Přeskočit na obsah

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

30. listopadu 2022

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

„Společnost KVINT spol. s.r.o. byla vlastníkem několika drobných staveb (stánků s občerstvením) v lokalitě katastrálního území Trnitá nacházejících se mezi zdí vlakového nádraží a obchodním domem Tesco. V rámci majetkoprávního vypořádání daného území a za účelem smírného ukončení soudních sporů s jmenovanou společností jsou uzavírány celkem dvě dohody o narovnání. První byla uzavřena v květnu 2022 a stavby, kterých se týkala, byly již odstraněny. Další jsme schválili dnes. Stavba stojící částečně na pozemku p. č. 708/87 bude následně odstraněna na základě smlouvy s jejím novým vlastníkem. Vypořádání tak přispěje v blízkém období k záměru rekultivace daného území v rámci výstavby nového polyfunkčního komplexu DORNYCH, jenž bude stát v místě současného obchodního domu Tesco,“ uvedla primátorka města Markéta Vaňková.

Mezi společností KVINT a městem probíhalo soudní řízení. Od října 2010 neměla společnost právní titul k užívání zmíněných pozemků města a byla povinna stánky z těchto pozemků odstranit a prostor vyklidit. K tomu ale nedošlo, a proto město podalo v roce 2019 žalobu. „Městský soud v Brně žalobu zamítl a krajský soud toto rozhodnutí potvrdil. Rozsudek krajského soudu poté v letošním roce zrušil Nejvyšší soud ČR a celá věc se tak vrátila Městskému soudu. Smírné řešení, na kterém jsme se dohodli, znamená, že veškeré historické nájemní smlouvy mezi KVINT a městem zaniknou a společnost doplatí dluh ve výši cca 84 tisíc Kč na bezdůvodném obohacení. Je to krok, který umožní lokalitu přednádražního prostoru kultivovat a revitalizovat,“ vysvětlil radní pro oblast majetku Jiří Oliva. 

Kontakt pro média

Anna Dudková, pracovnice vztahů k veřejnosti

Nejnovější tiskové zprávy

Kaple sv. Antonína Paduánského v Žabovřeskách se utká v soutěži o nejlépe opravenou památku v kraji

Jihomoravský kraj pravidelně vyhlašuje soutěž o nejlépe opravenou kulturní památku za uplynulý rok. Do tohoto klání se letos přidává i statutární město Brno s rekonstruovanou kaplí sv. Antonína Paduánského v Žabovřeskách. Radní dnes souhlasili s podáním přihlášky.

Nápady na zlepšení města je opět možné přihlásit do Dáme na vás

Víte o něčem, co by prospělo vaší ulici? Vaší čtvrti? Chybí tam nějaká služba? Projekty, které by pozvedly život v Brně o úroveň výš a na které by vám stačilo 5 milionů korun, lze ode dneška až do 15. května přihlašovat do letošního (už sedmého) ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás.

I v letošním roce se mohou Brňané těšit na sportovní a zábavní akce pod taktovkou městské společnosti STAREZ-SPORT

Společnost STAREZ-SPORT každoročně pro město Brno pořádá řadu akcí a projektů. Na dnešním zasedání radní projednali změny pro letošní rok. Některé akce se dočkají větší podpory nebo se upraví jejich organizace.

Brno a Lipsko jsou partnery 50 let. Oslavy výročí zahájil koncert Filharmonie Brno v lipském Gewandhausu

Nedělní koncert Filharmonie Brno v koncertním sále Gewandhaus oficiálně zahájil jubilejní 50. výročí partnerství měst Brna a Lipska.