Mimořádná edice Měsíce autorského čtení se bude věnovat Ukrajině

  • 23. března 2022
Společnost Větrné mlýny požádala město Brno o individuální dotaci na realizaci projektu s názvem MAČ, mimořádná edice: Ukrajina 22. Na dnešním zasedání brněnští radní žádost posoudili a podpořili ji.

„Předložený projekt nám bude chtít popsat konflikt na Ukrajině z jiné perspektivy, než jsme zvyklí. Zaměří se na rozhovory s dvaceti předními ukrajinskými autory, kteří stále pobývají v místě válečného konfliktu. Ti nám zprostředkují autentický vhled do situace, která v místě jejich života panuje. Rada města Brna dnes pořadatele podpořila a doporučila zastupitelům, aby schválili poskytnutí dotace ve výši 410 tisíc Kč,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Projekt by měl probíhat od poloviny března do července letošního roku. „Online rozhovory povedou brněnští ukrajinisté a partnery akce budou i zástupci Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Editorkou celého projektu se stala někdejší ředitelka českého centra v Kyjevě Lucie Řehoříková,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Měsíc autorského čtení (MAČ) je největší středoevropský literární festival, který vznikl v roce 2005 v Brně. V následujících letech se rozšířil i do dalších měst, mimo jiné také do ukrajinského Lvova. V roce 2015 přivítalo Brno a další festivalová města 31 současných ukrajinských spisovatelů. Od té doby jsou Ukrajinci každoročně součástí hlavní tuzemské literární události.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz 


Nejnovější tiskové zprávy