Přeskočit na obsah

Mezonetové byty, předzahrádky i náměstíčko. Město představilo podobu plánovaného družstevního bydlení v Holáskách

08. prosince 2021

Přes třicet bytů pro mladé páry a rodiny má vzniknout v lokalitě V Aleji podle projektové dokumentace, kterou na dnešním radničním brífinku představil profesor Petr Pelčák.

„Zadáním pro vybraného projektanta, studio Pelčák a partner architekti, bylo najít rovnováhu mezi potřebou města stavět dostupné byty a snahou městské části o zachování klidného, až vesnického charakteru. Tyto představy jsou vidět i na číslech, se kterými jsme pracovali – zatímco za nás byl plán postavit tam 40 až 50 bytů, městská část navrhovala zhruba polovičku. Výsledný návrh projektantů se třiatřiceti jednotkami považuji za zdařilý balanc, který pracuje s kontextem okolí a nabídne funkční prostory pro život, nezapomínaje na služby, zeleň ani možnosti komunitního setkávání,“ uvedl náměstek primátorky města Brna pro oblast bydlení Jiří Oliva.

Základní myšlenkou projektantů bylo navrhnout „vesnickou či předměstskou ulicovku“ – vytvořili nároží, náměstíčko s autobusovou zastávkou, navazující náves s trávníkem, pěšinou, lavičkami pod korunami stromů před vlastními předzahrádkami domů. Co se bydlení týká, počítá se s převážně třípokojovými mezonetovými byty, těch bude celkem šestnáct. Dále vznikne devět čtyřpokojových bytů, šest třípokojových
a dva dvoupokojové. Stavby mají být energeticky šetrné (navrženy jsou jako pasivní domy s vegetačními střechami, rekuperací apod.), prostředí respektuje pravidla modrozelené infrastruktury – dešťová voda se má vsakovat v místě spadu, tedy do zelených střech nebo vsakových trávníků, součástí návrhu je retenční jezírko. Projektanti zohledňovali také společenský rozměr bydlení – přidali komunitní zahrádky, dětské hřiště, místa pro třídění odpadu apod.

Projektanti budou nyní pokračovat ve zpracování dalších stupňů projektové dokumentace. S realizací se předběžně počítá v letech 2023 a 2024.

„Tato výstavba je jednou z šesti lokalit připravovaných do projektu dostupného družstevního bydlení, který má pomoci zásadně zlepšit dostupnost bydlení v Brně. Na rozdíl od developerské výstavby družstvo bude stavět za nákladové ceny, tedy bez zisku, a úvěr si nebudou brát jednotliví družstevníci, ale družstvo. Předpokládáme, že byty budou zhruba o třetinu levnější než na trhu a dosáhnou na ně i lidé, kteří by jinak v bance úvěr nedostali. V Aleji v Holáskách je nejmenší z připravovaných lokalit, nicméně mám radost, že
i její příprava jde rychle dopředu a už dostala svou konkrétní podobu. Shodou okolností včera Zastupitelstvo města Brna schválilo i nové podmínky pro vstup do družstev. Například zvyšujeme věkovou hranici z původních 36 let věku na 45 let. Rovněž podstatně zpřesňujeme příjmové limity v návaznosti na jednotlivé velikosti bytů. Předpokládáme, že na jaře budeme vypisovat výzvu k přihlašování pro zájemce,“
připomněl Jiří Oliva.

Kompletní informace budou brzy zveřejněny na webu Bytového odboru MMB a na portálu www.bydleni.brno.cz.

Vizualizace: Pelčák a partner architekti

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.