Přeskočit na obsah

Mimořádná edice Měsíce autorského čtení se bude věnovat Ukrajině

23. března 2022

Společnost Větrné mlýny požádala město Brno o individuální dotaci na realizaci projektu s názvem MAČ, mimořádná edice: Ukrajina 22. Na dnešním zasedání brněnští radní žádost posoudili a podpořili ji.

„Předložený projekt nám bude chtít popsat konflikt na Ukrajině z jiné perspektivy, než jsme zvyklí. Zaměří se na rozhovory s dvaceti předními ukrajinskými autory, kteří stále pobývají v místě válečného konfliktu. Ti nám zprostředkují autentický vhled do situace, která v místě jejich života panuje. Rada města Brna dnes pořadatele podpořila a doporučila zastupitelům, aby schválili poskytnutí dotace ve výši 410 tisíc Kč,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Projekt by měl probíhat od poloviny března do července letošního roku. „Online rozhovory povedou brněnští ukrajinisté a partnery akce budou i zástupci Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Editorkou celého projektu se stala někdejší ředitelka českého centra v Kyjevě Lucie Řehoříková,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Měsíc autorského čtení (MAČ) je největší středoevropský literární festival, který vznikl v roce 2005 v Brně. V následujících letech se rozšířil i do dalších měst, mimo jiné také do ukrajinského Lvova. V roce 2015 přivítalo Brno a další festivalová města 31 současných ukrajinských spisovatelů. Od té doby jsou Ukrajinci každoročně součástí hlavní tuzemské literární události.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz 


Nejnovější tiskové zprávy

Úspěšní cizinci působící v Brně se stali ambasadory města. Dnes na Nové radnici prezentovali své zkušenosti

Je jich 13. Pocházejí z 11 zemí. Společné mají to, že se usadili v Brně, podnikají, působí ve výzkumu a managementu a dokáží prezentovat příležitosti pro spolupráci s brněnskými firmami a institucemi v regionech svého původu. Brněnští ambasadoři. Jejich vybraní zástupci dnes navštívili Novou radnici.

Rekonstrukce kluboven pod Bílou horou proběhla díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás

V úterý 29. 11. byly v Židenicích slavnostně otevřeny Mládežnické klubovny pod Bílou horou. Prostory byly zrekonstruovány díky participativnímu rozpočtu Dáme na Vás. Areál s multifunkčním hřištěm využívá o víkendu i široká veřejnost, kdy zejména rodiče s dětmi oceňují, že je zde k dispozici také sociální zařízení a pitná voda. Mnohé rodiny navíc areál navštěvují po generace, protože první klubovna zde vznikla již téměř před 50 lety a někteří její tehdejší uživatelé sem dodnes rádi zavítají.

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.