Přeskočit na obsah

Milostná opera v humorné hávu

25. května 2017 2 minuty čtení
(java) – V pátek 26. května uvede Národní divadlo Brno premiéru Rossiniho opery Hrabě Ory.

Nová inscenace je dílem choreografky a režisérky Lenky Flory, která přenesla příběh do 20. století. „Místo období křižáckých výprav se ocitneme v romantickém prostředí francouzského venkova elegantních 50. let 20. století,“ přiblížila Lenka Flory.

Příběh inscenace je založen na středověké baladě o hraběti, nechvalně proslulém donchuánovi, který řádil v okolí řeky Loiry. Chlípný hrabě si umanul potěšit jeptišky v klášteře a dostat se tam i se svými společníky v převleku za potulné řeholnice.

Gioachino Rossini jednoaktovou komedii rozšířil o hudební čísla z opery Il viaggio a Reims. „Vybrali jsme téměř neznámou operu. Dílo patří mezi nejlepší, která Rossini napsal, zároveň však klade velké nároky na pěvecké obsazení,“ řekla dramaturgyně Patricie Částková.

Hudebního nastudování se ujal dirigent Robert Kružík. „Nejtěžší bylo dostat do orchestru lehkost, tak aby to bylo italsky rossinovské,“ dodal Robert Kružík.

Titulní roli Oryho ztvární Petr Nekoranec, který je jako vůbec první Čech od září 2016 frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře. S ním alternuje maďarský tenorista György Hanczár. Role půvabné Adély, o jejíž přízeň se všichni ucházejí, se ujaly Kateřina Kněžíková a Jana Šrejma Kačírková.

Nejbližší reprízy jsou plánovány na 28. května a 1., 2. a 11. června v Mahenově divadle.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.