Přeskočit na obsah

Milostná opera v humorné hávu

25. května 2017 2 minuty čtení
(java) – V pátek 26. května uvede Národní divadlo Brno premiéru Rossiniho opery Hrabě Ory.

Nová inscenace je dílem choreografky a režisérky Lenky Flory, která přenesla příběh do 20. století. „Místo období křižáckých výprav se ocitneme v romantickém prostředí francouzského venkova elegantních 50. let 20. století,“ přiblížila Lenka Flory.

Příběh inscenace je založen na středověké baladě o hraběti, nechvalně proslulém donchuánovi, který řádil v okolí řeky Loiry. Chlípný hrabě si umanul potěšit jeptišky v klášteře a dostat se tam i se svými společníky v převleku za potulné řeholnice.

Gioachino Rossini jednoaktovou komedii rozšířil o hudební čísla z opery Il viaggio a Reims. „Vybrali jsme téměř neznámou operu. Dílo patří mezi nejlepší, která Rossini napsal, zároveň však klade velké nároky na pěvecké obsazení,“ řekla dramaturgyně Patricie Částková.

Hudebního nastudování se ujal dirigent Robert Kružík. „Nejtěžší bylo dostat do orchestru lehkost, tak aby to bylo italsky rossinovské,“ dodal Robert Kružík.

Titulní roli Oryho ztvární Petr Nekoranec, který je jako vůbec první Čech od září 2016 frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře. S ním alternuje maďarský tenorista György Hanczár. Role půvabné Adély, o jejíž přízeň se všichni ucházejí, se ujaly Kateřina Kněžíková a Jana Šrejma Kačírková.

Nejbližší reprízy jsou plánovány na 28. května a 1., 2. a 11. června v Mahenově divadle.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.

Výstava v Urban centru prezentuje stav brněnského ovzduší i opatření k jeho zlepšení. Foto: Urban centrum
Takhle zmapované ovzduší má jen Brno. Výsledky prezentuje na výstavě

Dneškem odstartovala více než třítýdenní výstava v Urban centru, která Brňany a Brňanky seznámí s kvalitou ovzduší ve městě. Výstavu doprovází také přednáška a workshopy pro školy.