Přeskočit na obsah

Minigranty Mendel 2022 končí. V podzimní výzvě uspělo dalších 5 projektů

30. listopadu 2022

Minigrant Mendel 2022 ve výši až 50 tisíc korun na podporu kreativních nápadů spojených s 200. výročím narození Gregora Johanna Mendela získá od města posledních 5 projektů.

Cílem takzvaných minigrantů Mendel 2022 bylo podpořit letošní oslavy 200. výročí narození vědce a opata Gregora Johanna Mendela a prezentovat odkaz zakladatele genetiky prostřednictvím kreativních nápadů Brňanů. Jarní výzva minigrantů měla tři termíny a z 21 zájemců, kteří žádali o finanční podporu svých projektů, jich uspělo 17. V první podzimní výzvě pak přišlo 6 žádostí, podpořeno bylo 5.

„Do druhé podzimní výzvy se přihlásilo sedm zájemců, čtyři z nich opět město podpoří maximální možnou částkou 50 tisíc korun a pátého pak formou zakoupení produktu jako propagačního předmětu města Brna v limitovaném počtu. Díky podpoře tak vznikne designové křesílko, vyšívací sada, pracovní listy pro předškolní děti, objektová instalace Mendel a také se rozšíří pódium u Mendelova muzea,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

PROJEKTY PODPOŘENÉ V RÁMCI 2. PODZIMNÍ VÝZVY MINIGRANTŮ MENDEL 2022

Designové křesílko

Křesílko v zelené barvě ve tvaru hrášku bude vyrobeno pomocí velkorozměrného 3D tisku z bioplastu nebo z plastového recyklátu pomocí robotické paže. Počítá se s jeho vystavením ve veřejných prostorách, jako je VIDA! science centrum, Hvězdárna a planetárium Brno nebo další instituce.

Pracovní listy

Předškolní děti se díky badatelským pracovním listům budou moci vydat po stopách Mendela v Brně nebo si doma vypěstovat hrášek. Pracovní listy budou distribuovány v brněnských školkách a dětských skupinách a bude možné si je stáhnout z jejich webu v digitální podobě.

Vyšívací sada

Vzor vyšívací sady s postavičkou Mendela houpajícího se na rostlině hrachu je autorským originálním návrhem. Sada s podrobným návodem sloužící k relaxaci vyjde ve dvou variantách. Počítá se s prodejem na e-shopu Zašívárny a přes sociální sítě. Město Brno získá vyšívací sady se vzorem G. J. Mendela jako propagační předmět.

Objektová instalace

Dílo vznikne z míčků použitých na akci Hrách se valí Brnem, která se konala v září u Janáčkova divadla. Na podkladě návrhů žáků a učitelů bude vytvořena objektová instalace, která vydrží několik let. Objekt bude v první polovině prosince vystaven v prostorách Mendelova skleníku v areálu augustiniánského opatství, poté v prostorách ZUŠ na Vídeňské ulici a příští rok v prostorách VIDA! science centra a Galerie Vaňkovka nebo před radnicí Brno-Bohunice. Počítá se i s instalací v rámci akce ZUŠ Open 2023 ve Veselí nad Moravou a v rámci Ignis Brunensis na hvězdárně nebo na Brněnské přehradě.

Rozšíření pódia u Mendelova muzea

Realizací pódia bude plně využit potenciál prostoru přilehlé zahrádky a trávníku před Mendelovým muzeem pro různé aktivity, jako jsou Noc vědců, Muzejní noc, Mendel Festival a lektorované programy pro děti a studenty. Původní prostor Mendelovy pokusné zahrádky tak bude možné multifunkčně využívat pro veřejnost.

Kontakt pro média

Tiskové středisko MMB

Nejnovější tiskové zprávy

Kaple sv. Antonína Paduánského v Žabovřeskách se utká v soutěži o nejlépe opravenou památku v kraji

Jihomoravský kraj pravidelně vyhlašuje soutěž o nejlépe opravenou kulturní památku za uplynulý rok. Do tohoto klání se letos přidává i statutární město Brno s rekonstruovanou kaplí sv. Antonína Paduánského v Žabovřeskách. Radní dnes souhlasili s podáním přihlášky.

Nápady na zlepšení města je opět možné přihlásit do Dáme na vás

Víte o něčem, co by prospělo vaší ulici? Vaší čtvrti? Chybí tam nějaká služba? Projekty, které by pozvedly život v Brně o úroveň výš a na které by vám stačilo 5 milionů korun, lze ode dneška až do 15. května přihlašovat do letošního (už sedmého) ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás.

I v letošním roce se mohou Brňané těšit na sportovní a zábavní akce pod taktovkou městské společnosti STAREZ-SPORT

Společnost STAREZ-SPORT každoročně pro město Brno pořádá řadu akcí a projektů. Na dnešním zasedání radní projednali změny pro letošní rok. Některé akce se dočkají větší podpory nebo se upraví jejich organizace.

Brno a Lipsko jsou partnery 50 let. Oslavy výročí zahájil koncert Filharmonie Brno v lipském Gewandhausu

Nedělní koncert Filharmonie Brno v koncertním sále Gewandhaus oficiálně zahájil jubilejní 50. výročí partnerství měst Brna a Lipska.