Městské zastupitelstvo podpořilo vznik koncernu městských firem i dotace sportovcům

  • 05. září 2017
  • 3 minuty čtení
(gak) - Zářijové Zastupitelstvo města Brno odsouhlasilo vznik koncernu městských firem. Na programu bylo ale i nové sportoviště, které vznikne v areálu veletrhů, dotace pro sportovce či podpora jihomoravským firmám v podobě kreativních voucherů.

Městské firmy města Brna se nově sloučí do jednoho koncernu. Ten přinese v první řadě úsporu peněz v jednotlivých městských společnostech. Přispěje také k lepšímu využití kapacit nabízených služeb, k větší transparentnosti a lepším možnostem při společných investicích. Na koncern bude dohlížet koncernový výbor složený z devíti zástupců dotčených společností a také Rada města Brna. Zástupce tak budou mít Brněnské komunikace, Dopravní podnik města Brna, Lesy města Brna, Pohřební a hřbitovní služby města Brna, SAKO Brno, StarezSport, Teplárny Brno, Technické sítě Brno a Veletrhy Brno.

Brňané se dočkají nového hřiště na hokej a curlingové dráhy. Město se totiž zapojí do projektu Olympijských parků pro rok 2018, kdy se budou konat ZOH v jihokorejském Pchjongčchangu. Tento park vznikne v pavilonu Z brněnského výstaviště. Původně chtělo vedení Brna sportovní zařízení pouze pronajmout, na dnešním zasedání ale zastupitelé odsouhlasili jeho nákup. 

Majitelem mobilního kluziště se tedy stane město Brno. O provoz se bude starat městská společnost STAREZ-SPORT a Veletrhy Brno budou zajišťovat v pavilonu Z toalety a občerstvení. Zimní centrum na výstavišti budou moci lidé navštívit každoročně v období od listopadu do března.

Zastupitelé dnes schválili také připojení města Brna k Paktu starostů a primátorů. Tato iniciativa měst, obcí a Evropské komise vznikla krátce po přijetí tzv. klimaticko-energetického balíčku v roce 2008. Města a obce, které k tomuto paktu přistoupí, se dobrovolně zavazují ke snížení emisí CO2 do roku 2030 nejméně o 40 %. Cílem je především zlepšit odolnost vůči lokálním dopadům klimatických změn.

Vedení města Brna se rozhodlo finančně podpořit stávající sportovce i ty, kteří reprezentovali v minulosti. Nadační fond jihomoravských olympioniků, který podporují sportovce, kteří dříve reprezentovali republiku na světových a evropských soutěžích či olympiádách a nyní jsou převážně v důchodovém věku, bude podpořen částkou 150 tisíc korun. Dalších 255 tisíc korun dostanou sportovní projekty, které se ještě letos v Brně uskuteční. Půjde například o taneční soutěž Kometa Cup či mezinárodní mládežnický turnaj ve fotbale do 15 let s účastí sportovních celků i ze Slovenska, Chorvatska, Maďarska a Srbska. Dotaci ve výši 2,1 milionů korun dostane spolek Brněnské centrum sportovních nadějí. Z těchto peněz zabezpečí lepší tréninkové podmínky pro více než třicítku sportovců. V minulosti byl z dotace podpořen například šermíř Alexandr Choupenitch nebo zápasnice Adéla Hanzlíčková.

Město ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem opět nabídne jihomoravským firmám působícím v kreativním odvětví možnost získat jednorázovou dotaci, tzv. kreativní voucher. Jednotliví žadatelé mohou získat až stotisícovou podporu na své podnikání. Zastupitelé schválili celkovou dotaci na tento projekt ve výši 4,5 milionů korun.

Na základních a mateřských školách nově také přibydou aplikátory na dezinfekci rukou. Toto opatření je jednou z prevencí proti epidemii žloutenky. Zastupitelé na jejich pořízení schválili částku 400 tisíc korun.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít