvátal, Ph.D. (zástupce města Brna), jako náhradník;
6. Ludvík Kadlec (zástupce města Brna), jako náhradník;
7. Jiří Novotný (zástupce města Brna), jako náhradník;
8. Ing. Alexandra Koutná (zástupce VZMB), jako náhradník;
9. Ing. Monika Navrátilová (zástupce OŽP), jako náhradník;
10. Ing. Ondřej Nečaský (KAM), jako náhradník;Nezávislá část poroty:
1. RNDr. Jiří Sádlo, CSc. – Botanický ústav Akademie věd ČR;
2. doc. Ing. Petr Kučera, Ph.D. – krajinářský architekt (Brno); Ústav plánování krajiny ZF MENDELU
3. Ing. Vladimír Sitta – krajinářský architekt;
4. Ing. arch. Zdeňka Vydrová – architektka;
5. Mgr. Jan Sychra, Ph.D. – ornitolog (Brno), Ústav botaniky a zoologie Přírodovědné fakulty MU, jako náhradník;
6. Ing. Daniel Matějka, Ph.D. – krajinářský architekt, Ústav plánování krajiny ZF MENDELU jako náhradník;
7. Ing. Lydia Šušlíková – krajinářská architektka, jako náhradnice;
8. Ing. arch. Helena Vařejková, Územní sdružení českého zahrádkářského svazu, jako náhradnice.
Řešené území

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz Nejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.