Přeskočit na obsah

Mezonetové byty, předzahrádky i náměstíčko. Město představilo podobu plánovaného družstevního bydlení v Holáskách

08. prosince 2021
Přes třicet bytů pro mladé páry a rodiny má vzniknout v lokalitě V Aleji podle projektové dokumentace, kterou na dnešním radničním brífinku představil profesor Petr Pelčák.

„Zadáním pro vybraného projektanta, studio Pelčák a partner architekti, bylo najít rovnováhu mezi potřebou města stavět dostupné byty a snahou městské části o zachování klidného, až vesnického charakteru. Tyto představy jsou vidět i na číslech, se kterými jsme pracovali – zatímco za nás byl plán postavit tam 40 až 50 bytů, městská část navrhovala zhruba polovičku. Výsledný návrh projektantů se třiatřiceti jednotkami považuji za zdařilý balanc, který pracuje s kontextem okolí a nabídne funkční prostory pro život, nezapomínaje na služby, zeleň ani možnosti komunitního setkávání,“ uvedl náměstek primátorky města Brna pro oblast bydlení Jiří Oliva.

Základní myšlenkou projektantů bylo navrhnout „vesnickou či předměstskou ulicovku“ – vytvořili nároží, náměstíčko s autobusovou zastávkou, navazující náves s trávníkem, pěšinou, lavičkami pod korunami stromů před vlastními předzahrádkami domů. Co se bydlení týká, počítá se s převážně třípokojovými mezonetovými byty, těch bude celkem šestnáct. Dále vznikne devět čtyřpokojových bytů, šest třípokojových
a dva dvoupokojové. Stavby mají být energeticky šetrné (navrženy jsou jako pasivní domy s vegetačními střechami, rekuperací apod.), prostředí respektuje pravidla modrozelené infrastruktury – dešťová voda se má vsakovat v místě spadu, tedy do zelených střech nebo vsakových trávníků, součástí návrhu je retenční jezírko. Projektanti zohledňovali také společenský rozměr bydlení – přidali komunitní zahrádky, dětské hřiště, místa pro třídění odpadu apod.

Projektanti budou nyní pokračovat ve zpracování dalších stupňů projektové dokumentace. S realizací se předběžně počítá v letech 2023 a 2024.

„Tato výstavba je jednou z šesti lokalit připravovaných do projektu dostupného družstevního bydlení, který má pomoci zásadně zlepšit dostupnost bydlení v Brně. Na rozdíl od developerské výstavby družstvo bude stavět za nákladové ceny, tedy bez zisku, a úvěr si nebudou brát jednotliví družstevníci, ale družstvo. Předpokládáme, že byty budou zhruba o třetinu levnější než na trhu a dosáhnou na ně i lidé, kteří by jinak v bance úvěr nedostali. V Aleji v Holáskách je nejmenší z připravovaných lokalit, nicméně mám radost, že
i její příprava jde rychle dopředu a už dostala svou konkrétní podobu. Shodou okolností včera Zastupitelstvo města Brna schválilo i nové podmínky pro vstup do družstev. Například zvyšujeme věkovou hranici z původních 36 let věku na 45 let. Rovněž podstatně zpřesňujeme příjmové limity v návaznosti na jednotlivé velikosti bytů. Předpokládáme, že na jaře budeme vypisovat výzvu k přihlašování pro zájemce,“
připomněl Jiří Oliva.

Kompletní informace budou brzy zveřejněny na webu Bytového odboru MMB a na portálu www.bydleni.brno.cz.

Vizualizace: Pelčák a partner architekti

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.