Přeskočit na obsah

Městské zastupitelstvo podpořilo vznik koncernu městských firem i dotace sportovcům

05. září 2017 3 minuty čtení
(gak) - Zářijové Zastupitelstvo města Brno odsouhlasilo vznik koncernu městských firem. Na programu bylo ale i nové sportoviště, které vznikne v areálu veletrhů, dotace pro sportovce či podpora jihomoravským firmám v podobě kreativních voucherů.

Městské firmy města Brna se nově sloučí do jednoho koncernu. Ten přinese v první řadě úsporu peněz v jednotlivých městských společnostech. Přispěje také k lepšímu využití kapacit nabízených služeb, k větší transparentnosti a lepším možnostem při společných investicích. Na koncern bude dohlížet koncernový výbor složený z devíti zástupců dotčených společností a také Rada města Brna. Zástupce tak budou mít Brněnské komunikace, Dopravní podnik města Brna, Lesy města Brna, Pohřební a hřbitovní služby města Brna, SAKO Brno, StarezSport, Teplárny Brno, Technické sítě Brno a Veletrhy Brno.

Brňané se dočkají nového hřiště na hokej a curlingové dráhy. Město se totiž zapojí do projektu Olympijských parků pro rok 2018, kdy se budou konat ZOH v jihokorejském Pchjongčchangu. Tento park vznikne v pavilonu Z brněnského výstaviště. Původně chtělo vedení Brna sportovní zařízení pouze pronajmout, na dnešním zasedání ale zastupitelé odsouhlasili jeho nákup. 

Majitelem mobilního kluziště se tedy stane město Brno. O provoz se bude starat městská společnost STAREZ-SPORT a Veletrhy Brno budou zajišťovat v pavilonu Z toalety a občerstvení. Zimní centrum na výstavišti budou moci lidé navštívit každoročně v období od listopadu do března.

Zastupitelé dnes schválili také připojení města Brna k Paktu starostů a primátorů. Tato iniciativa měst, obcí a Evropské komise vznikla krátce po přijetí tzv. klimaticko-energetického balíčku v roce 2008. Města a obce, které k tomuto paktu přistoupí, se dobrovolně zavazují ke snížení emisí CO2 do roku 2030 nejméně o 40 %. Cílem je především zlepšit odolnost vůči lokálním dopadům klimatických změn.

Vedení města Brna se rozhodlo finančně podpořit stávající sportovce i ty, kteří reprezentovali v minulosti. Nadační fond jihomoravských olympioniků, který podporují sportovce, kteří dříve reprezentovali republiku na světových a evropských soutěžích či olympiádách a nyní jsou převážně v důchodovém věku, bude podpořen částkou 150 tisíc korun. Dalších 255 tisíc korun dostanou sportovní projekty, které se ještě letos v Brně uskuteční. Půjde například o taneční soutěž Kometa Cup či mezinárodní mládežnický turnaj ve fotbale do 15 let s účastí sportovních celků i ze Slovenska, Chorvatska, Maďarska a Srbska. Dotaci ve výši 2,1 milionů korun dostane spolek Brněnské centrum sportovních nadějí. Z těchto peněz zabezpečí lepší tréninkové podmínky pro více než třicítku sportovců. V minulosti byl z dotace podpořen například šermíř Alexandr Choupenitch nebo zápasnice Adéla Hanzlíčková.

Město ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem opět nabídne jihomoravským firmám působícím v kreativním odvětví možnost získat jednorázovou dotaci, tzv. kreativní voucher. Jednotliví žadatelé mohou získat až stotisícovou podporu na své podnikání. Zastupitelé schválili celkovou dotaci na tento projekt ve výši 4,5 milionů korun.

Na základních a mateřských školách nově také přibydou aplikátory na dezinfekci rukou. Toto opatření je jednou z prevencí proti epidemii žloutenky. Zastupitelé na jejich pořízení schválili částku 400 tisíc korun.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.