Přeskočit na obsah

Místo černovické pískovny vznikne park. Možnou podobu nastíní urbanisticko-krajinářská soutěž

12. května 2021

Město plánuje do budoucna proměnu černovické pískovny. Současný těžební prostor a blízké okolí by mohl nahradit moderní park. Rada města Brna dnes souhlasila s přípravou urbanisticko-krajinářské soutěže na jeho budoucí podobu a také jmenovala členy soutěžní poroty.

„Účastníci soutěže budou mít za úkol navrhnout optimální podobu parku tak, aby bylo následně možné zadat zakázku na zpracování navazujících projektových prací. Chceme, aby se těžařská oblast proměnila v moderní park, kde budou moci Brňané relaxovat a sportovat. Zároveň je pro nás důležité, aby se lokalita citlivě proměnila v živou krajinu, která bude ctít zdejší přírodní bohatství, a to především v této lokalitě hnízdící ptáky. Proměna bude postupná a navržené řešení se bude realizovat na etapy. Předpokládáme, že samotnou soutěž vyhlásíme letos v červenci,“ konstatoval 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Radní dnes jmenovali porotu, která bude návrhy posuzovat. „Celkem bude mít porota 18 členů. Zasednou v ní zástupci města, Kanceláře architekta města Brna, krajinářů, architektů a dalších odborníků. Porota si samozřejmě může dle potřeby přizvat další znalce v jednotlivých oborech. Dle předběžného harmonogramu budeme znát výsledky soutěže v listopadu letošního roku,“ dodal Filip Chvátal, radní pro oblast územního plánování a rozvoje.

Náklady na organizaci soutěže včetně odměn pro vítězné návrhy jsou 1,5 milionu korun s DPH. Přípravu a organizaci soutěže zajistí Kancelář architekta města Brna. Ta v pátek 14. května spustí pro širokou veřejnost také anketu s možností vyjádřit se k chystanému zadání soutěže – co by si Brňané po skončení těžby na místě pískovny představovali a co jim v oblasti nejvíce chybí. Odkaz na formulář najdou na stránce www.kambrno.cz/cernovickapiskovna.

Dnes jmenovaná porota soutěže
Závislá část poroty:
1. Mgr. Petr Hladík (zástupce města Brna);
2. Zástupce MČ Brno-Černovice;
3. doc. Ing. arch. Michal Sedláček (KAM);
4. Bc. Tomáš Koláčný (zástupce města Brna), jako náhradník;
5. RNDr. Filip Chvátal, Ph.D. (zástupce města Brna), jako náhradník;
6. Ludvík Kadlec (zástupce města Brna), jako náhradník;
7. Jiří Novotný (zástupce města Brna), jako náhradník;
8. Ing. Alexandra Koutná (zástupce VZMB), jako náhradník;
9. Ing. Monika Navrátilová (zástupce OŽP), jako náhradník;
10. Ing. Ondřej Nečaský (KAM), jako náhradník;Nezávislá část poroty:
1. RNDr. Jiří Sádlo, CSc. – Botanický ústav Akademie věd ČR;
2. doc. Ing. Petr Kučera, Ph.D. – krajinářský architekt (Brno); Ústav plánování krajiny ZF MENDELU
3. Ing. Vladimír Sitta – krajinářský architekt;
4. Ing. arch. Zdeňka Vydrová – architektka;
5. Mgr. Jan Sychra, Ph.D. – ornitolog (Brno), Ústav botaniky a zoologie Přírodovědné fakulty MU, jako náhradník;
6. Ing. Daniel Matějka, Ph.D. – krajinářský architekt, Ústav plánování krajiny ZF MENDELU jako náhradník;
7. Ing. Lydia Šušlíková – krajinářská architektka, jako náhradnice;
8. Ing. arch. Helena Vařejková, Územní sdružení českého zahrádkářského svazu, jako náhradnice.
Řešené území

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz Nejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.