Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

  • 06. října 2022
  • 2 minuty čtení
  • Radka Loukotová

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Letošní novinka podporující zapojení obyvatel do veřejného života v Brně už oslovila stovky lidí, kteří mezi navržené projekty rozdali přes tisíc lajků. Jakmile projekt získá podporu 10 000 hlasujících, bude se jím zabývat vedení města. „Od participativního rozpočtu Dáme na vás, se kterým se Brňané setkávají od roku 2017, se občanské návrhy v několika ohledech liší. Zaprvé nemají finanční limit, a tak se tu objevují i návrhy třeba na vybudování bydlení pro autisty nebo na různé dopravní stavby, které by město vyšly na desítky milionů korun. Přihlašovat svoje nápady mohou lidé celoročně, stejně tak mohou kdykoli v průběhu roku pro projekty v galerii hlasovat. Každému návrhu lze udělit jen jeden kladný nebo jeden záporný hlas, celkový počet hlasů u jednoho hlasujícího ale omezený není, takže z dosavadních osmi desítek návrhů můžou lidé podpořit jeden, deset nebo klidně sedmdesát,“ vysvětlila Linda Seitlerová z magistrátního odboru participace.

Zatímco hlasovat mohou jen lidé s trvalým pobytem v Brně (přece jen se rozhoduje o využívání peněz z rozpočtu města a ten se odvíjí právě od počtu obyvatel), navrhnout změnu k lepšímu může úplně kdokoli – studenti, kteří tu žijí, pracující, kteří sem dojíždějí, nebo třeba rodiče, kteří sem přijeli s dítětem do nemocnice a narazili na něco, co by si zasloužilo vylepšení.

Všechny projekty i další informace najdete na webu navrhy.damenavas.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít