Přeskočit na obsah

Mikulášské tipy na víkend jsou plné nápadů, jak si užít advent

03. prosince 2021 2 minuty čtení
(zob) – Adventní neděle rozhoří nejen druhou svíčku na věnci, bude také ve znamení mikulášské nadílky. Ať už pro vás anděl s Mikulášem nachystali bohatou nadílku, nebo spíše čert vytahuje uhlí a brambory ze svého pytle, brněnské akce jsou otevřeny úplně všem. Pojďte zjistit, co se chystá na tento víkend.

Centrum volného času Lužánky a všechny jeho pobočky po celém Brně si přichystaly pestrou škálu akcí, kterými si zkrátíte čekání na Ježíška. Aktivity jsou naplánované na celý prosinec, ale mikulášský víkend je doslova prošpikovaný zajímavostmi. Kromě vánočních dílniček – třeba na pobočce na Solniční – si užijete i tematické procházky ve Starém Lískovci, Wilsonově lese nebo na Lesné.

Letohrádek Mitrovských hostí od soboty 4. prosince tradiční výstavu betlémů. Prohlédnout si budete moci jak historické, tak i soudobé exponáty od nás i ze zahraničí. Letos navíc zhlédnete i sbírku historických voskových Jezulátek.

Oba víkendové dny bude rušno i na Špilberku. Muzeum města Brna si připravilo dílničky pro nejmenší – tato sobota je vyhrazena tvoření vánočních přání. V neděli se pak budou vyrábět vrkoče a Mikulášské punčošky.

Ačkoliv se může zdát, že Vánoce a věda nejdou dohromady, ve VIDA! Science centru zjistíte opak. Každý vánoční víkend jsou připraveny pokusy pro rodiny s dětmi s magickou atmosférou blížících se svátků.

Výstava, která stojí za návštěvu, se koná v Moravském zemském muzeu, konkrétně v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu. Připomíná brněnskou herečku, režisérku a pedagožku Niku Brettschneiderovou, která by se letos dožila sedmdesátých narozenin. Tato neotřelá umělkyně zanechala nesmazatelnou stopu na brněnské nezávislé divadelní scéně a také na Janáčkově akademii múzických umění, kde vedla ateliér herecké výchovy.

Venku přituhuje, a to znamená jediné – započala bruslařská sezóna. Bruslí se již za Lužánkami, na Vodově, na Lesné, v Líšni či na Kraví Hoře. 

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.